Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Vítězí sýkora koňadra a zvonek zelený stále více ubývá!

dohoní kos koňadru?

Předběžné výsledky prosincového kola programu Živá zahrada, ve kterém Český svaz ochránců přírody (ČSOP) spolu s veřejností sleduje divoká zvířata na zahradách, potvrdily, že nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradách je sýkora koňadra. Zároveň potvrdily, že se hrozivě zrychluje úbytek dříve běžného zvonka zeleného. A ani obyčejný kos na tom není tak dobře, jako býval dříve.

Živá zahrada – první výsledky vánočního pozorování: vítězí sýkora koňadra a zvonek zelený stále více ubývá!

sykora-konadraZimní kola soutěže Živá zahrada probíhají tradičně během Vánočních svátků a jsou (na rozdíl od květnových kol) zaměřená výhradně na ptáky. Lidé na svých zahradách v předepsaných dnech zapisují výskyt jednotlivých druhů ptáků. Na konci pozorovacího období pak svá pozorování sepíšou a zašlou Českému svazu ochránců přírody. Loňské zimní kolo proběhlo mezi 23. až 26. prosincem.

Nejčastěji pozorovaným druhem byla sýkora koňadra, která se vyskytovala na 90 zahradách ze sta. Na druhém místě se umístila sýkora modřinka (87%) a teprve na třetím dříve nejhojnější zahradní ptačí druh – kos černý (84%). Pozorování rovněž prokázala pokračující úbytek zvonka zeleného. Poprvé v 18ti leté historii byl pozorován jen na méně jak 40% zahrad (34%). Přitom před deseti lety to byl ještě běžný pták vyskytující se na 70% zahrad.

zvonek zelenyProgram Živá zahrada je typickým programem tzv. občanské vědy. Díky zapojení laické veřejnosti jsou zjišťovány cenné údaje o některých prvcích naší přírody. Ty pak mohou dobře posloužit jak vědcům, tak třeba v praktické ochraně přírody. Další kolo soutěže proběhne od 20. do 22. května.