Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Lifestyle

Prsten z platiny s tahitskou perlou je hitem letošní sezony

I šperky mají své modní trendy

Sériová výroba způsobila úbytek šperků z klasické rukodělné práce, kvantita vítězila nad kvalitou, takže ženy nosily mnoho prstenů, v barevných kombinacích žluté a červené, anebo růžové napodobující tzv. ruské zlato,“ líčí dobu před čtvrtstoletím Ester Engelová, která dnes spolu se svým mužem Markem Odstrčilem vytváří originální šperky značky Esterstyl. Vyhledávají je lidé, jimž se líbí originalita, osobitost a perfektní řemeslné zpracování. Koneckonců jedním z těch, kdo nosí šperky této značky, je i známý houslista Pavel Šporcl a jeho žena, herečka Bára Kodetová.

Někdy se musí za šperky i do světa

Díky pomoci přátel, spoustě náhod a setkání se správnými lidmi a hlavně díky pracovitosti a dokonalé znalosti šperkařského řemesla se Markovi Odstrčilovi nakonec podařilo v Americe nejen najít zajímavé a dobře placené místo, ale společně se svou přítelkyní Ester, která později přijela za ním, okouzlit i místní profesionály svými originálními nápady a precizní prací.

 Zlato, platina a perly

Právě v Americe taky Marek poprvé „přičichl“ k platině, která tehdy byla v českých zemích něčím naprosto neznámým, a již považuje za jeden z nejdokonalejších šperkařských materiálů. „V Dallasu mi přislíbili práci ve firmě Martins Jewellery s podmínkou, že budu pracovat s platinou. Jenže já tenhle materiál vůbec neznal.“ Následovala příhoda, kterou teď Marek dává k dobrému, když chce pobavit kamarády… „Donesli mi 15 kuliček platiny. Tak jsem si je ztavil dohromady a chtěl je odlít do ocelové formičky a válcovat, jak jsem byl zvyklý u zlata. Jenže jsem netušil, jak platina reaguje. Taví se totiž při 1 780 °C! Takže následoval výbuch, který kuličky rozstřelil po celé místnosti.“ A tak Marek chodil a sbíral kuličky, ale našel jich jen 7, a tak musel svou „nehodu“ přiznat tehdejším nadřízeným. Jenže ti už v té době nejspíš dobře věděli, jakou zlatou rybku se jim podařilo chytit, a chybu mu odpustili. Marek se s novým materiálem naučil rychle pracovat a od té doby měla firma jednu zakázku za druhou.

Dnes patří platina k Markovým nejoblíbenějším materiálům. „Platina je úžasná, protože nikdy neoxiduje, šperky nezčernají, navíc je velmi pevná, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají, a zachovává si stále stejnou krásnou bílou barvu.“ I to je důvod, proč je platina dražší a cennější než zlato, takže investice do platinových šperků se rozhodně vyplatí.

Hitem může být každý vkusný šperk

A co je podle zkušených šperkařů ze společnosti Esterstyl dnes opravdu „in“? Trendem je prý bílý kov, především bílé zlato a platina. A také diamanty a barevné broušené perly. „Nemusíte brát svou ženu na Tahiti, úplně postačí, když jí pořídíte prsten nebo náhrdelník s tahitskou perlou,“ směje se Ester, která ovšem sama přiznává, že má slabost pro barevné třpytivé safíry z Madagaskaru. Jsou totiž univerzální a sluší ženám každého typu.

Barevné kameny mohou být elegantní, kultivované, neokázalé. Přesně takové, jaké se nosily za první republiky. A právě na tento elegantní směr, kdy byla na prvním místě krása, kvalita, precizní práce a trvalá hodnota, chce svými šperky navázat i Esterstyl.

Podobné příspěvky

Češky se přestávají stydět. Stále více žen se zajímá o intimní plastiky

Šebík

POTĚŠTE SE JEDINEČNÝMI DÁRKY Z TVORBY BLANKY MATRAGI

Afri

Do Čech přichází francouzská přírodní kosmetika, prodává se jen v Praze

Afri