Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport Sport

Ejoin Green rally má pevné místo v rámci doprovodných akcí Barum Czech Rally Zlín

Barum Czech Rally Zlín

Ejoin Green rally  v letošním roce napíše již své šesté dějství (19. – 20. srpna 2023). Stále je věrná svému původnímu poslání, kterým je zkoumání alternativních pohonů automobilů, které by se v budoucnu měly stát více ekologickými. Aktuální trend a s ním spojená inovativní řešení v automobilismu se zabývají využitelností plně elektrického pohonu pro každodenní provoz, a tak lze ve startovní listině očekávat převahu těchto automobilů, které doplní vozidla s hybridním pohonem.

Ejoin Green rally opět v centru pozornosti

Barum Czech Rally ZlínNejde o rally ve formátu, který si představuje většina fanoušků, nýbrž jde o jízdu pravidelnosti. Posádky sice absolvují trať vybraných rychlostních zkoušek barumky, avšak v jejich případě nepůjde o rychlost, jako spíše o přesnost. V rámci jízdy na uzavřených úsecích se účastníci musí co nejvíce přiblížit ideálnímu času, který je jim určen rychlostním průměrem a délkou úseku. Soutěžním nářadím jsou běžná vozidla, avšak vybavena plně elektrickým nebo hybridním pohonným ústrojím. Celou trať  absolvují stejně jako všichni ostatní závodníci, a to pouze za použití předepsaného itineráře a jízdního výkazu. V případě nutnosti servisních zásahů mohou využít jen to, co si vezou s sebou ve vozidle.

Absolvování letošní tratě, tak to bude nejen skvělým zážitkem, ale také velkým dobrodružstvím. První kilometry začnou účastníci ukrajovat v sobotu 19. srpna, když ve 13 hodin proběhne slavnostní start na náměstí Míru ve Zlíně a následně se vydají přejezdem do Slušovic. Zde absolvují stejnou porci měřených kilometrů, jako posádky Barum rally. Poté následuje přesun na nedaleké letiště Bílá Hlína, jenž bude upraveno tak, aby důkladně prověřilo souhru posádky a řidičské dovednosti. Letošní zajímavou novinkou je návštěva účastníků Green rally v ZOO ve Zlíně-Lešné, která je vyhledávaným turistickým cílem Zlínského kraje. Pořadatelé z Auto klub Barum Zlín v AČR zprostředkují účastníkům neopakovatelný zážitek.

Nedělní část soutěže (20. srpna) bude naprostým kontrastem té sobotní. Všichni účastníci se setkají brzy ráno v prostoru před startem legendární a mezi soutěžáky obávané rychlostní zkoušky Pindula. Posádky Green rally se zde představí jen při vyhlídkové jízdě za silničního provozu. Pokračování je zavede na tradiční místa v okolí Březůvek a Biskupic. Další novinku v itineráři najdeme v Březolupech, kde se nachází plochodrážní ovál. Obvykle se po něm prohánějí za doprovodu mohutného rámusu a cinkání odletujících kamínků jezdci se speciálními motocykly. Tentokrát se na něm předvedou ve svižném tempu také posádky Green rally.

Přeskupení spojené s obědem se odehraje v prostředí mařatických vinných sklepů, které si budou moci všichni také prohlédnout a dozvědět se zajímavosti o pěstování vína na Slovácku. Odtud se již posádky vydají do poslední sekce, která bude okořeněna uzavřenou tratí rychlostní zkoušky Halenkovice.  Průjezd tímto úsekem se podařil i zásluhou souhlasu Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Závěrečné přeskupení je naplánováno před budovou společnosti SYNOT AUTO Zlín a.s., jenž je dlouholetým partnerem Green rally a zůstává ji nakloněna i nadále. Posledním oficiálním aktem soutěže je ceremoniální vyhlášení nejlepších posádek, jež proběhne na cílové rampě před zlínskou radnicí, kde ti nejlepší obdrží z rukou ředitele Pavla Böhma trofeje a pro všechny účastníky bude připravena také pamětní medaile.

Na letošní ročník „zelené rally“ je přihlášeno více než 20 posádek. Na startu se objeví zajímavé elektromobily jako například Mercedes-Benz EQA 300 4M, Porsche Taycan, BMW 330e xDrive, BMW 545e xDrive, BMW i4 M50, Volkswagen ID.3 performance, Volkswagen ID.4 GTX, Jaguar I-Pace EV400 a řada dalších.

Kvality soutěže a celkový zájem o Green rally potvrzuje návrat generálního partnera společnosti Ejoin s.r.o., která se zabývá výstavbou sítě nabíjecích stanic pro elektrické automobily a elektrokola, a to nejen těch veřejných, ale také soukromých pro potřeby firem. Dalšími partnery letošního ročníku jsou Sheron (DF Partner s.r.o.), McDonald´s a Synot Auto a.s. – BMW.

Galerie vítězů                 

2017   Lukáš Hatas – Tereza Němcová (Tesla X)

2018   Zdeněk Trčala – David Rumpík (Jaguar I-Pace)

2019   Ondřej Babáček – Soňa Urbanová (BMW i3s)

2021   Michal Žďárský – Jakub Nábělek (Peugeot e-208)

2022   Petr Daniel – Martin Belfín (Peugeot e-208)

Důležitá data 6. ročníku Ejoin Green rally 2023     

Sobota 19. srpna

11:00 – 12:00 Administrativní přejímka, Zlín, náměstí Míru

13:00             Slavnostní start rally, Zlín, náměstí Míru

20:00             Cíl 1. dne, ZOO Zlín

Neděle 20. srpna

07:00           Start 2. dne, RZ Pindula – letiště

15:00           Cíl rally, Zlín, náměstí Míru

15:15           Rozdílení cen, Zlín, náměstí Míru         

Martin Bill 

www.CzechRally.com

                                                                                     

Podobné příspěvky

Lions i Gladiators převálcovali soupeře

Afri

Český jezdec Václav Milík na Mistrovství Evropy ostudu nedělá

Afri

König v Portugalsku dojel dvacátý

Afri