Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport

Rallye Dakar se nezadržitelně blíží…

Rallye DAKAR

Už na Silvestra se pilot Martin Macík vydá se svou posádkou objevovat zrádné duny Pusté končiny. Bude to jeho 11. start. Dakar ale současně otevře také šampionát FIA World Rally-Raid Championship, kterého se Macík zúčastní podruhé. Během prvního ročníku se kamionům vyrobeným v Sedlčanech podařilo předvést úctyhodné výkony, obsadily první dvě místa. Jak bude vypadat následující sezóna dálkových soutěží? Kolik sedlčanských kamionů se tentokrát zúčastní? A proč je pro Martina a jeho posádku důležité, aby se závodilo celý rok?

Kamiony ze Sedlčan zabodovaly ve světovém poháru dálkových rallye

Na slavnostním předávání cen FIA Prize Giving Ceremony, které v prosinci proběhlo v Boloni si vítěznou trofej za World Rally-Raid Championship v kategorii kamionů (T5) převzal Kees Koolen. Holandský pilot závodil ve voze sestrojeném sedlčanskými konstruktéry a mechaniky. Český tým také Koolenovi po celou dobu zajišťoval kompletní technické zázemí. Martin Macík, který je pilotním jezdcem MM Technology, ve světovém šampionátu skončil na druhém místě. „FIA World Rally-Raid Championship je jedním z největších světových pohárů v rámci motorsportu. Máme radost, že už můžou závodit i kamiony. Jsem přesvědčený, že se kamionová kategorie brzy zviditelní a rozroste. V tomto ročníku jsme byli prvními průkopníky,“ říká Martin Macík.

Světový pohár nabízí kamionovým posádkám šanci využít celou závodní sezónu a nevztahovat se jen k Dakaru. Skvěle si teď můžeme zazávodit několikrát do roka. Chceme dělat, co nás baví a Rallye du Maroc nebo Abu Dhabi Desert Challenge jsou atraktivní závody pro posádky i fanoušky,“ říká Macík a dodává, že i jemu osobně oba závody přinesly další zkušenosti, zejména s jízdou v dunách.  A velmi užitečné bylo jejich absolvování i v rámci vývoje nových závodních strojů. Rallye du Maroc byl první závod, do kterého jsme nasadili Čendu, můj nový kamion, s nímž teď jedu na Dakar. V Maroku jsme ho skvěle otestovali,říká Macík, který Rallye du Maroc se svým novým vozem nakonec vyhrál.   

V příštím ročníku nebudeme chybět

Tým Martina Macíka se těší i na následující cyklus světového šampionátu, který pro kamionovou sekci odstartuje Dakarem 2023. Pokračovat bude únorovým závodem Abu Dhabi Desert Challenge, zakončí ho říjnová Rallye du Maroc. Do příštího ročníku světového šampionátu nastoupí hned tři kamiony postavené u nás v Sedlčanech – já pojedu s Čendou jako tovární jezdec MM Technology, Kees Koolen za Project 2030 a Claudio Bellina za Italtrans Racing. Dakar a Maroko pojedeme všichni tři, Abu Dhabi Desert Challenge zřejmě ve dvou. Věřím, že se přidají i další posádky,říká Macík a dodává, že v rámci své nové sezóny počítá ještě s účastí v oblíbeném závodu Baja Aragon a klientsky bude MM Technology zajišťovat servis i závodníkům na Marocco Desert Challenge. Podle posledních informací se tak zdá, že příští sezóna bude nabitá.

Nikola Kužílková

Follow us on:

www.facebook.com/martinmacikjr

www.instagram.com/martinmacikjr

 

Podobné příspěvky

Skvělá podívaná – historické formule na Mosteckém autodromu

Afri

Autem roku 2019 je Ford Focus

Afri

MotoGP: V Texasu vyhrál již počtvrté v řadě Marc Marquéz

Afri