Nejen kvůli ochraně těchto známých dálkových migrantů, kteří už zase brzy opustí Česko
„Závažnost tohoto problému spočívá v tom, že nárazy do vodičů ohrožují zástupce téměř všech našich ptačích druhů, zejména však labutě, husy, čápy, jeřáby nebo volavky, ale i malé druhy jako jsou potápky, chřástali nebo pěvci,“ doplňuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Výsledkem činnosti pracovní skupiny je nalezení shody na společném postupu a zejména způsobu zabezpečení elektrických vedení pro ptáky. Prvním výstupem pracovní skupiny byl v roce 2017 metodický pokyn MŽP, který stanovil postup při snižování rizika úrazů ptáků elektrickým proudem, který se vztahuje na venkovní elektrická vedení vysokého napětí.
„Díky vzájemné spolupráci provozovatelů distribuční a přenosové soustavy s uvedenými zástupci za ochranu životního prostředí došlo k definování metodik pro výstavbu nebo obnovu venkovních elektrických vedení. V rámci ochrany před úrazem elektrickým proudem používají distributoři pouze schválené prvky s certifikací od AOPK ČR. Jejich funkčnost byla ověřena studií AOPK ČR. Jedná se především o bezpečné konzoly v kombinaci s doplňkovými ochranami pro nové nebo stávající vedení. Stejný proces byl použit i v oblasti ochrany před nárazem do vodičů, kde již vzniká pro toto potencionální riziko databáze prvků posouzených ze strany AOPK ČR jako funkčních tzv. zviditelňovačů vedení.
Nový metodický pokyn spoluvytvořený s provozovateli elektrických vedení významně přispěje k tomu, aby opatření na elektrických vedeních minimalizovala úrazy ptáků.
Metodický pokyn byl publikován ve Věstníku MŽP zde(https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/vestnik_mzp_2023/$FILE/OK-Vestnik_leden-20230130.pdf).
ČEZ Distribuce :
Soňa Holingerová Hendrychova
PREdistribuce:
Ing. Pavel Bouda
EG.D:
Lubomír Budný
ČEPS:
Ing. Lukáš Hrabal, DiS.
Tiskové oddělení MŽP