Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Aktivním lesoparkem Řepy zatřásli závodníci během proti předsudkům

Do osmého ročníku běhu na podporu lidí s trestní minulostí se zapojilo téměř 800 běžců. Organizátoři v letošním ročníku šíří osvětu na téma vězněných žen a žen po výkonu trestu. Pravidelné akci pro veřejnost předchází tzv. virtuální běhy, kterých se v letošním roce zúčastnilo 283 běžců ve výkonu trestu přímo ve věznicích. V Aktivním lesoparku Řepy na Praze 17 se sešlo 480 běžců, kteří se takto propojili za druhou šanci pro lidi s trestní minulostí. Mezi nimi také 50 odsouzených, kteří si svůj trest ještě odpykávají. Vedle nich se v tričku se žlutou stužkou postavili běžci z řad Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby, Ministerstva spravedlnosti ČR nebo úřadu ombudsmana. Dále pracovníci neziskových organizací a firem, které zaměstnávají odsouzené nebo podporují osvětu. Štafetu sestavila také patronka dětí Žluté stužky, moderátorka Barbora Černošková. Žlutou stužku podpořil také ambasador projektu, herec Petr Čtvrtníček, který návštěvníkům griloval své originální speciality. Hlavní závod podporuje a organizuje sportovec a filantrop, Tomáš Slavata.

Letošní 8. ročník běhu je věnovaný ženám, pravidla zacházení s vězněnými a propuštěnými ženami upravují tz. Bankocká pravidla. Ta jsou podkladem pro běžce odborníky, kteří se v průběhu roku setkávají nad tématy s cílem pomoci ke snižování trestní represe směrem k ženám tak, aby se mohly co nejrychleji vrátit k rodině, do zaměstnání a celkově řešit svou situaci efektivněji.

Akce pro veřejnost a závody Yellow Ribbon Run jsou hlavními aktivitami organizace Žlutá stužka z.s., kterou založila iniciátorka Yellow Ribbon Run v ČR a bývalá ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou a Věznice Kuřim, Gabriela Slováková.

Do aktivit Žluté stužky bychom do budoucna rádi zařadili také program prevence kriminality s dlouhodobým konceptem a spolupráci v týmu odborníků, se kterými jsem již nyní v kontaktu na lokální i mezinárodní úrovni, doplňuje Slováková.  

Od března 2023 probíhaly tzv. virtuální běhy a Žlutostužkové dny přímo ve věznicích. V letošním roce se do Yellow Ribbon Run zapojilo 25 z 35 věznic v ČR. V březnu proběhlo zahájení 8. ročníku ve spolupráci s Věznicí Ruzyně, oddělení pro výkon trestu odsouzených žen v Domově sv. Karla Boromejského, dále se zapojily Věznice Stráž pod Ralskem, Světlá nad Sázavou a  Věznice Nové Sedlo, objekt Drahonice, Věznice Příbram, Věznice Kuřim a Hradec králové objekt Pouchov, Věznice Vinařice, Rapotice, Olomouc, Teplice a další.

Příběhy běžců a podporovatelů Yellow Ribbon už třetím rokem dokumentuje fotograf Jan Jirkovský. Právě z jeho fotografií tak vznikl doprovodný program – putovní výstava „Uteč předsudkům aneb Žlutá stužka v pohybu“.

Veronika Friebová
  

Yellow Ribbon Run (YRR)/Běh se žlutou stužkou – cílem projektu je bořit předsudky, dát lidem s trestní minulostí a jejich rodinám druhou šanci na slušný život, přispět tak k prevenci kriminality, snížení recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti.

Yellow Ribbon spoluorganizuje iniciátorka projektu Gabriela Slováková, sportovec a filantrop Tomáš Slavata, Vězeňská služba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum a Probační a mediační služba za finanční podpory několika partnerů. Do 7. ročníku Yellow Ribbon Run se v roce 2022 registrovalo 779 lidí.

Naplnění Bangkok Rules v ČR: cesta k podpoře lidských práv vězněných a propuštěných žen. 

Bangkocká pravidla jsou soubor 70 pravidel, přijatých OSN v roce 2010, která jsou zaměřena na zacházení s vězněnými a trestanými ženami, zejména na respektování jejich specifických potřeb. Cílem projektu je podstatu Bangkok rules zprostředkovat odborné i laické veřejnosti a napomoci k  rozvoji dobré praxe jejich naplňování.

Více informací na www.zenyavezeni.cz

Podobné příspěvky

Úspěšná premiéra NASCAR a Hanikův rekord 

Afri

Olympijské hry byly odloženy na rok 2021

Afri

Český jachtařský tým bojuje o olympijskou kvalifikaci na mistrovství světa

Afri