Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Lifestyle

Přírodní barviva, která bezpečně ozdobí vaše tělo

BABAJAGUA

Jistě znáte obrázky bohatě zdobených rukou indických nebo arabských nevěst. Jedná se o dočasné probarvení kůže pomocí henny. Ta se získává ze sušených lístků keře henovníku (Lawsonia inermis), které obsahují červené barvivo lawson. Barvivo má tu úžasnou vlastnost, že jeho molekuly pronikají do kožních buněk kde se vážou a hennový obrázek tak na kůži může vydržet 1 – 3 týdny. Henna barví kůži kaštanovou až tmavě hnědou barvou v závislosti na umístění na těle. Nejtmavší odstín bývá na dlaních a chodidlech. Henna se tradičně používá v Indii, na Arabském poloostrově a v Severní Africe, a to zejména při svatebních rituálech. V 90. letech minulého století došlo k velkému rozmachu dočasného zdobení těla hennou i v Evropě a Spojených státech. Henna si získala oblibu právě svou pomíjivostí. Nějaký čas nosíme na těle krásné ornamenty a příště zase něco jiného.

Henna

BABAJAGUA_ruka.S její oblibou ale vzrostlo i nebezpečí chemických náhražek. Například takzvaná černá hena obsahuje nebezpečný parafenylendiamin (PPD) který se v EU nesmí na kůži používat. Černá henna může způsobit těžké alergické reakce s trvalými následky v podobě jizev, přesto se s ní stále setkáváme, zejména v přímořských letoviscích. Pokud zvažujete nechat si namalovat na tělo nějaký ornament, vždy se ptejte na složení a původ barviva. Přírodní hennu je nutné nechat na kůži působit co nejdéle, ideálně 8 – 10 hodin. Pokud umělec slibuje zabarvení již po 30 – 60 minutách, můžete si být jisti, že se jedná o chemický produkt.

Každá zodpovědná henna malířka si svou hennu míchá sama pomocí kvalitního hennového prášku, vody nebo citronové šťávy a esenciálního oleje, například z levandule. Takto připravená pasta je zcela bezpečná, příjemně voní a zaručuje dokonalý výsledek. Henna se na tělo nanáší celofánovým kornoutkem nebo (například v Maroku) injekční stříkačkou.

Jagua

Méně známé barvivo je jagua. Jagua se získává ze šťávy nezralých plodů stromu janiby kopinaté (Genipa americana), rostoucího v oblasti Amazonie. Mléčně zbarvená šťáva oxidací na vzduchu tmavne do temně modrého odstínu. Barvivo podobně jako henna proniká do kůže. Původní amazonské kmeny používají čerstvou šťávu při obřadech k rituálnímu zdobení těla.

Obrázky malované jaguou připomínají svou barvou permanentní tetování, jsou proto oblíbené hlavně u mužů. Gelová konzistence umožňuje jak nanášení pomocí kornoutku, tak i malování štětcem.

malba na kuziIvana Švarcová (Baba Jagua) je umělkyně využívající oba tyto přírodní materiály. Na své zákazníky maluje hennou, jaguou ale i jejich kombinací, přičemž vzniká škála odstínů od tmavě hnědé až po černou.

S hennou začala pracovat po návratu ze svých cest do Maroka v 90. letech, jaguu objevila v roce 2007. Oba materiály jí učarovaly a tak se neustále vzdělává a hledá další informace, zkouší nové a netradiční způsoby využití těchto barviv.

Založila Baba Jagua akademii kde pořádá on-line kurzy za účasti zahraničních hostujících lektorek. Vyškolila více jak 70 absolventek, některé z nich se již vydaly na dráhu profesionálních henna malířek.

Kvalitní materiál pro dočasné zdobení těla prodává na svém e-shopu www.jagua.cz

Podobné příspěvky

Tečka za 2. ročníkem projektu Anděl mezi zdravotníky 2021. Vítěz převzal hlavní výhru !

Jaroslav Hauer

Netradiční mikulášská nadílka pro neslyšící děti

Afri

TŘI SLAVNOSTNÍ ÚČESY, KTERÉ ZVLÁDNE KAŽDÝ

Afri