Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Historie Novinky Pražského Zpravodaje Reportáže

Smíření na Bílé hoře k 400. výročí neslavné bitvy

Pohled na mohylu na Bílé hoře

V předvečer výročí bitvy na Bílé hoře se uskutečnilo malé smíření mezi katolíky a protestanty. Na návrší Bílé hory se v sobotu 7. 11. sešli zástupci církví, za katolíky provinciál řádu františkánů Jakub František Sadílek a za protestanty pastor Křesťanských společenství Petr Kácha a vzájemně se omluvili za násilí předchůdců ve víře a vyjádřili si odpuštění a smíření.

Petr Kácha a Jakub F.Sadílek (2)
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek (2)
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek
Petr Kácha a Jakub F.Sadílek

Tato akce byla součástí připravované Iniciativy smíření 2020, která se z důvodů vládních nařízení nemohla v daném termínu uskutečnit a byla přesunuta na jaro 2021. Jejím cílem je shromáždit na Bílou horu 100 katolických kněží a 100 protestantských pastorů, kteří by společně s dalšími křesťany vyznali zlo, které se v minulosti stalo, odpustili si navzájem a prohlásili, že křesťané spolu nadále chtějí žít ve vzájemné úctě. Tato deklarace neřeší teologické rozdíly, které mezi církvemi zůstávají, ale přiznává se k vinám a selháním z minulosti a nastavuje novou kulturu vzájemných vztahů.

Odpuštění je základem pro smíření a spolupráci“, říká David Loula, člen pořadatelského výboru. „Bez odpuštění se nevybuduje skutečná důvěra a přátelství. Smíření je důležitou součástí našich životů, protože není možné, aby nedošlo k nedorozuměním a zraněním. A někdy se staré křivdy a bolesti předávají z generace na generaci. Tak se stalo, že i dnes prožíváme bolest, když si připomínáme například mnichovskou zradu. Existuje něco jako kolektivní historická paměť. A u Bílé hory je tomu podobně. Uzdravení národního zranění začíná u přiznání vin a prosby o odpuštění.

Nově postavený kříž smíření v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře
Nově postavený kříž smíření v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře

A protože se zde jednalo v první fázi o náboženskou válku, mají toto uzdravení v rukách především křesťané vyznání katolického, ale i protestantského,“ pokračuje David Loula.

Pořadatelé doufají, že se Iniciativu smíření podaří uskutečnit v plném rozsahu na jaře 2021, tedy v mezidobí mezi dvěma velkými výročími – bitvou na Bílé hoře a 400. výročím popravy představitelů českých stavů, které si budeme připomínat 21. 6. 2021.

David Loula , www.iniciativasmireni2020.cz , info@iniciativasmireni.cz

Fotografie nad textem: Pohled na mohylu na Bílé hoře

Fotografie Kácha – Sadílek © Martin Kunesch, ostatní © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Predator Race na vlastní kůži

Afri

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy se otevírají pro veřejnost

Jaroslav Hauer

Na pražském Vyšehradě se uskutečnil pátý ročník čajového festivalu Čajomír

Afri