Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Němci si Labe zničit nenechali

Sdružení Arnika uplynulý víkend uspořádalo akci pod názvem “Plujeme za živé řeky”, čímž se připojilo k mezinárodnímu happeningu Big Jump, kdy se napříč Evropou konají desítky obdobných akcí na podporu zachování řek v jejich současné podobě.

Vypluli jsme za živé řeky, jezem u Děčína to totiž neskončí…

Rodiny s dětmi, vodáci a členové Asociace vodní turistiky a sportu vypluli spolu s odborníky Arniky od zámku Děčín, aby si užili Labe, jež je dnes ve jménu lobby našimi zákonodárci ohroženo. Proces ratifikace „Dohody mezi ČR a SRN o údržbě vnitrozemské Labské vodní cesty”, ve které se ČR zavazuje zajistit splavnost Labe, je ve fázi prvního čtení.

Smlouva byla projednána několika výbory(1) a Senátem, všichni doporučili dát souhlas s ratifikací. Odborníci Arniky upozorňují, že realizace vodních děl, která budou k dodržení dohody nutná, nenávratně poškodí naši krajinu a jedinou lososovou řeku v zemi.

Bez výstavby vodních děl u Děčína a Přelouče nelze očekávat, že by se závazky podařilo naplnit. Jsme přesvědčeni o tom, že ve skutečnosti ani tyto dvě stavby nebudou stačit a bude zapotřebí dalších investic,“ řekla Miroslava Floriánová. „Velice pravděpodobně se zrealizuje jez u Děčína (odhadované náklady min. 5 mld.), ale ukáže se, že toto opatření je nedostatečné. A protože už Česká republika bude mít investovanou takovouto sumu, zainvestuje do dalších opatření.“

Podle Arniky je nepochopitelné, že je Česká republika ochotna zničit si svoji část Labe ve chvíli, kdy se německá strana k tomuto kroku neuchýlila. Úsek řeky na německém území bude na základě „Celkové koncepce Labe“ využit v souladu s přírodou, bez rozsáhlého splavňování.

„Požádali jme Ministerstvo dopravy o ekonomické podklady, na jejichž základě bylo rozhodnuto o další podpoře a rozvíjení záměru Zlepšování splavnosti Labe v úseku Pardubice – státní hranice. Odpovědi se nám zatím nedostalo,“ doplnila Floriánová, která vyzývá veřejnost, aby svým podpisem podpořila zachování Labe v jeho současné podobě, jako to udělali účastníci sobotní akce „Plujeme za živé řeky“. “Labe je významné nejen svým přírodě blízkým charakterem, ale zejména dynamikou toku. Na této řece se v průběhu roku několikrát změní výška hladiny, a to je právě ten důležitý faktor pro jedinečné biotopy, které Dolní Labe nabízí,” řekl Ing. Miroslav Rybář z Národního parku České Švýcarsko.

Mám srovnání, jak řeka vypadá mezi Mělníkem a Střekovem, kde navazuje vzdutí jezu, řeka tam prakticky stojí. Z Ústí nad Labem a dál do Německa krásně teče, chová se jako normální řeka, která proudí, má nějaké meandry, úseky rychleji tekoucí či pomalu tekoucí vody. V oblastech s jezy jsou to jen takové nádrže zelené vody bez života,” podpořil akci známý vodák a stavitel lodí Jan Bašta.

Milan Pražák z Asociace vodní turistiky a sportu z.s. dodal: “Máme rádi nespoutanou a divokou řeku. Myslíme si, že nepotřebných jezů má Česká republika opravdu hodně a jakákoliv další překážka na řece by byla spíše na škodu než k užitku. Stojíme za tím, aby se žádný jez na Labi nestavěl.”

Video z akce “Plujeme za živé řeky” je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=WUfII23MN-s

Miroslava Floriánová, koordinátorka kampaně
Marie Dostálová (marie.dostalova@arnika.org)

(1) Zahraniční výbor, Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Výbor pro územní rozvoj, veřejnou
správu a životní prostředí, Výbor pro zahraniční věci, obran

Podobné příspěvky

Sledujte ptáky na zahradách už od zítřka! Vyhraje koňadra anebo kos?

Afri

Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic  

Afri

Vzácná volavka červená nalezená v Praze

Afri