Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport Zprávy ze světa

Mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 společně uspořádají Španělsko, Portugalsko a Maroko

Maroko fotbalovy tym

Výkonný výbor FIFA ve středu 4. října 2023 jednomyslně schválil nabídku Maroka, Španělska a Portugalska jako jediného kandidáta na pořádání Mistrovství světa ve fotbale v roce 2030. Toto schválení dokazuje, že Maroko má své místo mezi velkými národy světa.

FIFA rozhodla o MS 2030 ve fotbale

Jak marocký král oznámil 14. března 2023 v Kigali u příležitosti převzetí ceny Prix de l´Excellence od Africké fotbalové konfederace (CAF) za mimořádné úspěchy v roce 2022, tato společná nabídka, která nemá v historii fotbalu obdoby, bude spojnicí mezi Afrikou a Evropou, mezi severem a jihem Středomoří a mezi africkým, arabským a evropsko-středomořským světem.

Upřesnil také, že tato spolupráce bude spojením toho nejlepšího a demonstrací spojenectví schopností, kreativity, zkušeností a prostředků.

Marocký panovník oznámil tuto zprávu svému lidu a při té příležitosti poblahopřál Španělskému království a Portugalské republice, přičemž znovu zdůraznil závazek Marockého království pracovat v dokonalé součinnosti se spolupořadatelskými orgány v každé z hostitelských zemí.

Úvodní tři zápasy se ale odehrají v Uruguayi, Argentině a Paraguayi na oslavu výročí 100 let od prvního šampionátu, který v roce 1930 hostila Uruguay.

Zahajovací zápas turnaje se bude hrát v Montevideu na Estadio Centenario, stadionu, jenž byl vybudován pro MS 1930 a hostil i první finále. V uruguayské metropoli se také uskuteční velká oslava ke stoletému výročí mistrovství světa. Další dva duely se odehrají v Argentině a Paraguayi. Tyto tři jihoamerické země podaly původně společnou kandidaturu na celé mistrovství světa, kterou ale FIFA odmítla.

Po třech duelech se šampionát se 48 týmy přesune do Maroka, Španělska a Portugalska. Všech šest pořádajících zemí bude mít automaticky zajištěnou účast. “V rozděleném světě FIFA a fotbal spojují,” uvedl v prohlášení prezident FIFA Gianni Infantino.

red.

 

Podobné příspěvky

Unikátní fotokniha k Mistrovství světa ve florbale 2018

Redakce

Sauber Junior Team představuje novinky před sezónou 2019

Jaroslav Hauer

Aero Minor veterán z Le Mans na mosteckém autodromu

Redakce