Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport

Deštivý začátek sezony v Austrálii

Velmi náročně začal letošní ročník mistrovství světa superbiků. Hned v prvním závodě v Austrálii pršelo a trať byla po celou dobu mokrá. Oliver König se po technických problémech do cíle nedostal, když v jedenáctém kole zajel do boxů. „Jednalo se o elektroniku, s motorkou nešlo pořádně řadit, chovala se nepředvídatelně,“ vysvětlil jediný český zástupce v prestižním šampionátu. Hlavní závod tak nedokončil po hodně dlouhé době, naposledy v roce 2021 v Indonésii. V neděli ráno startuje druhý závod opět na Nova Sportu.

 König musel po technickém problému předčasně ukončit závod

cesky jezdec KonigSezonu český jezdec rozjel velmi hezky, když v prvním měřeném tréninku v Austrálii bral devatenácté místo s odstupem 1,7 vteřiny od nejlepšího. Jenže poté jeho závodní kawasaki nejela podle optimálních představ. „Na první den testů to vypadlo dobře, od té doby ale stojíme na jednom místě. Zrychlil jsem pouze o dvě desetiny, což není normální. Museli jsme vyměnit tři motory a zatím nevíme, jak z toho ven,“ popsal König, rodák z Prahy.

Důkazem technických komplikací byl také první letošní závod, který český jezdec nedokončil. „Přerušil se kontakt v nějakém kabelu. Když jsem projížděl zatáčkou, kde jsem vždycky měl vytočenou čtyřku, tak mi najednou na displeji ukazovalo zařazenou jedničku. Když jsem ubral plyn, tak mi naopak plyn přidala. Nešlo s ní řadit pořádně, bylo to nebezpečné. Proto jsem se rozhodl zajet raději k mechanikům,“ popsal těžkosti König, který má před sebou druhou kompletní sezonu v elitní třídě superbiků.

Konig-AustralieJediným pozitivem sobotního programu byly nabrané zkušenosti z mokrého závodu. König ze začátku předjel Hafizhe Syahrina z Malajsie, ten mu to však na začátku závodu vrátil a pak už jezdil sám. Časově se však neztratil. „Bylo to náročné, ze začátku jsem byl trochu přibrzděný, neměl jsem dobrý pocit hlavně s gripem na zadním kole. Snažil jsem se zrychlovat, což se mi také dařilo. Mé nejrychlejší kolo nemá takovou časovou propastnou ztrátu, jak tomu bylo dříve. Alespoň něco maličko pozitivního,“ dodal König. Nedělní program začne tréninky, Superpole Race a od cca 6:00 by měl startovat druhý závod. „Už by pršet podle předpovědí nemělo,“ dodal König jezdec z týmu Orelac Racing Movisio.

Prokleté rovinky! Königovi na nich soupeři ujížděli a v Austrálii dojel osmnáctý

Po celou dobu byl v kontaktu se soupeři, dojel na osmnáctém místě, přesto nebyl v cíli Oliver König spokojený. „Nejsem tu od toho, abych jezdil neustále na chvostu. Chci být více vpředu,“ dodal jezdec z týmu Orelac Racing MOVISIO. V Austrálii se však dál prosadit nedokázal, limitem byl také starší model motorky. „Věděli jsme, že materiál na první zámořské závody nebude nic moc, ale nečekali jsme, že to bude tak hrozné,“ přiznal Miloš Čihák, jezdcův manažer. Už příští víkend se šampionát MS superbiků přesouvá do Indonésie.

Ve druhém závodě v Austrálii sváděl souboje hlavně s Hafizhem Syahrinem z Malajsie a s Brazilcem Ericem Granadem. Tedy s jezdci z týmu MIE Racing Honda Team. König nejprve v pátém kole předjel jednoho a v osmém kole pak druhého. Jenže před nimi už byla velká propast na další soupeře… „Chtěl jsem jim ujet, ale oni mě vždycky předjeli na rovinkách, takže jsem se za nimi vozil. Nebylo to tak moc zábavné, jezdil jsem s nimi o vteřinu pomaleji než jsem byl schopný jet,“ konstatoval jediný Čech na startu šampionátu superbiků.

Plánoval, že oba překoná alespoň v posledním kole. U Brazilce se to povedlo, u Malajce už ne. „Zavřel se mi v jedné pasáži předek a pak už nebylo možné ho překonat,“ popsal König, kterého ani souboje moc neunavily. „To je dobrá zpráva. I když jsem byl v neustálém kontaktu po celou dobu závodu, fyzicky nejsem unavený a ještě večer půjdu asi běhat.První závodní víkend tak se svým manažerem Milošem Čihákem nehodnotili moc pozitivně.

Přitom všechno začalo velmi hezky, když měl v prvním testu pouze 1,7 vteřin odstup na nejrychlejšího. V sobotu nás ale zaskočila technická závada kabelu v elektronice, tým také protočil všechny motory, protože rychlost nebyla taková jako v tom prvním testu,“ vysvětlil Čihák, podle kterého je letošní úroveň superbiků ohromně velká. Satelitní motorky jsou totiž hodně výkonnostně podobné těm továrním. Přitom König jezdí ještě na starším modelu jeho závodní kawasaki.

Od třetího závodu v Assenu budeme mít novou techniku. Doufám, že se za tímhle udělá tlustá čára a Oliver se posune více dopředu. Vždyť ke konci roku už byl schopný dojíždět na bodech, chceme na to navázat,“ vyhlásil Čihák. V nedělním SuperPole Race dojel König na 17. místě. Další zastávkou bude za týden Indonésie.

Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

Rallye Praha Revival startuje 29. 10. v 16 hodin nově z náměstí Jana Palacha

Afri

Zlatý volant za rok 2022 si odnáší Staněk a Macík

Afri

Milík: Jsem vděčný za další šanci

Šebík