Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Životní styl

Na sobotu 22. dubna připadá světový Den Země

snidane

Každým rokem se bohužel stává stále důležitější si připomínat křehkost naší planety, na níž žijeme, a kupící se krize, zasahující všechny formy života. Například pěstitelé ke klimatické změně přispívají nejméně, ale nejvíce bojují s jejími následky. Dopady těchto změn na pěstitele v Keni popisuje krátké video Fairtrade Foundation. Pěstitel kávy Micah vás v něm provede po své farmě v Keni a ukáže konkrétní  dopady změny klimatu na své plodiny.

Na situaci pěstitelů banánů upozorňujeme také v našich nových Banánových listech, kde představujeme problémy provázející pěstování banánů a to, jak je řeší Fairtrade. Přinášíme reportáž z Kostariky, doporučíme vám recept z banánů cukrářky Mirky Van Gils Slavíkové, o který se s námi podělila, a přibližujeme svědectví o kostarickém propojení s přírodou v rozhovorech s pěstiteli.

To potvrzují například Mauricio Castillo a jeho žena Rocío Rodriguez, pěstitelé banánů z Kostariky: „Pracujeme tady celá rodina, proto můžeme dát plantáži všechnu péči a lásku. Používáme minimum chemikálií – insekticidů, fungicidů a pesticidů. Ručně zkracujeme koncové trsy, protože je to šetrnější,” vysvětluje Mauricio. „Jde o takovou dohodu mezi naší rodinou a přírodou,” doplňuje ho Rocío. 

Banány patří mezi nejpopulárnější exotické ovoce u nás. K jejich oblibě přispívá bezpochyby i cena, která patří v sortimentu čerstvého ovoce dlouhodobě k nejnižším. To ale má i své odvrácené stránky. Aby nízká cena banánů v našich obchodech nebyla vykoupená sociální nespravedlností a ničením životního prostředí, o to usiluje certifikace Fairtrade. Jsme rádi, že nejen banány se známkou FAIRTRADE dnes už můžeme koupit i v Česku.

 

Eliška Podsedníková za tým Fairtrade Česko a Slovensko

Stále se lze připojit mezi organizátory Férové snídaně a podpořit tak společnou akcí pěstitele po celém světě! Letos piknikujeme v sobotu 13. května 2023 a letošní ročník věnujeme především drobným pěstitelům kávy. Do organizace setkání se zapojilo již 105 dobrovolníků.

Pokud na mapě www.ferovasnidane.cz vaše místo stále chybí, neváhejte se registrovat.

Podobné příspěvky

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

Redakce

Nová léčba zachraňuje diabetiky.

Šebík

Světová soutěž krásy neslyšících

Jaroslav Hauer