Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

“Plujeme za živé řeky” 

vltava

Sdružení Arnika přichystalo na sobotu 2. července akci pod názvem “Plujeme za živé řeky”, kdy spolu s veřejností vypluje po Labi, a to od zámku Děčín do německého lázeňského městečka Bad Schandau. Připojí se tak k mezinárodnímu happeningu Big Jump (Evropský den plavání v řekách), kdy se napříč Evropou konají desítky obdobných akcí. Vodáci, rybáři, rodiny s dětmi, ekologové a další nadšenci svou účastí mohou vyjádřit podporu pro zachování řek v jejich současné podobě a vyslat tím jasný vzkaz politickým představitelům na úrovni jednotlivých zemí i celé Evropy.  

První červencový víkend vyplujeme na podporu Labe 

V parlamentu právě probíhá proces ratifikace Česko-německé dohody o Labi, ve které se ČR zavazuje zajistit splavnost Labské vodní cesty v rozsahu, který v současné situaci nelze bez poškození přírody garantovat. Podpis této smlouvy by s největší pravděpodobností opět zvýšil tlak na prosazení stavby vodních děl u Děčína a Přelouče, čímž by došlo k bezprostřednímu ohrožení vzácných Labských ekosystémů, v neposlední řadě je Labe naší jedinou lososovou řekou,” řekla za Arniku Miroslava Floriánová, koordinátorka kampaně Za živé řeky. 

Chceme upozornit na více než dvě desetiletí trvající lobbistické snahy, které dosud přinesly jen ochuzení státní pokladny o více než miliardu korun. V projektu spatřujeme zanedbatelné benefity, které se kvůli klimatické změně stávají ještě více vratkými (pozn. úbytek dní v roce, kdy mohou lodě na řeky vyplout). Budeme proto rádi, když se k naší červencové výpravě přidá co nejvíce zájemců, kteří ocení unikátní panorama labského kaňonu, jež je v ohrožení” doplnil spoluorganizátor akce “Plujeme za živé řeky” Kamil Repeš.  

Arnika pro akci zajistila několik raftů, lidé mohou dorazit se svým plavidlem, nebo si je na místě předem zarezervovat. Sraz účastníků je 2. 7. 2022 v 10:00 pod zámkem Děčín, po krátké tiskovce pro novináře se vyplouvá do městečka Bad Schandau.   

Na programu je také povídání s Tomášem Salovem, mluvčím NP České Švýcarsko, zastávka u chystaného jezu, společný piknik, a nakonec i hromadný Big Jump, tedy dobrovolný skok do vody.  


Ing. Kristýna Dušák│ Arnika │ Tisková mluvčí
Chráníme naše životní prostředí │ www.arnika.org
We protect our environment │ www.english.arnika.org

Podobné příspěvky

Český svaz ochránců přírody vyhlašuje Rok netopýrů

Afri

Pražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům bezplatně

Afri

Národní parky jsou výstavní skříní České republiky

Afri