Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Čeští badmintonisté na Evropských hrách chtějí postoupit ze skupiny

Tereza Svabíkova

Jedna z vrcholných akcí pro české badmintonisty se blíží. Na Evropských hrách v Polsku se představí Jan Louda, Tereza Švábíková a deblový pár Adam Mendrek a Ondřej Král. Všichni navíc bojují v rámci kvalifikacích o účast na olympijských hrách v Paříži, všichni by v Polsku rádi postoupili ze základních skupin. „Evropské hry jsou pro mě velkou motivací, řadím je v důležitosti hned po olympiádě,“ prohlásil Jan Louda, který je osmým nasazeným hráčem. Turnaj se rozjede v pondělí 26. června.

V letošním roce se mu daří. V obrovsky konkurenčním prostředí asijských hráčů je Jan Louda na 55. místě světového žebříčku, podařilo se mu ovládnout turnaj v Mexiku, čímž skvěle odstartoval kvalifikaci na olympijské hry. Dokázal porážet soupeře z USA, Jamajky, Brazílie nebo z Japonska, umí si ale poradit s badmintonisty z Asie. „Jsem trpělivý a tím se snažím deptat své soupeře. Když mám pak možnost, rád zaútočím, říká o svém stylu bakalář v oboru kybernetika a řídící technika.

Do skupiny na Evropských hrách mu byli nalosováni Belgičan Julien Carraggi, Rakušan Luka Wraber a Němec Kai Schäefer. „Upřímně, když jsem se dostal mezi nasazené, tak si myslím, že mohla být skupina i lehčí. Každý zápas bude těžký. Carragimu se dařilo nedávno v Rakousku na International Series, když celý turnaj vyhrál. Schäefer je běhavější typ hráče, který se snaží mít hru pod kontrolou, uvidíme, jak mu sednou podmínky, protože na něj by útočná hra měla platit. A Rakušan Wraber byl už na olympijských hrách, má nejvíce zkušeností,“ popisuje svoji skupinu Louda, který má však jasný cíl – postup do čtvrtfinále.

Zvláště když jsem nasazený, tak se té role nemohu zříkat. Pokud postup ze skupiny klapne, tak se dále uvidí podle losu,“ dodal Louda, který se připravoval se španělským trenérem Oscarem Martínezem v národním badmintonovém centru v Plzni. Pak odjel na kemp do polské Varšavy, kde trénoval s Poláky a Ukrajinci. Toho se účastnila také Tereza Švábíková, elitní česká badmintonistka. Na Evropských hrách je ve skupině s nasazenou Francouzskou Qi Xuefei, Irkou Rachael Darragh a Srbkou Marijou Sudimac. „Mohla jsem mít lehčí los, ale zároveň i těžší. Takže pocity mám 50 na 50. Budu se snažit postoupit ze skupiny, ale nečeká mě ani jeden relativně lehčí zápas,“ tvrdila Švábíková, která zatím olympijskou kvalifikaci nerozjela ideálně.

Spokojená nejsem vůbec. Sice jsem měla docela těžké losy, ale byl tam i zápas co jsem měla vyhrát,“ dodala badmintonistka, co měla problémy se zraněním nohy. „Pořád to trochu trápí, ale naštěstí mi to dovoluje trénovat, i když musím nohu trochu šetřit.“ V optimální kondici je česká pár Adam Mendrek a Ondřej Král, pro které to bude premiérová společná účast na Evropských hrách. I když dva turnaje před akcí museli skrečovat… „Týden jsem se intenzivně věnoval rehabilitaci, abych byl připraven podat stoprocentní výkon. Záda ještě trochu cítím, ale nemělo by mě to omezit ve výkonu během turnaje,“ potvrdil Král.

Ve skupině se střetnou s Brity Alxandrem Dunnem a Adamem Hallem, dále pak s domácím párem Miloszem Bochatem a Robertem Cybulskim a s francouzskými s bratry Popovými. „Dostali jsme se do té těžší varianty, ale to nám vítr z plachet vůbec nebere. Naopak. Zůstaneme ale nohama na zemi a uděláme vše pro to, abychom navázali na zápasy, které jsme předváděli poslední dva turnaje proti asijským párům. Ta hra mi dělala radost a myslím si, že to šlo vidět i na projevu,“ prohlásil Adam Mendrek, zkušený hráč. Turnaj začíná v pondělí 26. června, kdy se představí postupně všichni badmintonoví reprezentanti.

Foto: ČBA
Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

Jaromír Jágr dnes slaví 42. narozeniny

Afri

Velká pražská dubnová cena – 16. dubna 2022

Afri

Severská kombinace vyměnila po neúspěchu na šampionátu ve Falunu trenéry – Ladislava Rygla ml. střídá Vladimír Šmíd

Šebík