Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zajímavosti a události z Prahy 1 Zprávy Pražského magazínu Zprávy z domova

Česko slaví 17. listopad

Narodni_trida

Česko dnes slaví Den boje za svobodu a demokracii. Datum připomíná odpor proti nacistické okupaci v roce 1939 i nepokoje z roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Svátek tradičně doprovázejí vzpomínkové akce i demonstrace. 

Demonstrace 1939Na podzim roku 1939 se vzedmul odpor české inteligence vůči nacistické okupaci a represím  německé státní moci uvnitř protektorátu. Jako trest přišly záhy popravy studentských vůdců a zástupců dělníků. Smrt čtyřiadvacetiletého Opletala po brutálním zásahu okupační moci se symbolicky považuje za první československou oběť druhé světové války. Méně známou obětí nacistických represí z roku 1939 mladý pekařský pomocník Václav Sedláček (nar. 1917), zasažený střelou do srdce.

Dne 17.listopadu 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy, což doprovázelo rozsáhlé zatýkání. V noci na 17. listopadu  gestapo obsadilo koleje v Praze, Brně a Příbrami a zatklo více než 2000 studentů. Nacisté popravili devět studentských vůdcůJosef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šafránek, Jan Weinert. Uvedeni studenti byli bez soudu popraveni v Ruzyňských kasárnách. Další studenti byli transportováni do koncentračních táborů.

Zrekonstruovaný Palachův pylon v Den boje za svobodu a demokracii

V úterý 17. listopadu si připomeneme Den boje za svobodu a demokracii. Národní muzeum u této příležitosti odhalí nově zrekonstruovaný Palachův pylon – pomník věnovaný památce Jana Palacha stojící u Nové budovy Národního muzea, bývalého sídla Federálního shromáždění v Praze. Ocelový pylon, který měří necelých 30 metrů, navrhl architekt Karel Prager v únoru roku 1968 při projektování komplexu Federálního shromáždění. K dokončení realizace umístění plastiky na ocelový pylon nakonec nedošlo. Po náhlé a nevítané změně politického kurzu bylo stranickými orgány KSČ rozhodnuto o odstranění a deinstalaci některých výtvarných děl, připravovaných pro budovu Federálního shromáždění, a o jejich nahrazení díly jinými. Pylon ovšem již stál, a tak se dokonce zvažovala jeho úplná likvidace. K té nakonec nedošlo a architektem Pragerem vyhrazené místo v pylonu pro Chlupáčovu plastiku vyplnil dutý kamenný blok se státním znakem a dvěma větami z československé ústavy. Nicméně zasvěceným tento ve svém prostředí nezvyklý artefakt Palacha vždy připomínal.

89_Narodni_trida

Dne 17. listopadu 1989 byla povolená pražská demonstrace k padesátému výročí uzavření českých vysokých škol. Po jejím oficiálním konci pokračovala demonstrace pochodem části demonstrantů do centra města, kde účastníci projevovali nesouhlas s tehdejším komunistickým režimem. Policie poklidné demonstranty postupně obklíčila na Národní třídě a surově je zbila. Zprávy o brutálním zásahu a „úmrtí″ studenta Šmída odstartovaly tzv. sametovou revoluci, která vedla k pádu totalitního režimu.

Letošní oslavy jsou poznamenány koronavirovými opatřeními. 

Babis a SchillerovaOn-line se letos uskuteční také již tradiční Koncert proti totalitě, který pořádá Akademie múzických umění, Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla. Po setmění by se také měly desítky budov v Praze i dalších městech rozzářit barvami české trikolory.

Na pražskou Národní třídu od rána nosí lidé svíčky i květiny k pamětnímu místu, které připomíná brutální zásah Veřejné bezpečnosti proti pokojně demonstrujícím studentům. Položit věnec  přišel v 8 hodin také premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a další politici.

Zrekonstruovaný Palachův pylon v Den boje za svobodu a demokracii

Palachův pylonV úterý 17. listopadu si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Národní muzeum u této příležitosti odhalí nově zrekonstruovaný Palachův pylon – pomník věnovaný památce Jana Palacha stojící u Nové budovy Národního muzea, bývalého sídla Federálního shromáždění v Praze. Ocelový pylon, který měří necelých 30 metrů, navrhl architekt Karel Prager v únoru roku 1968 při projektování komplexu Federálního shromáždění. K dokončení realizace umístění plastiky na ocelový pylon nakonec nedošlo. Po náhlé a nevítané změně politického kurzu bylo stranickými orgány KSČ rozhodnuto o odstranění a deinstalaci některých výtvarných děl, připravovaných pro budovu Federálního shromáždění, a o jejich nahrazení díly jinými. Pylon ovšem již stál, a tak se dokonce zvažovala jeho úplná likvidace. K té nakonec nedošlo a architektem Pragerem vyhrazené místo v pylonu pro Chlupáčovu plastiku vyplnil dutý kamenný blok se státním znakem a dvěma větami z československé ústavy. Nicméně zasvěceným tento ve svém prostředí nezvyklý artefakt Palacha vždy připomínal. Zdroj: NM

Foto – 1939 –
Foto – 1989 – Zrekonstruovaný Palachův pylon _text_Národní muzeum
Foto – 2020 – redakce
Situace na Václavském náměstí měla trochu jiný průběh. Sešli se zde lidé, kteří nesouhlasí s protiepidemickými opatřeními navržených vládou a sdělovali, že mají již dost omezování a restrikcí ze strany vlády. Lidé zapalovali svíčky a diskutovali. Nad touto skupinou  udržoval dohled antikonfliktní tým a policie.
Fotogalerie:

Podobné příspěvky

Nahé ženy opět v Praze. Vrací se kontroverzní výstava, která pobouřila Česko

Jaroslav Hauer

ESTÉE LAUDER PŘEDSTAVUJE NOVÉ RTĚNKY PURE COLOR LOVE LIPSTICK

Šebík

Modrá Vopice – Program únor 2017

Šebík