Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
rodina

Unie center pro rodinu a komunitu upozornila na důležitost rodinné politiky

rodina

Tématem letošní konference Unie center pro rodinu a komunitu byla tentokrát rodinná politika v komunálních volbách. Unie sdružující rodinná a komunitní centra, která se věnují prevenci ohrožení rodiny, práci s fungující rodinou a předcházení patologickým jevům, pořádá každoročně konferenci k příležitosti Mezinárodního dne rodiny. Tentokrát se konala online pod záštitou předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Marie Jílkové a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.

Unie center pro rodinu a komunitu na letošní konferenci upozornila na význam rodinné politiky v komunálních volbách. „Stát potřebuje stabilní fungující rodiny, které na něm jsou minimálně závislé. Mnohé může pro stabilitu rodin udělat i obec, například podpořit místní prorodinné organizace, které se rodinám každodenně věnují. Letošní komunální volby považujeme za klíčové pro rozvoj rodinné politiky v obcích, a proto se mu věnujeme právě na naší tradiční konferenci,“ říká Regína Dlouhá, radní Unie center pro rodinu a komunitu.

Marian JurečkaKonferenci zahájil zaštiťující ministr Marian Jurečka: „Rodina je nejvíc. Rodina je to, čeho si máme všichni nejvíc vážit, a zároveň to máme opečovávat, ať už jako děti, rodiče nebo politici.“ Na něj navázala poslankyně Marie Jílková: „Moc ráda podporuji projekty, které dávají kredit prorodinným aktivitám. Myslím, že je nutné, abychom nemíchali sociální a rodinnou politiku dohromady, protože to jsou dvě odlišné věci. Tohle fórum vnímám jako skvělou příležitost pro výměnu zkušeností, jak dělat rodinnou politiku na komunální úrovni. Chtěla bych vás nyní před volbami vyzvat, abyste se na své komunální politiky obrátili a pomohli jim v jejich programech a v tom, co by se ve vaší obci v oblasti rodinné politiky dalo dělat.“

Hostem konference byla také poslankyně Olga Richterová. „Chci vám vyjádřit obrovský obdiv, že to téma táhnete tolik let a ukazujete, co občanská společnost ve spolupráci s institucemi zmůže,“ ocenila aktivity prorodinných center místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

Své plány do letošních komunálních voleb představil zastupitel Městské části Praha 10 a kandidát SPOLU do Zastupitelstva hlavního města Prahy Pavel Mareš: „Z pozice magistrátu budeme po volbách usilovat o zvyšování dostupnosti mateřských škol, školních družin, rodinných a komunitních center. Chceme motivovat a podporovat městské části, aby si vytvořily rodinné koncepce. Důležité je zapojovat lokální organizace a dobrovolníky.“

Na problém dosavadních koncepcí rodinné politiky upozornil například předseda Komise pro rodinu a volný čas v Ostravě, Petr Mika: „Rodina potřebuje podporu ze všech stran. Na problematické jevy existuje mnoho podpor a dotačních titulů. Ale na běžnou rodinu se nepomýšlí. Naše rodinná politika cílí na běžnou rodinu. Chceme, aby jim v našem městě bylo dobře.“

Mezi dalšími hosty konference byla také Jiřina Kunášková, vedoucí oddělení koncepce rodinné politiky a služeb péče o děti z Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka pražského Rodinného a komunitního centra Mumraj Hana Holá, ředitelka Rodinného centra Pexeso Michaela Bernardová nebo ředitelka rodinného a kulturního centra Nová Trojka Edita Janečková.

Rodinná centra s napětím očekávají výsledky komunálních voleb, které mohou ovlivnit jejich existenci. Jejich prorodinné aktivity jsou totiž závislé na prostorech v nekomerčním nájmu, stabilní finanční podpoře od obcí a měst a zařazení dojich strategií. Investicí do rodinné politiky a do preventivních aktivit obec ušetří, rodinná politika totiž přináší šanci na lepší domov a spokojenější život rodin,“ shrnuje Edita Kozinová, předsedkyně Unie center pro rodinu a komunitu.

Regína Dlouhá
Unie center pro rodinu a komunitu

Podobné příspěvky

V testu vysokých dětských židliček tři modely propadly

Aleš Fritscher

Dítě by nemělo na zádech nosit větší zátěž, než je desetina jeho hmotnosti

Aleš Fritscher

Muži a rozvod? Častěji vše řeší sami a neříkají si o podporu

Aleš Fritscher