Do české krajiny se vrátili vlci. A farmáři se bojí o svoje stáda. Pomáhají jim pastevečtí psi, jejichž využití představuje filmař a fotograf přírody Prokop Pithart. Na místo určení je na korbě odváží jeho Toyota Hilux.
Pastevecké psy na ochranu před vlky převážela Toyota Hilux
„Pastevečtí psi jsou ještě v kombinaci s elektrickým ohradníkem rozhodně nejúčinnějším opatřením proti útokům vlků,“ dodává Groessl v novém díle série Na dosah, kterou pro českou Toyotu natáčí a moderuje Prokop Pithart.
Jak naučit psa, aby hlídal
Hilux nabízí užitečné zatížení 1 t a utáhne přívěs o hmotnosti až 3,5 tuny. Pro jízdu v terénu ručně přiřaditelný systém 4×4 doplňuje automatický samosvorný diferenciál, asistent rozjezdu do kopce HAC nebo systém aktivního řízení trakce (A-TRC).
Video zde https://www.youtube.com/watch?v=3aLESal-Rsc
Nebezpečí běží vstříc
„Všichni si myslí, že psi tomu stádu šéfují, ale není to pravda. Ti psi jsou na nejnižším žebříčku hierarchie toho stáda. Když potom přijde nebezpečí, ovce a kozy utíkají od nebezpečí pryč, zatímco psi mu běží vstříc,“ popisuje farmář a ochránce přírody, jak celé soužití vlastně funguje.
Rizikem jsou v očích psů nejen predátoři jako právě vlci, ale třeba i cizí lidé a cizí psi. Proto pokud byste někdy procházeli kolem pastvin, kde stádo hlídají pastevečtí psi, mějte svého psa vždy na vodítku, případně se takovým místům raději vyhněte.
„Je pravda, že s pořízením psů přibyla Františkovi a jeho rodině spousta práce navíc, ale já jsem rád, že to funguje a že v naší krajině tak mohou vedle sebe žít jak vlci, tak volně se pasoucí stáda koz nebo ovcí, na které díky psům vlci nezaútočí,“ shrnuje Prokop Pithart.
Vladimír Michna