Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Šoubyznys

Gladioly nesou jména Věry Špinarové a Ivo Pavlíka

Královské květiny získaly jména dalších VIP osobností! Jsou mezi nimi 

i Věra Špinarová a Ivo Pavlík! 

Další vzácné odrůdy gladiol, nebo-li mečíků, získaly o víkendu jména známých osobností. Nechybí mezi nimi ani jméno zpěvačky Věry Špinarové a v souvislosti s nečekaným odchodem muzikanta Ivo Pavlíka ani jeho jméno. Květiny se křtily v Nemyčevsi u Jičína na 47. ročníku výstavy mečíků a jiřin.

Osm známých osobností se během soboty a neděle sešlo v Nemyčevsi, kde organizátoři pod vedením Jiřího Kubely každý rok připravují výstavu mečíků s křtem dalších odrůd, včetně těch, které jsou věnovány známým osobnostem. Letos svou květinu – mečík, získali většinou ti, kteří slavili, slaví nebo budou slavit významné výročí.

V sobotu květiny křtily: zpěvačka a herečka Hanka Křížková, bývalá televizní hlasatelka, dnes moderátorka Marie Tomsová a herečka Kateřina Kornová. 

„Jsme velmi poctěny tím, že si nás organizátoři vybrali a věnovali nám tak nádherné květiny. A že si každá z nás mohla vybrat ten mečík, který se nám líbil,” shodly se Křížková, Tomsová a Kornová.

V neděli se pak křtily gladioly se jmény: herců Evy Hruškové a Jana Přeučila, stylisty, vizážisty a designéra Káji Pavlíčka a nejobazovanějšího herce malých rolí u nás i v zahraničí Jana Kuželky.

„Dalšími osobnostmi měla být Heidi Janků a Ivo Pavlík. Protože se bohužel stalo to, co se stalo, což je nám nesmírně líto, paní Heidi pochopitelně nemohla přijet. S jejími přáteli a dalšími osobnostmi jsme se rozhodli, že její květinu pokřtíme jindy, ale vzdáme hold jejímu manželovi Ivo Pavlíkovi a nedávno zesnulé Věrušce Špinarové a pokřtili jsme důstojně i jejich mečíky. Jsou spolu, jako už oni dva teď jsou – tam kdesi nahoře společně…,” dodal dojatě organizátor Jiří Kubela.

Akce se ale nesla ve veselém duchu, k čemuž přispěl i “náhodný návštěvník”, herec Josef Dvořák se svou ženou Jájou, který všechny pozdravil, podělil se o mnoho zážitků a pobavil stovky návštěvníků akce. „Jsme rádi, že tu můžeme dnes být chvíli s vámi, stejně jako tady s našimi kolegy z branže. Ať se daří mečíkům a organizátorům. Dělají to skvěle,” dodal “nejslavnější český filmový, divadelní i televizní vodník”, Josef Dvořák.

„Musíme s mou paní Evou hluboce smeknout před všemi, kdo se na této akci podílí, protože si uvědomujeme, kolik práce, starostí a péče to stojí. Je to obdivuhodné a je to nejspíš naprosto unikátní záležitost nejen v Česku, ale i v Evropě,” podotkl Jan Přeučil.

Všechny pokřtěné mečíky dostaly křestní listy a budou zapsány do katalogu rostlin se jmény, která jim byla o víkendu přidělena.

Jen pro zajímavost – jen na víkendové akci byla asi tisícovka odrůd mečíků (gladiol). A jen v ČR je na 25 000 druhů těchto květin! Vypěstovat výstavní kus mečíku trvá 2-5 let. Cibulky květin, které se křtily v Nemyčevsi, si tak budou moct zájemci pořídit zhruba za další rok dva tři…

V roce 2020 oslaví organizátoři 50. výročí výstavy a rádi by pozvali co nejvíce osobností, které už mají své květiny a pokřtili i další…

Podobné příspěvky

KAREL GOTT S DASHOU NAZPÍVALI DUET!

Jaroslav Hauer

Moderátora Krimi zpráv Matěje Rychlého zavřeli do studia, nesmí do terénu

Afri

Čenský, Duchoslav,Nečas a Suchařípa ještě stihli opening v Rakousku

Jaroslav Hauer