Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Dvoudenní závod UniCredit Pražská štafeta se snaží dostat lidi ze židlí

Nejlepší prevencí proti stresu, nemocem a špatné náladě je pravidelný pohyb a aktivní životní styl. To je hlavní vzkaz organizátorů běžeckých závodů z RunCzech. Jedním z nich je také UniCredit Pražská štafeta, která se koná už 27. a 28. června na Výstavišti Praha. Na čtyřech pětikilometrových úsecích v ní mohou kamarádi či kolegové z práce poměřit své síly nebo si jen v pohodové letní atmosféře užít radost ze sportu. „Závodem UniCredit Pražská štafeta se snažíme lidi dostat z kancelářských židlí. Běh je skvělou kompenzací pro sedavá zaměstnání. Chceme, aby se pravidelný pohyb stal součástí života většiny z nás,“ prohlásil prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo. „S RunCzech spolupracujeme už řadu let a moc nás těší, že jsme podruhé titulárním partnerem právě Pražské štafety. Tentokrát postavíme dokonce 35 týmů. Je úžasné vidět, jak běh a hlavně běh pro dobrou věc spojuje,“ řekl na tiskové konferenci v pražském Running Mallu ředitel komunikace UniCredit Bank Petr Plocek.

Prahu čeká jeden z nejzábavnějších běžeckých festivalů

Po loňském vyprodaném jednodenním závodě by se do dvoudenního 6. ročníku mělo zapojit až sedm tisíc závodníků. Akce startuje prakticky už v pondělí 26. června v Running Mall. V srdci organizátorů RunCzech, kteří v metropoli pořádají také světově proslulé závody 1/2Maraton Praha, Maraton Praha a Grand Prix, si závodníci mohou vyzvednout startovní číslo a balíček. Samotné závody začnou o den později v úterý v 17:00 dm bambini runem, v 18:00 už do Stromovky vyrazí první členové štafet a spolu s nimi se do souboje s tratí pustí také týmy bankéřů (Bank Cup) a pod záštitou ministra zahraničních věcí Jana Lipavského i týmy diplomatů (Diplomatic Cup).

Ve středu se ve stejné časy konají další závody pro děti (od 2 do 7 let na 100, 150 a 200 metrů) a po nich druhý hlavní závod, do kterého se zapojí také zaměstnanci a členové obchodních komor (Chambers Cup) a pod záštitou ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který závod odstartuje, i týmy lékařů, zdravotníků, sestřiček a dalších pracovníků ve zdravotnických zařízeních (Medical Cup). „Ministerstvo zdravotnictví považuje za čest, že může být partnerem RunCzechu a této Pražské štafety. Snažíme se dělat pro občany maximum, ale pro své zdraví musí udělat co nejvíce také hlavně každý sám. A běh je k tomu ten nejjednodušší a nejdostupnější způsob. Vyzýváme všechny, kteří mají sedavá zaměstnání, aby běh vyzkoušeli, protože mohou velmi efektivně předcházet řadě kardiovaskulárních onemocnění, obezitě a dalším věcem, které se vážou na vážné zdravotní problémy. Prevence je totiž vždy nejlepší,“ zdůraznil na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. „V Pražské štafetě máme svůj tým a vyjádřím takovou domněnku. Myslím, že ministr zdravotnictví je určitě rychlejší než ministr zahraničních věcí,“ žertoval náměstek Pláteník.

Že by tedy došlo i na souboj ministrů? „Nevím, jestli k němu dojde, ale proti tomu výroku musím důrazně protestovat,“ smál se Martin Smolek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární na ministerstvu zahraničních věcí. „Není úplně vyloučeno, že ministr Jan Lipavský poběží, zatím se ale nepřihlásil. V Diplomatic Cupu budeme mít několik týmů, jeden z nich je postavený naším generálním konzulátem v Chicagu, součástí jiného zase bude velvyslanec České republiky v Bangkoku Pavel Pitel. A naše ministerstvo není jediné, které postaví štafety. Poběží také ambasády Německa, Maďarska, Norsko, Indie a Filipín,“ vyjmenoval Smolek.

Registrace pro úterní závod jsou již vyprodané, ale přihlásit se do UniCredit Pražské štafety je stále možné na středu (více na www.runczech.com). Běžci před závodem dostanou tričko a občerstvení v podobě Birell piknik boxu. V závodě navíc mohou zviditelnit svůj projekt či firmu. A pokud jim zůstanou síly, s medailí na krku je čeká v rámci Music Festivalu večer plný zábavy. Je možné si také objednat plně vybavený stan u cílového koridoru pro 50 návštěvníků, v němž zaručí komfort celému týmu, VIP hostům a fanklubu catering od Hilton Prague.

UniCredit Pražská štafeta má dobročinný přesah

Je spojena s organizací Světlo pro svět – Light for the World, která se zaměřuje na léčbu slepoty, zlepšování kvality života a advokační činnost ve prospěch lidí s postižením v nejméně rozvinutých částech světa. „S RunCzech spolupracujeme možná už od roku 2009. Přes Světlo pro svět se od té doby na různé závody tady v Praze přihlásilo tisíce běžců. Nejviditelnějším pilířem naší činnosti je pomoc osobám se zrakovým postižením. Činíme tak v rozvojových zemích, v posledních letech se nejvíce soustředíme na Afriku. Jedním z našich klíčových poslání je eliminace léčitelné slepoty, konkrétně šedého zákalu, což je z pohledu západní medicíny relativně banální onemocnění. Jednoduchý patnáctiminutový zákrok vyjde v přepočtu na 800 Kč, což je právě základní startovné pro Diplomatic Cup, který je součástí Pražské štafety,“ popsal výkonný ředitel charitativní organizace Světlo pro svět Richard Schinko.

Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

Češi na šampionátu poprvé porazili USA

Aleš Fritscher

Současný volejbal je rychlejší, stylovější a agresivnější

Aleš Fritscher

Kapitán týmu Topforex Lapierre Jiří Petruš lídrem víkendových závodů v Polsku

Aleš Fritscher