Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Sport

Mezinárodní soutěž ultralehkých balonů v Letech u Prahy

balon

V Letech u Prahy se koná mezinárodní soutěž v letech na balonech. Za účasti pilotů z Anglie, Německa, Belgie a Polska uvidíte zajímavé disciplíny a zažijete atmosféru mezinárodních závodů letadel lehčích než vzduch – ultralehkých balonů.

Mezinárodní soutěž ultralehkých balonů

Jsou balony, které sice létají již několik desítek let, ovšem kategorie Ultralehkých balonů byla oficiálně stanovena až v roce 2017. Česká Republika se k této kategorii balonů přihlásila mezi prvními. Letecká amatérská asociace, tehdy vedená legendárním prezidentem Brzkovským, je přijala pod svá křídla. Právní rámec, směrnice pro provoz, výcvik a stavbu zpracovala dvojice Jan Smrčka a Petr Kubíček. Oba se stali prvními piloty.

První balon vytvořil otec Petra Aleš Kubíček už v roce 1986 pro legendárního, a také vůbec prvního, pilota plynových a později i horkovzdušných balonů Vráťu Hlavatého. Od něj balon koupil Honza Smrčka a protože vyhovoval regulím, byl zařazen do kategorie. Petr Kubíček ve své firmě na balony vyrobil další dva balony pro své účely. Následně si společnost Balony.cz koupila další balon a pan Pihrt si před dokončením svého výcviku objednal další. Takže aktuálně máme celkem 5 balonů.

Balon vás může živit nebo bavit

Honza Smrčka je jejich nadšený propagátor. V čem vidí jejich největší přednosti?

„Mám za sebou 40letou dráhu pilota balonů, 30 let jsem létal jako profesionál a tohle je čistý relax, radost a pohoda.“ říká Honza. „Létat s takovým balonem se naučíš velmi rychle. Je to jako jet na koloběžce. Obrovsky rychle reagují a nabízí opravdovou svobodu. Navíc vás vytrhnou z dnešního uspěchaného života. Jsou opravdu ultra lehké. Váží řádově desítky kilogramů, vejdou se do SUVéčka i do garáže. Je to čistá radost,“ vyznal se vzduchoplavec. Jeho světlý vous dává tušit, že ví o čem mluví.

Další nesporná výhoda je v tom, že si balon můžete postavit sami. Proto ve světě létají konstrukce, které opravdu zaujmou. Je to podobné jako na závodech minikár. Takže se těšíme na to, co ve vzduchu uvidíme.

O soutěži

Jak se s balonem soutěží? Na první pohled to nejde, protože balon letí tam, kam fouká vítr. To je hluboká pravda, ale ten vítr vane v různých výškách různým směrem a rychlostí. To balonáři pochopili a let se začal odvíjet víc podle jejich představ. První závody balonů se odehrávaly v letu na vzdálenost. Následovaly lety cíl po cca 20 kilometrech. S tím, jak se piloti lepšili, byli stále blíže k cíli, až si u cíle překáželi a vadili.

Program

6.9. Zahájení soutěže

7.9. 6:00 – 7:30 soutěžní vzlet  a 17:30 – 19:30 soutěžní vzlet

8.9. 6:00 – 7:30 soutěžní vzlet a 17:30 – 19:30 soutěžní vzlet od fotbalového stadionu v Letech u Berounky

9.9. 6:00 – 7:30 soutěžní vzlet  a17:30 – 19:30 soutěžní vzlet jehož cíl bude u Pivovaru MMX

Návštěvníci se budou moci:

  • seznámit se s Ultra lehkými balony a jejich piloty
  • vyzkoušet letecký trenažer Korunka
  • představení leteckých modelářů
  • na kole štěstí hrát několik cen včetně letu balonu nebo jízdu historickou Tatrou z 30. let
  • vyzkoušet si zdobení perníčků ve tvaru balonu
  • zakoupení letenky pro let balonem
  • seznámeni se společností Orlen
  • dobré jídlo a vynikající pivo zdejšího pivovaru
  • na závěr, pokud nám to počasí umožní, balónový ukázka a na blízkém poli bude bude i cíl pro soutěžící piloty

https://www.obec-lety.cz/

Podobné příspěvky

Smolný start jezdce Königa v supersportech

Afri

Večírky Singles in Prague pro nezadané česky a anglicky mluvící 30+ a 45+

Šebík

Workshop s Antonínem Kratochvílem – jídlo, zábava a fotografické umění

Šebík