Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště

cap-bily-hnizdo

Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště, i když by dle známé pranostiky měli teprve zítra, na sv. Řehoře, přelétat přes moře. Jak ukazuje mapa čapích hnízd na www.birdlife.cz/capi, již 50 hnízd je obsazeno (údaj k 11. březnu 10:00).

Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště

Kdy obsadí zbývající? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická (ČSO) s pomocí veřejnosti. „V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Vloni se podařilo poprvé překonat neuvěřitelných 1000 spolupracovníků,“ uvádí Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda. „Sledování čápů je velmi oblíbené, lidem přináší radost a jejich pozorování není náročné,“ doplňuje Dobruská. Do programu se může zapojit úplně každý – od rodin s dětmi přes školní kolektivy až po seniory.

Zdroj a doprovodná grafika (mapa čapích hnízd): ČSOZdroj a doprovodná grafika (mapa čapích hnízd): ČSO

Zdroj a doprovodná grafika (mapa čapích hnízd): ČSO

Zadat pozorování čápů na hnízdě

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. I když někteří čápi již přilétli (pravděpodobně jedinci zimující ve střední nebo jižní Evropě), většina se začne objevovat v následujících slunečných dnech. Právě ty budou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. „Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na www.birdlife.cz/capi. I když čápa na hnízdě neuvidíte, najděte lokalitu na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Dobruská. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Během kontrol můžete také čápům hodně pomoci. Stačí místa, kde čápy pozorujete při sběru potravy nebo kam létají pro stavební materiál na hnízda, vyčistit od odpadků, zvláště plastových provázků a vlasců. Ty jsou pro ptáky velmi nebezpečné, zvláště dostanou-li se na hnízdo. Zamotá-li se mládě do provázku, jehož druhý konec je pevně vpleten do základu hnízda, nemá šanci úspěšně z hnízda vylétnout.

Gabriela Dobruská

koordinátorka programu Čapí hnízda

Zdroj a doprovodná grafika (mapa čapích hnízd): ČSO

Podobné příspěvky

Původ koně domácího objasněn

Redaktor J.Hampl

Každoročně se v Česku otráví sto až dvě stě lidí

Redakce

Pestrá krajina 2020

Redaktor J.Hampl