Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Plastové provázky zabíjí mláďata ptáků už v hnízdě

postolka

Další smutný případ v řadě, kde hlavní roli hrál plastový provázek, řešila Pražská zvířecí záchranka v  Ďáblicích. Mimo už notoricky známých rybářských vlasců, co likvidují vodní ptactvo, jsou čím dál častější případy, kdy se ptáci zamotají do odhozených plastových provázků, motouzů, vláken. Dlouho zaškrcené končetiny většinou nelze zachránit a akce zvířecích záchranářů tak končí až na výjimky milosrdným usmrcením pacienta. V Ďáblicích takto dopadla mladá poštolka.

Plastové provázky zabíjí mláďata ptáků už v hnízdě

hnízdo poštolkyPražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), pomáhá zpravidla divokým zvířatům, kterým ublížil člověk.  Úplně zbytečné a o to smutnější jsou ovšem, kde jsou na vině odpadky. Pěvci, ale i dravci, si na vystlání hnízda nosí různý posbíraný materiál. Plastové provázky či roztrhaná síťovina nejsou výjimkou.  Kdo má na zahradě budku pro ptáky, nejspíš při čištění na nějaký ten provázek v hnízdě také narazí. Pokud se do něj zamotá noha ptáčete, může to skončit tragicky. Ptáče většinou neuhyne hned, zůstává na místě, rodiče jej dále krmí, noha roste a o to více se zaškrcuje.   

postolkaTakový byl i případ mladé poštolky v Ďáblicích. Nadprůměrná snůška a úspěšné vyvedení 5 (!) mláďat poštolek obecných ve výklenku pod střechou rodinného domu vypadala na výbornou. Paní domácí poštolky bedlivě sledovala a z vývoje měla radost.  Situace se zkomplikovala až s posledním mládětem. Opustilo úkryt krátkým letem a s sebou z hnízda vytáhlo na noze smotek provázků, za který se téměř hned zachytilo a zavěsilo hlavou dolu na konec větve košatého ořechu. Paní ihned kontaktovala Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774155185. Rychlý výjezd, na místě zhodnotit situaci, možnosti, bezpečnost. S dopomocí hasičů SDH Ďáblice se podařilo do koruny stromu bezpečně vylézt a speciálními prodlouženými nůžkami tenkou větev na dálku odštípnout. Poštolka i s větví měkce dopadla do keře, odkud byla již dobře v dosahu. Následná kontrola veterinářky ovšem potvrdila obavy, že zaškrcení končetiny, nekróza a několikanásobná zlomenina již bohužel nelze dát dohromady. Pták byl jinak dobře živený, ale bez nohy dravci kvalitně žít nemohou.

Podobný případ se odehrál na Proseku v Praze 8, kdy za nohu viselo mládě sojky a zoufalí rodiče jej ovšem takto i krmili. Při vyprošťování na záchranáře agresivně nalétávali a mládě si bránili, co jen mohli. I zde se ale potvrdila rozsáhlá nekróza a mládě i přes veškerou péči na následky sepse z dlouhodobého zaškrcení plastovým motouzem uhynulo.

Provázek v přírodě může způsobit velké neštěstí

poštolka popálená na elektrickém sloupu, foto záchranná stanice Pasíčka
poštolka popálená na elektrickém sloupu, foto záchranná stanice Pasíčka

„Jsou to naprosto zbytečné případy, za které je přímo zodpovědný člověk. Běžně se dospělosti dožívá cca 25% ptačích mláďat, tak člověka mrzí, když musíte nechat uspat jinak perspektivního jedince. Pokud bychom ale nezasáhli, zvíře by umíralo dlouho a v bolestech.“ komentuje Katka Landová z Pražské zvířecí záchranky a nabádá: „Když na svých výjezdech potkáme podobné pasti, provázky, vlasce, pokusíme se je vždy zlikvidovat a odvézt tam, kam patří, a kvitujeme každou iniciativu k uklízení odpadků z přírody – osobní či akce typu Ukliďme svět. Snad teď někteří pochopí, že i malý provázek v přírodě může způsobit velké neštěstí“.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům bezplatně již od roku 2009. Specializuje se na rychlé zásahy, odchyty, první pomoc a převoz do záchranné stanice či k veterináři a poradenství na pohotovostním telefonu 774 155 185. Příběhy zvířat můžete také sledovat na facebookové stránce „Záchrana zvířat v Praze“.

V roce 2021 zatím podporují činnost Pražské zvířecí záchranky Magistrát hl. m. Prahy a městské části Praha 4, Praha 7 a Praha 10. Tato podpora však pokrývá jen zlomek potřebných nákladů. Pro bezproblémový chod shánějí záchranáři podporu i u lidí formou darů na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!

Kateřina Landová

Podobné příspěvky

„Bez peněz nelze dělat ekologická opatření“

Redakce

Reakce CZECH FOREST think tank na tiskovou zprávu Hnutí DUHA ze dne 28. 1. 2021

Redakce

Němci si Labe zničit nenechali

Redakce