Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Maraton Praha ovládl Keňan Mutiso

maraton

V letošním ročníku Maratonu Praha byl nejrychlejší Keňan Alexander Mutiso, který časem 2:05:09 vylepšil traťový rekord! Na druhém místě skončil Etiopan Sisay Lemma a třetí byl Keňan Philemon Rono. „Jsem velmi spokojený, že jsem překonal traťový rekord. To byl můj cíl. Poslední kilometry byly ale těžké,“ prohlásil Mutiso, který byl součástí týmu Skupiny ČEZ v rámci projektu Battle of the Teams. Mezi ženami jednoznačně vládla Etiopanka Edesa Workenesh časem 2:20:42. Čtvrtý domácí titul získal Vít Pavlišta, který zaběhl pod dvě hodiny a dvacet minut. Nejrychlejší Češkou v cíli byla Moira Stewartová, která časem 2:31:52 nakonec nesplnila limit pro mistrovství světa.

Keňan Mutiso zaběhl traťový rekord! Nejrychlejším Čechem byl Pavlišta

Letos se startovalo oproti minulým ročníkům z Václavského náměstí, kolem 10 tisíc běžců vyrazilo do závodu z ulice Na Příkopě. Ke Karlovu mostu se dostával dav později a ze druhé strany. Už potřetí slavný maraton ozdobil projekt Battle of the Teams, do kterého se zapojilo pět týmů – Generali Česká pojišťovna, Skupina ČEZ, Mattoni, Letiště Praha a také Rohlik.cz.

Před 25. kilometrem se utrhla od zbytku startovního pole trojice: Etiopan Sisay Lemma, Keňan Alexander Mutiso a peacemaker z Keni Stephen Kiprop. Ten se od favorizované dvojice oddělil po třicátém kilometru. Na 38. kilometru měli vedoucí běžci náskok skoro padesáti vteřin. Pak se však Keňan Mutiso utrhl od svého konkurenta a náskok pak jen navyšoval. „Byla to má strategie, protože jsem chtěl do cíle běžet sám. Nejsem silný v těch závěrečných sprintech, kdy si může stát cokoliv. Jsem rád, že to vyšlo,“ dodal Mutiso, který v minulém roce při svém maratonském debutu ve Valencii zaběhl čas 2:03:29.

V letošním roce překonal Mutiso na Maratonu Praha svého krajana Eliud Kiptanui, jenž v roce 2010 zaběhl 2:05:39. V cíli měl náskok minutu a sedmnáct vteřin a po skvělém výkonu drží traťový rekord právě on. Takový plán měla také Etiopanka Edesa Workenesh, která chtěla běžet pod dvě hodiny a devatenáct minut. Podmínky a počasí byly skvělé, také běh byl v pořádku. Jenže mě po druhé polovině začalo píchat na levé straně, pak už to bylo komplikované,“ popsala Workenesh z týmu Mattoni.

Stewartová má český titul

Domácí titul získal po parádní výkonu Vít Pavlišta, v cíli byl v čase 2:19:14. „Je to nečekané a nejcennější zlato, zapadlo to všechno ideálně do sebe. Do 30. kilometru jsem to hladil, pak už to trochu bolelo. Atmosféra byla fantastická jako vždycky,“ dodal Pavlišta z týmu Mattoni. „Já mám tuhle trať velmi rád, nevadily mi změny, které se provedly.“ Na druhém místě doběhl Ondřej Fejfar z týmu Letiště Praha a třetí byl Yann Havlena.

České prvenství v ženách vybojovala Moira Stewartová, která tak získala svůj první domácí titul v maratonu. „To je skvělé, ale čas mohl být lepší, což mě trochu mrzí. Ve druhé části jsem měla krizi, nohy jsem začala trochu vláčet, byla jsem ráda, že jsem nezakopla, měla jsem mžitky.

Poslední kilometry byly nekonečné,“ dodala Stewartová z týmu Rohlik.cz. Druhá domácí závodnice byla spokojená, Barbora Macurová vylepšila časem 2:35:25 svůj osobní rekord o deset minut. Třetí skončila Eva Filipiová.

 Prezident odstartoval závod

 Na start dorazil také prezident republiky Petr Pavel, který oficiálně odstartoval 27. ročník Maratonu Praha. Vydržel až do konečného proběhnutí celého davu. „Každý, kdo se postavil na start, má u mě obrovský respekt. Sportovní akce tohoto druhu jsou obrovskou příležitostí, jak ukázat naši zemi světu v tom nejlepším světle,“ prohlásil prezident Pavel, který sport, fyzickou zdatnost a pohyb chce z této pozice podporovat. „Považoval jsem vždycky sportovní aktivity za něco příjemného, ale také důležitého, aby se člověk udržoval v kondici nejenom fyzické, ale i psychické. Jestli budeme v životě spokojeni, záleží také dost na tom, zda se budeme v průběhu života hýbat.“

 Maraton Praha není jen vrcholnou běžeckou událostí roku. Už v sobotu přilákal do pražské Stromovky tisíce sportovců všech věkových kategorií běh pro celé rodiny –  dm rodinná míle. Na start na pražském Výstavišti v Holešovicích se postavilo dva a půl tisíce sportovců. „Jsem přesvědčený, že právě takové akce mohou vybudit rodiny s dětmi k pohybu a ke sportu. Včera si to vyzkoušeli ve Stromovce, dneska viděli, jak to dělají ti lepší,“ prohlásil prezident Pavel.

Moravec se hecoval s Ondrou

 Oblíbenou událostí se stal projekt Battle od the Teams, který propojuje profesionální závodníky s hobby běžci. Každý tým má svého kapitána a čtyři profesionální běžce a k nim se připojili za velkého zájmu ostatní účastníci, na které pak čekala řada bonusů. A hlavně tím podpořili dobročinné akce. Konečné výsledky se budou dopočítávat až po sečtení všech časů, také z řad závodníků z veřejnosti. Pokud totiž hobby běžec zaběhne své maximum, tým celkově podpoří bonusovými body.

Skupinu ČEZ reprezentovala Kateřina Neumannová, Letiště Praha Jiří Ježek, za Rohlik.cz pak slavný lezec Adam Ondra, který rovněž v neděli přišel na start. Loňský vítězný tým Generali Česká pojišťovna si zase vybral biatlonistu, tentokrát Ondřeje Moravce. „Hecovali jsme se v cíli s Ondrou a říkali si, že by bylo lepší to běžet. Tak třeba v příštím roce,“ dodal s úsměvem Moravec. „Mě to inspirovalo a brzy si půjdu zaběhnout závod,“ tvrdila Neumannová. Oficiální výsledky budou známy po sečtení všech časů v neděli odpoledne. Součástí Maratonu Praha byl také Juniorský maraton či zdravotnický běh, který byl určen všem lékařům, zdravotníkům, sestřičkám a dalším pracovníkům ve zdravotnických zařízení. Akci podporuje ministerstvo zdravotnictví.

Foto: RunCzech

Jiří Uhlíř

Soňa Barabášová

Podobné příspěvky

Kavlifikační závod na olympiádu do Tokia 2020

Redakce

Čeští lakrosoví reprezentanti postoupili na mistroství světa

Redakce

Radniční koalice vyzvala opozici na zápas ve volejbalu .

Šebík