Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Příroda

Vzácná volavka červená nalezená v Praze

volavka ruzova

Pražská zvířecí záchranka, kterou v Praze provozuje Český svaz ochránců přírody, byla včera přivolána k svému zatím nejvzácnějšímu pacientovi. Na pražském golfovém hřišti poblíž rybníka Martiňák u Dolních Počernic nalezli zraněnou volavku červenou. Volavka červená je v Česku vzácný a kriticky ohrožený pták. V Praze existuje z posledních let jen několik sporadických pozorování právě z okolí této lokality. Volavka bohužel nepřežila. Pravděpodobnou příčinou smrti byl náraz do drátů velmi vysokého napětí. Pod nimi totiž byla nalezena.

Vzácná volavka červená nalezená v Praze

Bohužel nepřežila.

volavkaPražskou zvířecí záchranku na její pohotovostní telefon 774155185 ve čtvrtek zavolali z golfového hřiště u Dolních Počernic. Nalezli zde přímo na greenu zraněnou volavku červenou. Našim záchranářům se vůbec nechtělo věřit, že nejde o obyčejnou volavku popelavou nýbrž o u nás extrémně vzácnou volavku červenou. Ta se totiž v Česku vyskytuje velmi sporadicky, výjimečně hnízdí na jižní Moravě a třeba v Praze nebývá pozorována víc jak jedenkrát ročně – a to vždy právě v okolí této lokality. Bohužel, mladá volavka, která se zřejmě zranila o dráty velmi vysokého napětí, nepřežila. Její kadáver bude předán Národnímu muzeu v Praze.

volavkaPražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům bezplatně již od roku 2009. Specializuje se na rychlé zásahy, odchyty, první pomoc a převoz do záchranné stanice či k veterináři a poradenství na pohotovostním telefonu 774 155 185. Příběhy zvířat můžete také sledovat na facebookové stránce „Záchrana zvířat v Praze“.

V roce 2021 podporují činnost Pražské zvířecí záchranky městské části Praha 4, Praha 7, Praha 10 a Magistrát hl. m. Prahy. Tato podpora však pokrývá jen malou část potřebných nákladů. Jestli můžete, pomozte, prosím, záchrance příspěvkem na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!

Kateřina Landová

 

Podobné příspěvky

Jaká pravidla platí pro chování v lese

Afri

Čapí reality show komplikují práci záchranných stanic  

Afri

Zapsání Jizerskohorských bučin na seznam UNESCO je také oceněním práce lesníků

Afri