Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Ministerstvo zdravotnictví se propojuje s RunCzech!

Valek MZ

Sport a právě běhání je nejlepší prevencí proti různým onemocněním. Pravidelným pohybem se zvyšuje fyzická zdatnost, ale také psychická odolnost. A právě z těchto důvodů se Ministerstvo zdravotnictví České republiky propojuje s organizátory z RunCzech, kteří pořádají největší běžecké závody v republice. Jedním z nich je i Prague International Marathon, který startuje 7. května. „Velice si vážíme toho, že společně se zástupci Ministerstva zdravotnictví budeme veřejnost edukovat o přínosech běhání a pravidelném pohybu. Rádi bychom, aby se aktivní životní styl s běháním stal důležitou součástí života většiny lidí,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Propagace přínosu běhání a sportu

Valek MZZačátkem května se uskuteční už 27. ročník tradičního Prague International Marathonu. Za tu dobu se povedlo RunCzech rozběhat v Česku statisíce lidí. Jejich několika závodů se během roku pravidelně účastní tisíce běžců z celého světa. „Prevence a posílení její role v české společnosti je moje priorita, a běh je jednou z forem prevence, kterou sám pravidelně praktikuji. Předcházením onemocněním šetříme nejen vlastní zdraví a čas, ale také finanční prostředky celé společnosti. Nejlépe a nejlevněji se totiž řeší problémy, které nevzniknou. Pravidelné běhání ve zdravých mezích je nepochybně jednou z cest, jak řadě zdravotních obtíží předcházet,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Situace v Česku není příznivá, každoročně přibývá počet lidí s obezitou nebo s cukrovkou, rostou také různé psychické problémy u obyvatel. Kvůli tomu se významně zatěžuje rozpočet na zdravotní výdaje státu. Nejlepší prevencí proti tloustnutí, nemocem a chorobám je přitom pravidelné běhání a aktivní životní styl. To je základní apel organizátorů z RunCzech, který dlouhodobě prezentují také na svých závodech nebo různých projektech. Například pravidelným doprovodným programem maratonů nebo půlmaratonů je dm rodinná míle, při které startují rodiče s dětmi. Oblíbený je také Juniorský maraton, štafetový závod určený pro střední školy.

V rámci Prague International Marathon se uskuteční 27. a 28. června Zdravotnický běh, který je určen všem lékařům, zdravotníkům, sestřičkám a dalším pracovníkům ve zdravotnických zařízení. Právě na tuto akci chce rovněž ministerstvo zdravotnictví upozornit, propagovat a postaví vlastní tým.

Velké běžecké sportovní akce podporuje i primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, který letos odstartoval 1/2Maraton Praha. „Naše hlavní město je hrdé na to, že se zde již od roku 1995 tento prestižní závod koná. Za tu dobu si vydobyl světové renomé a přinesl spoustu kvalitních sportovních výkonů. Jsem si jistý, že ani letos tomu nebude jinak. Běh je v sobě spojuje fyzickou zdatnost, píli, cílevědomost a v neposlední řadě je i vyjádřením svobody z pohybu.“

Soňa Barabásová

Podobné příspěvky

Tým Pražského zpravodaje na motokárách lámal nejenom rychlostní rekordy…

Redakce

MotoGP: V Texasu vyhrál již počtvrté v řadě Marc Marquéz

Redakce

Juniorský bronz z mistrovství světa ve Formula Foil Open

Redakce