Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Francouzský herec Pierre Richard se stal součástí projektu – Kořeny osobností

Od 5. října si návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy mohou připomínat vynikající sportovní výsledky českých paralympioniků a deaflympioniků. Jiří Ježek, Kateřina Šromová a Tereza Kmochová  se v tento den zařadili po bok dalších významných českých i zahraničních osobností, jež v uplynulých devíti letech spojili své jméno se vzácnými rostlinnými exempláři ve sbírkách trojské botanické zahrady. V unikátním projektu tak doplnili další významné sportovce např. Věru Čáslavskou, Emila a Danu Zátopkovi, Martina Doktora, Štěpánku Hilgertovou, Pavla Nedvěda, Petra Čecha nebo Jana Železného. V pátek 21. září poctila Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou další zahraniční osobnost spjatá s Českou republikou – francouzský filmový herec Pierre Richard. V rámci projektu Kořeny osobností vysadil na vinici sv. Kláry vinnou révu, která zde bude zdobit viniční domek ze 17. století.

Botanická zahrada hl. města Prahy

Herec a vášnivý vinař Pierre Richard na vinici sv. Kláry v trojské Botanické zahradě vysadil dne 21. září vinnou révu moštové odrůdy Saphira. Filmy Pierra Richarda bavily několik generací Čechů, přičemž právě v bývalém Československu se těšily té největší oblibě.
Dva filmy, kde ztvárnil hlavní roli, se natáčely v České republice. Jak sám říká, miluje Prahu
a velmi rád se sem vrací.

Od roku 1986 se Pierre Richard věnuje také pěstování vína, přičemž jeho vinařství
Château Bel Évêque na jihu Francie pravidelně získává prestižní ocenění doma i v zahraničí. Víno z vinice sv. Klára, zejména zdejší červené víno odrůdy Rulanské modré, bylo pro pana Pierra Richarda příjemným překvapením.

„Jsme hrdí na to, že mezi osobnosti projektu Kořeny osobností můžeme zařadit legendu francouzského, ale i světového filmu, pana Pierra Richarda, který svým hereckým uměním bavil celé generace českých diváků. Vzhledem k jeho další životní vášni – pěstování vína – bylo pro nás jasnou volbou vyhradit Pierru Richardovi místo právě na vinici sv. Kláry,“
říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Réva středně rané odolné odrůdy Saphira se bude pnout po barokním viničním domku, v němž sídlí vinotéka sv. Klára. Každý, kdo vinotéku navštíví ji tak bude moci obdivovat. Vinice
sv. Kláry má ideální polohu na prosluněném jižním svahu v blízkosti Vltavy, tudíž lze předpokládat, že i tato neobvyklá réva zde bude skvěle prospívat.

České hvězdy z letních i zimních paralympiád a deaflimpiád v projektu Kořeny osobností

„Čeští paralympionici a deflympionici jsou vzorem lidské houževnatosti, odhodlanosti
a vydrvalosti. Zaslouží obrovský obdiv pro svou vnitřní sílu a schopnost zdolávat i ty nejtěžší překážky. Už jen z toho důvodu si zaslouží čestné místo v našem projektu Kořeny osobností,“
říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Už 87. osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností se stal nejúspěšnější český medailista letních paralympijských her a šestinásobný paralympijský vítěz cyklista Jiří Ježek. Kromě šesti zlatých, čtyř stříbrných a jedné bronzové paralympijské medaile je Jiří držitelem také celkem šesti titulů mistr světa. Je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie,
který závodí také se zdravými cyklisty a věnuje se i různým dobročinným projektům
a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer. Sportovně aktivní byl v letech 1994 až 2017.

Jako 88. osobnost se do projektu Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy zapojila Kateřina Teplá – Šromová, česká zrakově handicapovaná lyžařka – sjezdařka. Narodila
se s vrozenou zrakovou vadou – slabozrakostí. V letech 1987 až 2004 se pravidelně účastnila závodů pro zrakově postižené v kategorii slabozrací ve všech sjezdových disciplínách. Kateřina je držitelkou celkem pěti zlatých a čtyř stříbrných medailí ze zimních paralympiád v Salt Lake City, Naganu a Alberville. Dále získala tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile
na Mistrovství světa v Anzere a Lechu a deset zlatých medailí na Mistrovství Evropy v letech 1999, 1997 a 1991.

Nejúspěšnější česká deaflympionička a česká neslyšící lyžařka Tereza Kmochová se stala
89. osobností, která bude mít v trojské botanické zahradě vysazenou svou vlastní dřevinu. Tereza je považována za jednu z nejlepších deaflympioniček – lyžařek na světě a za nejlepší českou deaflympioničku v historii. Na deaflympiádách získala celkem deset medailí,
z toho sedm zlatých. V roce 2015 vytvořila historický rekord, když vyhrála zlatou medaili
ve všech pěti lyžařských disciplínách, tj. obřím slalomu, super kombinaci, slalomu, sjezdu
a Super G.

Všichni tři tělesně handikapovaní sportovci vysadili v Botanické zahradě hl. m. Prahy strom dub proměnlivý (Quercus varialibis). Jedná se o zajímavý druh dubu, který už svým názvem evokuje proměnlivost života ve všech možných aspektech. Na první pohled nepřipomíná dub, ale spíš jedlý kaštan. Listy totiž nejsou laločnaté, jak jsme u dubů zvyklí, ale naopak podlouhlé až kopinaté, po obvodě zoubkatě osinkaté. Plodem je žalud, kteřý připomíná spíš ježuru
nebo zmiňovaný kaštanový plod. Dřevina pochází z Asie, převážně ze severní Číny, Koreje
a Japonska. „Podobně jako sportovci, kteří je sázeli, jsou i tyto dřeviny velmi vytrvalé
a odolné, musí se v prostředí, kde rostou, vyrovnávat s velmi nepříznivými podmínkami. Statečně snášejí i velmi písčitý a suchý substrát. Stromy tak zde v botanické zahradě ani během posledních několika let, kdy panují v létě tropická vedra a sucho, nezpomalily svůj růst
a neztratily kondici,“
říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Projekt Kořeny osobností

Projekt Kořeny osobností pomáhá Botanické zahradě hl. m. Prahy již devátým rokem přitahovat pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich výsadeb s nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky
20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti jak o cenné rostliny, dřeviny a stromy, tak také o  trojskou botanickou zahradu jako celek.

Do projektu Kořeny osobností se zapojují známí umělci, sportovci, vědci, státníci či myslitelé
i představitelé charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.

Návštěvníci v botanické zahradě jednotlivé stromy snadno naleznou podle podrobné mapky projektu Kořeny osobností, která obsahuje kompletní seznam rostlin i osobností a je k dispozici ve všech pokladnách zahrady.

Projekt má ambici postupně představit až 150 významných osobností nejen České republiky, ale i světa, a stejný počet vzácných rostlinných exemplářů, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha září – listopad 2018

Dýňový podzim do 21. 10Ornamentální zahrada

Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní.
Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit
na bohatá aranžmá z dýní letos v duchu pohádek.

Procházky zahradou s odborníkem

vybrané soboty, 14.00 a 16.00

Venkovní expozice Sraz u pokladny v ul. Nádvorní

  1. 10. Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy
  2. 10. Tomáš Vencálek – Javory, podzimní barvy

Nikdy nejsi sám aneb Tajemství symbiózy

  1. – 28. 10.

9.00–17.00

Další ročník výstavy, na které využijete všechny smysly, vás seznámí s tajemnými vztahy
v přírodě jak mezi rostlinami, tak i mezi rostlinami a živočichy. Všech exponátů je dovoleno
se nejen dotýkat, ale některé budete moci i ochutnat nebo si k nim přivonět. Opět nebude chybět zvukový průvodce a popisky v Braillově písmu. K dispozici je i průvodcovská služba. Rezervace prohlídky s průvodcem předem na e-mailu: pruvodci@botanicka.cz.

Letošní výstava vznikne díky spolupráci se zahraničními partnery ze Švédska, Maďarska
a Polska v rámci projektu Erasmus+ KA2, viz www.garden-comein.com.

Dýňové hrátky
20. – 21. 10.
Stráň

Přijďte do botanické zahrady popustit uzdu své fantazii a tvořivosti a vytvořte si z dýní skřítky, postavičky či dekorace. Tvořit může každý, záleží pouze na zručnosti a tvůrčí odvaze. Výtvory si lze odnést s sebou domů.

Halloween

  1. 10.

16.00–19.00

Ornamentální zahrada

Dlabání dýní v období Dušiček je starou keltskou tradicí, pokračovat v ní můžete i v botanické zahradě. Dýně bude možné zakoupit přímo na místě. Pro děti budou do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18 hodin vyjde tradiční večerní průvod s rozsvícenými dýňovými lampiony. Během odpoledne a večera bude také možnost zakoupit v občerstvení špekáček, opéct si ho a posedět u ohně. S sebou si nezapomeňte vzít oblečení, které je možné umazat, lžíci a nůž na dlabání.

Svatomartinský přípitek

  1. 11.

od 11.00

Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku.

Adventní tvoření

  1. – 25. 11.

10.00–16.00

Zázemí administrativní budovy

Vánoce jsou svátkem klidu a pohody a všichni se na ně dlouho těšíme a připravujeme. Přijďte si vyrobit vánoční dekorace nebo malý dárek pro své blízké. Podrobnější informace
na www.botanicka.cz.

 

Podobné příspěvky

Motocyklového jezdce Königa čeká závod v Nizozemsku

Redakce

Dne 7.1. proběhlo v restauraci Café Graff představení týmu Topforex-Lapierre pro sezónu 2020

Redakce

Dvoudenní závod UniCredit Pražská štafeta se snaží dostat lidi ze židlí

Redakce