Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hobby

Výtvarné techniky: Filcování aneb Práce s ovčí vlnou

Zima se pomalu blíží, a tak nějaký ten nápadeček, co dělat doma ve volných chvílích přijde nejen dětem vhod. V tomto seriálu se společně naučíme techniku zpracování ovčí vlny zvanou filcování nebo také plstění ovčí vlny. Toto zpracování vlny se dělí na suché a mokré, my se ale budeme věnovat především tomu suchému.

Trocha historie zvědavosti upije

Když se řekne jdu filcovat, spousta lidí na mě udiveně vybafne: Co že to jdeš dělat? A já jim vysvětluju, že jdu něco vyrábět. Inu, to víte, lidi a hlavně děti jsou zvyklí na všelijaká hejblátka a udělátka, páčky a kolečka, která cvakají, mluví, vydávají zvuky jako jejich opravdická předloha. Naše prababičky a pradědečkové by se divili, s čím vším si my můžeme hrát. Oni totiž měli jen dřevěné nebo právě vlněné hračky.

Plstění, nebo chcete-li, filcování, má své kořeny ve starověké přední Asii, odkud putovalo přes Egypt a Řecko až k nám do Evropy a do Čech. Valaši (neplést s druhem koně) dodnes dělají kromě oblíbených papučí a klobouků také šperky, výzdobu a hračky. Technika suchého filcování, tedy filcování jehlou, se k nám dostala z Holandska, a právě ji a další techniku filcování zvanou motaná se naučíme v tomto seriálu.

Začínáme od V jako vlna

Suché plstění má výhodu, že se pro ně hodí všechny druhy ovčího rouna. Pro základy panenek a míčků je lepší méně pružná vlna s kratším vlasem, na andílky a vlásky jemnější merinová vlna. Dále budeme potřebovat molitanovou podložku, jehlu a šicí potřeby, o tom ale až příště.

 

Od jednoduššího ke složitému – motýlek

Připomínkou léta může být hezká výzdoba třídy, dětského pokoje, obýváku nebo květináče s kytkou ve tvaru motýlka. K jeho výrobě budete potřebovat následující:

Barevnou ovčí vlnu

dýmkový drátek

kolečka z filcu (můžete buď vystříhat, nebo koupit hotová. Nemusí být)

lepidlo (nemusí být),

oči nebo korálky

(nemusí být)

 

Postup: Vezmeme dva kousky vlny a přeložíme křížem na sebe tak, aby vznikla motýlí křídla. Tyto dva kousky omotáme dýmkovým drátkem, jehož konec zatočíme. Vznikne tak hlavička s tykadly. Na tělo motýlka z drátu můžeme ještě nalepit barevná filcová kolečka a korálky nebo oči.

 

Podobné příspěvky

Model Hobby 2015 – víkend patřil modelářům

Redakce

Dřevěný nábytek, to je Nábytek z lesa

Ilja Hynek

Psi mají svého FORDA

Jaroslav Hauer