Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
rodina

Muži a rozvod? Častěji vše řeší sami a neříkají si o podporu

rozvod

Z výzkumu agentury Median pro projekt Rozchodem rodina nekončí vyplývá, že velká část rodičů nevyhledá během rozchodu či rozvodu žádnou odbornou pomoc či podporu.  Zejména muži se často rozhodují řešit vše sami. Může je pak zaskočit, že i oni rozchod silně emočně prožívají. Společnost Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů připravila bezplatný podpůrný vzdělávací program pro rodiče, kteří se rozcházejí a chtějí vše zvládnout co nejlépe. Program je zdarma a právě teď je možné se do něj přihlásit na stránkách www.rodinanekonci.cz.

Muži a rozvod?

 Data ukázala, že poměrně velká část rodičů nehledá při rozchodu žádnou pomoc či podporu. A jedná se především o muže. Odpověď „U nikoho jsem pomoc nehledal(a)” zvolilo téměř 30 % mužů a asi 19 % žen. Podpůrné služby při tom v ČR existují, od klasické psychoterapie až po specializované programy neziskových organizací. (Podrobné výsledky výzkumu najdete zde.)

Častěji vše řeší sami a neříkají si o podporu, ukázal výzkum

rodina„Ve své praxi jsem potkal hodně mužů, kteří si rozvod (nebo rozchod – dnes se už mimo manželství rodí polovina dětí) představují jako algoritmus jasných a předvídatelných kroků. Skoro všichni také mluví o tom, že se chtějí s matkou svých dětí rozejít v klidu a slušně. Jsou pak udiveni, když je proces rozpadu rodiny uvádí do velkého vnitřního chaosu,‟ vysvětluje psycholog a zakladatel Ligy otevřených mužů Martin Jára„Rozvod je v žebříčku nejnáročnějších životních situací na druhém místě (hned po ztrátě blízké osoby). A také už se ví, že psychosociální rozvod může – na rozdíl od rozvodu faktického – trvat až dva roky. Jiným a možná ještě silnějším důvodem emoční bouře u tátů jsou děti,‟ dodává.

Důležitá je sebepéče. Zůstaňte dobrými rodiči i po rozchodu.

Rodiče během rozvodu často slýchají, že mají myslet především na děti. V programu Rozchodem rodina nekončí se ale klade důraz i na to, že mají pečovat také o sebe. Jen když budou v dobré psychické a fyzické kondici, můžou se plně věnovat dětem. To potvrzují i muži, kteří již program absolvovali. Bylo pro mne velmi užitečné si uvědomit, jak důležitá je sebepéče,‟ popisuje jeden z účastníků. „Kurz mi pomohl se zorientovat ve složité situaci a ukotvit se,‟ doplňuje další z absolventů programu.

V rámci programu rodiče (každý zvlášť) navštíví sedm podpůrně vzdělávacích setkání, během nichž získají mnoho potřebných informací a kontaktů (právní, finanční), naučí se předcházet konfliktům a řešit je. Mimo jiné budou rodiče moci bezplatně využít služeb mediátora a psychologa pro sebe i své děti a pro děti od 7 do 12 let bude dále k dispozici podpůrná skupina. Aperio zajistí i příspěvek na hlídání malých dětí nebo na cestovné a v případě karanténních opatření bude program realizován on-line.

Přihlášku a více informací o projektu Rozchodem rodina nekončí najdou rodiče na stránkách www.rodinanekonci.cz.

Tereza Kochová
PR specialistka, Aperio

Josef Petr, ředitel LOM

Podobné příspěvky

V testu vysokých dětských židliček tři modely propadly

Afri

Dítě by nemělo na zádech nosit větší zátěž, než je desetina jeho hmotnosti

Afri

KDU-ČSL prosazuje v Senátu více peněz pro rodiny s dětmi

Afri