Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Praha architektura

Masaryčka je bez nadsázky nejlepší kancelářská budova v Česku

Masaryčka

Masaryčka, bez nadsázky nejlepší kancelářská budova v Česku a zároveň jedna z posledních staveb, která nese osobní rukopis světoznámé architektky Zahy Hadid, byla řádně zkolaudovaná. Do budovy se stěhují první nájemníci.

Budova Masaryčky získala kolaudaci, do budovy se stěhují první nájemníci

Máme za sebou velmi dlouhou cestu. Veřejné projednání všech připomínek ke stavbě a proměně okolí Masarykova nádraží trvalo více než 6 let. Stavba samotná trvala více než 2 roky. Na výsledek ale můžeme být pyšní. Praha získává stavbu špičkových světových parametrů, a to jak z hlediska kvalitní architektury, technického provedení, tak z hlediska udržitelnosti,“ řekl Petr Palička, ředitel společnosti Penta Real Estate pro Českou republiku.

Budova lákala pozornost veřejnosti už od prvních návrhů z pera Zahy Hadid. Naprosto se lišila od běžných kancelářských budou svojí smělou zlatou fasádou, organickou architekturou, ale i velkorysými veřejnými prostory v okolí budovy.

Masaryčka je postavená v nejvyšším standardu energetické náročnosti budov – LEED Platinum. Tento certifikát hodnotí dopad na okolí, spotřebu vody a energií, použité materiály, kvalitu vnitřního prostředí a uživatelské kvality nutné pro efektivní práci.

Celá stavba a její nejbližší okolí mají rozsáhlý systém retence vody, který poslouží k zavlažování velkého množství zeleně na střechách a terasách obou budov včetně nového stromořadí v ulici Na Florenci. V lokalitě je už nyní nejvíce zeleně za posledních sto let. Aby mohl být retenční systém v plném rozsahu vybudován, byla nutná generální rekonstrukce ulice Na Florenci včetně přeložek sítí do nového kolektoru.

Budova Masaryčky a její okolí bude výjimečná také řadou uměleckých instalací.

Převážná část budovy proto našla své nájemce už dlouho před dokončením. Kromě samotné společnosti Penta Real Estate bude také sídlem Fio banky nebo společností Veolia či BCG (Boston Consulting Group). V parteru budovy postupně otevře řada zajímavých restaurací a kaváren – ulice Na Florenci se pravděpodobně stane novou atraktivní destinací pro milovníky dobrého jídla a pití.

Deník New York Times budovu nedávno zařadil mezi atraktivní turistické cíle, které by návštěvníci Prahy neměli minout.

O Pentě Real Estate

Penta Real Estate je jedna z platforem středoevropské investiční skupiny Penta, která byla založena v roce 1994. Realitní divize Penty, která se zaměřuje zejména na segment kanceláří, bytů a retail, má v současnosti více než 20 projektů v České republice a na Slovensku. V roce 2022 přesáhla hodnota aktiv Penta Real Estate 1 miliardu EUR.

Martin Lánský

Podobné příspěvky

Vila továrníka Karla Paška v centru pražského Smíchova získala nový punc

Aleš Fritscher

Pražská čtvrť Karlín má nové veřejné osvětlení

Aleš Fritscher

Proměna Palmovky proběhne koordinovaně a se zapojením veřejnosti

Aleš Fritscher