Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport

Slavnostní start prestižní soutěže 1000 mil československých

Soutěž obnovuje tradici 1000 mil československých, dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou, který pořádal Autoklub Republiky československé v letech 1933 až 1935. Letos tak soutěž oslaví 90. výročí od prvního ročníku. „Nad prvním ročníkem tehdy převzal záštitu prezident Tomáš Garrigue Masaryk, proto je nám ctí, že letošní ročník má záštitu obou prezidentů, Petra Pavla i Zuzany Čaputové,“ řekl ředitel soutěže Jiří Patočka.

Záštitu nad letošním ročníkem 1000 mil československých převzala prezidentka Slovenskej republiky paní Zuzana Čaputová.

Vzpomínkové automobilové soutěže 1000 mil československých mezi Prahou a Bratislavou se letos zúčastní 116 posádek. Loni to bylo o čtyři více. Jízda historických vozidel odstartoval dnes ráno 15. června v Opletalově ulici před budovou Autoklubu ČR, končit bude v sobotu v podvečer u Národního technického muzea v Praze.

Záštitu nad letošním ročníkem 1000 mil československých převzal také prezident České republiky Petr Pavel!

Letos se koná i jako oslava 90 let od prvního závodu uspořádaného v roce 1933

Současná trasa mezi Prahou a Bratislavou vede po co nejpůvodnější trati závodu. Nejede se na rychlost, ale jako jízda pravidelnosti. Úkolem závodníků je se co nejvíce přiblížit průměrné rychlosti 45 kilometrů v hodině.

Závod historických vozidel „1000 mil československých“

Závod odstartoval dnes v 06:00. Závod je rozdělený do tří etap, první vede z Prahy na Bratislavský hrad. Druhá etapa je na území Slovenska a letos povede přes Pezinskou Babu či hrad Devín. Poslední část závodu vede ze Slovenska zpět do Prahy před Národní technické muzeum, kam vozy přijedou v sobotu kolem páté hodiny odpoledne.
Startu ve středu odpoledne předcházela technická přejímka vozů před budovou Autoklubu, kdy se Opletalova ulice před Hlavním nádražím změnilo ve velké závodní depo. „Formát závodu je stejný jako v minulých letech,“ uvedl Patočka. Příjezd vozů doplní doprovodný program včetně vzdělávacích akcí pro děti či přehlídky dobového oblečení.

Akce se mohou zúčastnit pouze vozy vyrobené do modelového ročníku 1939. Ze sbírky Národního technického muzea letos vyjedou na trať závodu dva vozy, a to Aero 50 a Jawa Minor.

Jezdci se vydali od pražského sídla Autoklubu ČR v Opletalově ulici k Národnímu technickému muzeu na Letné – jenže oklikou – pojedou přes Bratislavu, Stúpavu a Devín.

Obnovenou jízdu pořádá Spolek 1000 mil československých spolu s Veteran Car Clubem Praha, Autoklubem ČR, Veterán klubem Bratislava, Národním technickým muzeem a Technickým muzeem v Brně.

Foto: A.Fritscher

Zdroj: https://1000milceskoslovenskych.cz/

Podobné příspěvky

König ukázal že není baletka

Afri

Mostecký autodrom přivítá v roce 2020 Formule 1

Afri

Toyota Gazoo Racing Czech odstartuje přípravu na Dakar ve španělském pekle

Afri