Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Pálkovací sporty chtějí na olympijské hry

Pálkovací sporty včele s baseballem a softballem by se mohly vrátit na olympijské hry v Los Angeles v roce 2028. Mezi organizátory a Mezinárodním olympijským výborem započala v těchto dnech významná jednání, finální rozhodnutí má padnout v září. „Naše pozice je velmi silná a věřím, že by se to mohlo povést,“ prohlásil Gabriel Waage, předseda České softbalové asociace, který je zároveň členem sedmičlenného vedení Světové konfederace baseballu a softbalu (WBSC). Pokud by se tak stalo, naději na postup by měly české softbalistky, které patří v Evropě mezi elitu. To reprezentační softbalisté budou letos bojovat o šestý kontinentální triumf za sebou a chtějí usilovat o premiérovou účast na Světových hrách v roce 2025.

Softbalisté zbrojí na evropský šampionát

Baseballisté a softbalistky se naposledy na olympijských hrách objevili v Tokiu, v Paříži se naopak nepředstaví. Podle předsedy Waage by se však tyto pálkovací sporty měly více než pravděpodobně vrátit do olympijského programu v Los Angeles. A už teď probíhají také jednání o tom, aby se staly stálými účastníky. „Organizátoři a také MOV si hodně dobře spočítali, jaká je hodnota a sledovanost těchto sportů zvlášť také po World Baseball Classic, kde hrál v Japonsku český tým. Vždyť v řadě států z celého světa se jednalo o obrovsky sledovanou událost,“ prohlásil Waage, který je ve vedení světové federace. „Čekalo se, zda olympijskou myšlenku naplno podpoří baseball, což se také stalo.“

K rozhodnutí o zařazení do olympijského programu dojde začátkem září na výkonném výboru MOV. O olympiádu usiluje devět nových sportů, v Los Angeles se pro rok 2028 může objevit finální čtveřice. Baseball a softbal jsou velcí favorité, v minulosti už na olympiádě tyto sporty byly, naposledy v Tokiu 2020. Poměrně kousek jsme byli od účasti na Hrách v Japonsku. Do Los Angeles bychom si určitě věřili, musíme však být v Evropě nejsilnější. K tomu potřebujeme hrát nějaké profesionální soutěže jako národní tým, připravovat se hlavně v zahraniční. Zatím k tomu ale nemáme patřičné finanční prostředky,“ dodal předseda Waage.

Talentovaná generace hráček

Přitom potenciál českých softbalistek je velký, nemalý počet hraje pravidelně univerzitní nebo profesionální soutěže v USA. „Roste nám talentovaná a dravá generace softbalistek, která chce úspěchy. Juniorky se například úspěšně etablují v domácí extralize. Klíčové je ale soupeřit s elitou, letos nás čeká 20 utkání na světové úrovni,“ prohlásil Vojtěch Albrecht, trenér ženské reprezentace. K atraktivní konfrontaci dojde na Pražském baseballovém a softbalovém týdnu, kam dorazí týmy z Austrálie, Tchaj-wanu, Německa a Nizozemska.

To reprezentační softbalisty čeká v letošním roce vrcholný turnaj, konkrétně koncem července v Dánsku. Čeští hráči budou na něm usilovat o šestý titul v řadě. Dlouhodobým cílem je uspět na mistrovství světa a zároveň dostat český tým na Světové hry v roce 2025 v Číně. „Ty vnímám jako jeden z největších cílů a výzev pro mužský softbal. Jsme dlouhodobě nejlepší v Evropě, patříme mezi osm nejlepších týmů na světě. Rádi bychom se ukázali také na Světových hrách,“ prohlásil Jaroslav Korčák, trenér mužského reprezentačního týmu. Ve stejném roce se odehraje také mistrovství světa v Kanadě. Letos se uskuteční v Česku také další mezinárodní akce – ME juniorek do 18 let v Praze a ME v Sezimově Ústí a v Táboře juniorů do 18 a 16 let.

Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

Jachtařka Alessia Palanti znovu bojovala o titul

Aleš Fritscher

Běh se žlutou stužkou opět připomene téma zaměstnávání odsouzených

Aleš Fritscher

Galavečer IAF 2 uvede na českou bojovou scénu nového profesionálního zápasníka

Aleš Fritscher