Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
kone

Krása arabských koní opět v Praze ve dnech 20.-21.srpna 2022

Jestliže ve světě automobilů patří k nejluxusnějším značkám Rolls Royce či Mercedes, ve světě koní platí, že stejně vysoce ceněni jsou arabští koně. Jejich chov začal v Arábii již před čtrnácti staletími a původ všech dnešních arabských koní se odvozuje od pěti legendárních Prorokových klisen. Čím jsou však tak výjimeční, že i dnes se jejich ceny šplhají do miliónů EUR a proč mají stále větší okruh obdivovatelů a chovatelů?

Už stavba jejich těla je výjimečná – jsou to koně drobnější, štíhlí, s nádhernou hlavou, která má tzv. štičí profil a výrazné oči dokážou člověku nahlédnout až na dno duše. S líbivým exteriérem se však pojí i nesmírně elegantní pohyb, arabský kůň v klusu doslova plave s doširoka rozevřenými nozdrami a rozevlátou hedvábnou hřívou. Díky tvrdému pouštnímu šlechtění jsou tito koně velice skromní, ale zároveň vytrvalí a oddaní svému pánovi. Ne nadarmo se říká, že arab si vybírá svého člověka a nikoli člověk araba!

Z Arabského poloostrova se toto plemeno dostalo do Evropy v době křižáckých válek a za maurských expanzí. Jeho kráse podlehli nejen mnozí králové i šlechtici, ale třeba i Napoleon Bonaparte, který se všech bitev účastnil pouze v sedle bílého araba – tím posledním byl v bitvě u Watterloo Marengo, který svého pána přežil o mnoho let. Totéž plemeno stálo u zrodu anglického plnokrevníka a používalo se k zušlechtění mnoha současných moderních plemen.

Dnes se těší ještě většímu zájmu odborné i laické veřejnosti, sportovně založení majitelé s ním soutěží ve vytrvalostních jízdách zvaných endurance, jiná chovatelská zařízení se soustředí na chov dostihových linií (ty najdeme zejména v polských hřebčínech) a další na tzv. show-koně, čili na koně vysloveně šlechtěné a trénované pro výstavy (přehlídky krásy).

Také v Česku máte možnost vidět esenci těchto nádherných koní a to v rámci dvoudenní výstavy, konané ve skokové aréně Pražské Chuchle o víkendu 20.-21.srpna 2022 (denně od 09:30 hod.).

V sobotu budou nejprve posuzováni koně českých chovatelů a majitelů v rámci národního šampionátu a odpoledne, společně s celou nedělí pak zaberou souboje o šampionské tituly koní z celé Evropy a blízkého a středního východu v mezinárodní soutěži Prague Intercup. Prahu pravidelně navštěvují koně z královských stájí či stájí šejků a vládců zemí Arabského poloostrova. Čeští návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se pokochat jejich krásou a elegancí. Doprovodný program i občerstvení bude pro všechny návštěvníky v místě připraveno po celou dobu konání akce a navíc parkování i vstup je v místě zdarma. Těšíme se na setkání s vámi všemi! ACHPAK ČR- Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní, z.s.

Veškeré info naleznete na Facebook: Prague Intercup – International Arabian Horse Show, Instagram:  @pragueintercup, Web: www.pragueintercup.cz

Jaroslav Lacina
ACHPAK ČR

Podobné příspěvky

Klusáci odstartovali sezónu ve Velké Chuchli dne 17.4.2021

Afri

Evropský šampionát plnokrevných arabských koní v Praze

Afri

Jedenáctý klusácký dostihový den ve Velké Chuchli – 4.9. 2021 začíná již ve 12,30 hodin

Afri