Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
cyklistika Sport

FESTKA představuje kolo Spectre Bodies

Společnost FESTKA, český výrobce špičkových karbonových kol, ohlašuje nový přírůstek do rostoucí řady projektů, které vznikly ve spolupráci s umělci. Po kolech, na jejichž provedení se podíleli například Michal Bačák nebo umělecký tandem Ondrash & Kašpárek FESTKA tentokrát uvádí na trh svůj model Spectre dekorovaný výtvarníkem Jakubem Koisem.

Nejnovější art edice s výtvarníkem Jakubem Koisem

Projekt Spectre Bodies, představený v posledních dvou týdnech na Designbloku a specializovaném veletrhu rukodělných kol Bespoked, je spojený s hluboce osobním příběhem z nitra Festky. Michael Moureček, jeden ze zakladatelů značky, utrpěl před více než rokem po pádu z kola vážný úraz. Následovala operace a dlouhá, náročná a bolestivá rehabilitace, po níž se Michael dostal opět do dobré kondice, ale cítil, že jeho tělo a stávající kolo už nejsou zajedno. Nadešla chvíle využít jednu z největších devíz Festky, jelikož technologie výroby, kterou firma používá, rozvíjí a precizuje, umožňuje stavbu rámů přesně na míru. Kola tak mají unikátní, individuální geometrii, která zajistí ideální posed každému jezdci – přesně to, co po více než roce hojení, fyzioterapie a tréninku Michael od svého nového kola potřeboval.

Za grafickou podobou Michaelovy nové Festky Spectre stojí náhodné setkání s výtvarníkem, jehož kresby a plakáty s dominantním motivem lidských těl daly impuls nápadu pojmout tento rám jako poctu lidskému tělu. V podání Jakuba Koise se těla namalovaná ručně na rámu vypínají k vrcholným výkonům, protahují do aerodynamických tvarů, shromažďují do skupin, scházejí a rozcházejí a povzbuzují z krajnice projíždějící závodníky. Je to živé dílo plné nápadů a energie; čitelné na první pohled a současně lákající k detailnějšímu prohlížení.

„Uviděl jsem u Jakuba v ateliéru obraz, který znázorňoval těla, která se tlačila na člověka uprostřed davu. Procházel jsem si tou dobou složitou životní situací a viděl jsem se v tom obraze. Ten zmáčknutý člověk jsem byl já a strašně to na mě zapůsobilo. Přišlo mi skvělé dát takový motiv na kolo, protože věřím, že jezdec a kolo mají tvořit jeden celek,” komentuje zrod podoby svého nového kola Michael Moureček.

Výsledek Jakubovy práce byl tak zdařilý, že se FESTKA rozhodla nabídnout jej jako limitovanou art edici s názvem Bodies, kterou bude možno objednat od 31. října od 14:00 hodin SEČ. Edice je omezena na deset kusů modelu Spectre se stejným ručně provedeným designem jako na Michaelově “originálu”. Kola se nabízejí osazená špičkovými komponenty.

SPECIFIKACE

Rám: Festka Spectre

Geometrie: na zakázku

Vidlice: Columbus Futura Disc

Sada: Shimano Dura-Ace Di2 12 rychlostí

Řídítka: Enve AR

Představec: Enve Aero Road Integrated

Sedlo: Selle Italia SLR C59

Kola: Rocket Wheels 62 mm; náboje Tune Prince & Princess; pláště Vittoria Corsa

Cena: 450.000 Kč

festka.com/pages/bodies Festka Spectre Bodies – YouTube

Výtvarník Jakub Kois pochází z Polska, ale již mnoho let žije a pracuje v Praze. Jeho nejoblíbenějším formátem je plakát a nejmilejší technikou sítotisk, pro který tvoří osobité kresby a malby, jejichž nejčastějším tématem jsou lidské postavy, ztvárněné převážně v obrysech tvořených několika výraznými tahy. Jeho kreslířský styl a barevnost jeho prací evokuje 60. léta. Koisovy kresby jsou místy melancholické a filozofické, ale velmi často i úsměvné a nezřídka se přibližují až k hranici kresleného vtipu. Jeho láska k člověku a lidské postavě z něj udělala ideálního spolupracovníka pro projekt kola na tělo pro Michaela. instagram.com/j.kois

O společnosti Festka

Společnost Festka sídlí v Praze, kde od roku 2010 vyrábí špičková karbonová kola na zakázku. Mezi své klienty počítá mnoho zajímavých lidí – od hollywoodských celebrit po lidi z velkého byznysu, ale i ty, kteří cyklistiku objevili až v pozdějším věku jako svou oblíbenou formu pohybu a chtějí (a mohou si dovolit) jezdit na výjimečném kole. Festka je známá svou spoluprací se špičkovými institucemi, jako je Evropská kosmická agentura (ESA) nebo České vysoké učení technické. Firmu založil bývalý profesionální cyklista Michael Moureček a jeho přítel, podnikatel Ondřej Novotný. Vizuální identitu Festky má od počátku na starosti Tomáš Hnida. Až 90 % produkce firmy jde na export, přičemž 80 % vývozu směřuje mimo EU – zejména do Asie (Čína, Thajsko, Jižní Korea, Malajsie, Filipíny) a USA.

www.festka.com

https://www.facebook.com/festka

https://www.instagram.com/festka/

Ondřej Hampl

Podobné příspěvky

MDA RIDE pomohla potřebným

Jaroslav Hauer

Topforex ATT Investments představil nový tým

Redakce

Pražský plochodrážní tým skončil na Markétě druhý

Redakce