Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
kone

O víkendu 18.-19.září 2021 zažijete krásu arabských koní opět ve Velké Chuchli v Praze

vitezny kun

Jestliže ve světě automobilů patří k nejluxusnějším značkám Ferrari či Lamborghini, ve světě koní platí, že stejně vysoce ceněni jsou arabští koně. Jejich chov začal v Arábii již před čtrnácti staletími a původ všech dnešních arabských koní se odvozuje od pěti legendárních Prorokových klisen. Čím jsou však tak výjimeční, že i dnes se jejich ceny šplhají do miliónů Eur a proč mají stále větší okruh obdivovatelů a chovatelů?

Krása arabských koní opět v Praze

arabsky kunUž stavba jejich těla je výjimečná – jsou to koně drobnější, štíhlí, s nádhernou hlavou, která má tzv. štičí profil a výrazné oči dokážou člověku nahlédnout až na dno duše. S líbivým exteriérem se však pojí i nesmírně elegantní pohyb, arabský kůň v klusu doslova plave s doširoka rozevřenými nozdrami a rozevlátou hedvábnou hřívou. Díky tvrdému pouštnímu šlechtění jsou tito koně velice skromní, ale zároveň vytrvalí a oddaní svému pánovi. Ne nadarmo se říká, že arab si vybírá svého člověka a nikoli člověk araba!

Z Arabského poloostrova se toto plemeno dostalo do Evropy v době křižáckých válek a za maurských expanzí. Jeho kráse podlehli nejen mnozí králové i šlechtici, ale třeba i Napoleon Bonaparte, který se všech bitev účastnil pouze v sedle bílého araba-tím posledním byl v bitvě u Watterloo Marengo, který svého pána přežil o mnoho let. Totéž plemeno stálo u zrodu anglického plnokrevníka a používalo se k zušlechtění mnoha současných moderních plemen.

Arabsti koneDnes se těší ještě většímu zájmu odborné i laické veřejnosti, sportovně založení majitelé s ním soutěží ve vytrvalostních jízdách zvaných endurance, jiná chovatelská zařízení se soustředí na chov dostihových linií (ty najdeme zejména v polských hřebčínech) a další na tzv. show-koně, čili na koně vysloveně šlechtěné a trénované pro výstavy (přehlídky krásy).

Také v Česku máte možnost vidět esenci těchto nádherných koní a to v rámci dvoudenní výstavy, konané v jezdecké aréně Pražské Chuchle o víkendu 18.-19.září 2021 (denně od 10:00 hod.). V sobotu budou nejprve posuzováni koně českých chovatelů a majitelů v rámci národního šampionátu a odpoledne, společně s celou nedělí pak zaberou souboje o šampionské tituly koní z celé Evropy a blízkého a středního východu v mezinárodní soutěži Prague Intercup. Prahu pravidelně navštěvují koně z královských stájí či stájí šejků a vládců zemí Arabského poloostrova. Čeští návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se pokochat jejich krásou a elegancí. Doprovodný program i občerstvení bude pro všechny návštěvníky v místě připraveno po celou dobu konání akce.

Parkování i vstup je  zdarma!

Těšíme se na setkání s vámi všemi!

Jaroslav Lacina

ACHPAK ČR- Asociace chovatelů plnokrevných arabských koní, z.s.

Podobné příspěvky

Dostihový den Elektrizace železnic Praha

Afri

Vítězem Českého Derby 2020 se stal Radek Koplík s koněm Opasan

Afri

Klusácké dostihy se poběží 17.11.2021 ve Velké Chuchli od 12 hodin

Afri