Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Lifestyle Volný čas

5 tipů, jak si strávit pohodovou dovolenou s rodinou

dovolena u more

Horko těžko jste se shodli, kdy a kam pojedete, a už po pár dnech máte partnera i dětí dost? Zkuste změnit pár návyků a uvidíte, že si společný čas dokážete užít v klidu a s radostí.

Máme pro vás 5 tipů, jak na to

Lucie Konigová_na lavičceDovolenou vám nedává jen zaměstnavatel, ale i vy sami. Dovolte si během ní něco, co obvykle nestíháte. Ať už jde o dlouhé vyspávání, nebo naopak ponocování. A respektujte, že si chtějí dovolit i vaši blízcí, byť něco úplně jiného než vy.

Jak na to, aby si každý přišel na své a bylo vám společně dobře?

O zajímavé souvislosti i ryze praktické tipy, které můžete rovnou uplatnit, se s námi podělila zkušená koučka a mentorka Lucie Königová z Life Academy.

1.Zapátrejte v minulosti

Není potřeba, aby dovolenou organizoval jeden člověk a vše se řídilo podle jeho představ a zaběhnutého scénáře. Možná jste tento vzorec převzali z původní rodiny, kde někdo určoval, co mají dělat ostatní. Zkuste to jinak a zapojte všechny účastníky. „Při společném plánování a realizaci toho zažijete mnohem víc. Navíc si vytvoříte obohacují prostor pro komunikaci a poznávání silných stránek jednotlivých členů rodiny. Vzájemně se od sebe můžete hodně inspirovat a naučit,“ doporučuje Lucie Königová.

Poučit se samozřejmě můžete i z minulých dovolených. Vzpomeňte si na to, co se vám na nich líbilo, a co vám nevyhovovalo. To můžete při plánování zohlednit. Když si dopředu uvědomíte rizikové situace, například kdy se začínají projevovat příznaky „ponorky“, můžete s nimi lépe a včas pracovat.

2.Začněte u sebe

Lucie Konigová_NeGramotny rodicNejprve se každý sám zamyslete, co byste dělali, kdybyste nemuseli brát ohled na ostatní. Jak by pak vypadala vaše ideální dovolená? Zastavení se sebou a vnímání svých vlastních potřeb je zásadní, přesto se v mnoha vztazích a rodinách vůbec nepraktikuje. Výsledkem pak může být pocit frustrace, nedocenění a z nich pramenící napětí a spory.

Své představy proberte a slaďte nejdříve s partnerem. S ním tvoříte pro děti pevný základ. Buďte otevřeni kompromisům. Všechny potřeby se dají příjemně nakombinovat, jen je potřeba je pojmenovat a řešit. Můžete najít destinaci, kde se dá vyrazit k moři stejně jako do hor, kde část rodiny bude odpočívat a část se vydá na výlet, a kde pak společně nasdílíte dojmy a zážitky. Nebo si dejte pár dní akčních, a poté si užijte zasloužený relax. Hlavně, když si všichni přijdete na své.

 

3.Zapojte děti

Zajímejte se i o představy dětí. Poproste je, ať je napíší nebo ať namalují obrázek, jak by chtěli trávit volný čas a rodinnou dovolenou. Pro nejmenší bude pravděpodobně nejdůležitější být pohromadě. Na místě a programu jim tolik záležet nebude. Starší budou možná nejprve tento krok bojkotovat a preferovat čas u počítače – jak doma, tak na dovolené. Dost možná je to proto, že se s vámi již nudí. Když jim dáte prostor přijít s jejich nápady a zakomponujete do programu i jejich náměty, budou otevřenější společným zážitkům.

Zároveň však mějte na paměti, že děti mají na plnění svých snů celý život. „Není úkolem rodiče ukázat jim celý svět a splnit všechna jejich přání. Neberte dětem jejich sny. Podporujete je v tom, že si je mohou přát. Zároveň si dovolte pojmenovávat vaši momentální, časovou i finanční kapacitu. Když je jasno, není dusno,“ podotýká Lucie Königová, autorka bestselleru (Ne)Gramotný rodič.  

Před dětmi buďte opatrní na argumenty Na to nemáme. To si nemůžeme dovolit. Takové vzorce je mohou později v dospělosti brzdit v naplňování tužeb. To, že momentálně nemáte dost peněz na luxusní dovolenou nebo drahý pobyt v zábavním parku neznamená, že se do něj nikdy nepodíváte. Připravte si společně plán, jak může každý z vás k naplnění tohoto snu přispět a postupně ho realizujte. To vše můžete dětem v klidu vysvětlit. Stávající dovolenou ale plánujte tak, abyste si ji užili s rozpočtem, kterým zrovna disponujete.

4.Udělejte si z dovolené rodinný projekt

Sdílením představ to nekončí. Zkuste se všichni vložit i do příprav. Můžete tak zároveň lépe poznat zájmy a talent svých nejbližších. Někoho bude bavit plánování trasy, vymýšlení destinace, jiný zase vše zorganizuje, objedná vstupenky a bude komunikovat s ubytovacím zařízením. Někdo se s chutí naučí důležité fráze v jazyce země, do které míříte, druhý zjistí zajímavosti o destinaci a na místě se ujme role průvodce. Společný čas tak získá mnohem hlubší rozměr, vytvoří se nezapomenutelné momenty, a z nabytých zkušeností budou děti čerpat celý život.

Pokud jde o děti, jejich role na přípravách může mít nejrůznější podobu. Vytvořte jim například funkci manažera víkendu. Ty menší budou nadšené, budou se cítit důležitě a začnou být velmi aktivní a nápomocné. Náctiletí budou aktivitu možná nejdříve bojkotovat, ale velmi pravděpodobně je nakonec zláká příležitost ovlivnit společně strávený čas a naplnit ho podle svých představ.

5.Vybočte ze zajetých kolejí

Nahraďte nefunkční vzorce novými, příznivějšími.


Na dovolené musíme vše dělat společně.

NE: Individuální aktivity tříští rodinu.

ANO: Individuální aktivity tmelí rodinu a vnáší do ní novou energii a inspiraci.

NE: Volno se musí maximálně využít.

ANO: Volno se maximálně využije i tím, že budeme uvolnění ležet na pláži.

NE: Přípravy jsou vyčerpávající.

ANO: Přípravy jsou obohacují a nabíjející. Pomáhají nám se již těšit několik dní/týdnů předem, a díky tomu dovolenou intenzivněji prožívat.

 NE: Při dovolené se vždycky pohádáme.

ANO: Při dovolené máme dost času si v klidu sednout a povídat.

 NE: Dítě potřebuje být zaměstnané, aby nezlobilo.

ANO: Je v pořádku, že se dítě i chvilku nudí. Přiměje ho to se začít víc poznávat. Zabavovat a nacházet to, co ho opravdu baví a zajímá. 

RODINNÁ PORADNA / Life Academy / Lucie Königová

Podobné příspěvky

České ženy ctí Boženu Němcovou

Šebík

MŇAU TV: Nový kanál o domácích mazlíčcích zahájí vysílání na podzim.

Šebík

Pesopark Uhříněves nabízí běhací trenažer pro psy, je jediný v Česku

Afri