Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Český expert na náplně do 3D tiskáren pomáhá chránit lesy

Česká společnost Fillamentum dodává plně rozložitelné kryty jako ochranu monitorovacích zařízení v lesích. Jelikož je pro českou společnost příroda na prvním místě, k výrobě krytů bude použit plně rozložitelný materiál NonOilen zaručující nulový dopad na životní prostředí.

Český expert na náplně do 3D tiskáren pomáhá chránit lesy

Hulín, Česká republika 1.dubna 2022 – Cílem německého startupu foldAI je podpořit biologickou rozmanitost, chránit ekosystémy a usilovat o zmírnění klimatických změn. Toho chce dosáhnout pomocí nejnovějších technologií a monitorovacích zařízení využívajících místní vícerozměrné snímání, senzorové sítě, edge computing, AI a Cloud AI. Monitorovací zařízení fungují na principu získávání energie pro sledování zdraví ekosystémů, hodnocení rizik, kvantifikace biodiverzity a hodnocení dopadů na životní prostředí.

„Příroda je cíl a technologie prostředky. Proto při designování IoT monitorovacích systémů bylo zásadní minimalizovat jejich dopad na životní prostředí. Vymyslet zakrytování těchto systémů byl opravdový oříšek! Hledali jsme něco dlouhodobě odolného vůči přírodním živlům, co by bylo snadné prototypovat, ale zároveň netoxický materiál kompatibilní s principy cirkulární ekonomiky a pokud možno rozložitelný. NonOilen a Fillamentum byla trefa do černého,“ vysvětluje Giovanni Carmantini, spoluzakladatel foldAI.

V září 2021 společnost foldAI vysadila dosud největší multisenzorickou síť pro monitorování lesů v Evropě s téměř dvěma stovkami zařízení IoT umístěných v lesích kolem německého města Arnsberg.

Proč je materiál NonOilen vhodným materiálem?

Filament do 3D tiskárny NonOilen od firmy Fillamentum je totiž stoprocentně rozložitelný materiál bez zbytků částic, které by byly škodlivé pro životní prostředí. Jakmile je předmět vytištěný pomocí NonOilenu na konci svého životního cyklu, nemusí se vyhazovat do koše. Stačí ho poslat zpět do Fillamentum k recyklaci, nebo rozložit na biomasu, vodu a oxid uhličitý při likvidaci odpadu z potravin.

Velkou výhodou materiálu NonOilen je jeho odolnost, která je v případě krytů monitorovacích zařízení, umístěných v lese klíčová. Vlákno je totiž vyrobeno ze směsi kyseliny polymléčné (PLA) a polyhydroxybutyrátu (PHB), právě díky níž si zachovává tvrdost a teplotní odolnost až do 110 °C.

„NonOilen odpovídá všem našim požadavkům bez výjimky a oceňujeme poskytnutý zákaznický servis společnosti Fillamentum: v krátkém časovém rámci dokázalo Fillamentum vytisknout většinu našich krytů a zároveň prohloubit naše znalosti o materiálu, které jsme využili jak při navrhování krytů, tak při našem vlastním 3D tisku,“ dodává Carmantini.

O společnosti:

 Fillamentum je rychle rostoucí inovativní společnost a celosvětová jednička ve výrobě high-tech 3D tiskových vláken. Své výrobky distribuuje ve více než 62 zemích – i díky tomu se stala v roce 2018 nejlepším světovým exportérem v rámci exportní ceny DHL Unicredit. Společnost má mimo jiné vlastní oddělení výzkumu a vývoje a hrdě spolupracuje s univerzitami a velkými hráči v oblasti 3D tisku. Podporuje trendy v oblasti Průmyslu 4.0, kde sama zavádí automatizaci a robotizaci.

 Jiří Böhm

Podobné příspěvky

Němci si Labe zničit nenechali

Afri

Pozemkový spolek Pražská pastvina zachraňuje stepní unikáty

Afri

Bez vody by nebyl život, je třeba ji více chránit

Afri