Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport Sport

Semifinále mistrovství Evropy vyhrál Mateusz Szczepaniak, nejrychlejší byl Matěj Kůs

Na stadionu v libereckých Pavlovicích se v sobotu sešlo téměř 1500 fanoušků ploché dráhy, kteří toužili po závodě, který měl velmi nabitou listinu. Nevyhnulo se škrtání v programech, šlo nejen o změnu u prvního psaného závodníka, zraněného Piotra Protasiewicze, kterého nahradil Mateusz Szczepaniak, ale i o českou naději Václava Milíka, který se zranil v polské extralize a byl nahrazen Zdeňkem Holubem, za Kostigovse jel Trofimov a na místo náhradníka byl místo Martina Málka pasován Jaroslav Petrák.

Po nástupu, kdy závodníci vjížděli na rampu se šlehajícími plameny, začala první jízda závodu. Ta sice neměla zastoupení českého jezdce, ale slibovala pěknou podívanou. Tipovaný favorit Laguta dojel až na druhém místě, když byl poražen právě polským Szczepaniakem. Jurica Pavlic si dojel pro bod a Milen Manev nebodoval. Druhá jízda byla pro české diváky zajímavější už jen tím, že v ní byl český zástupce Matěj Kůs. Ten zajel nejlepší kolo, nechal za sebou Jedrzejaka, Kylmäkorpiho i Kulakova a zároveň si dojel pro traťový rekord (55,6 s). Velké naděje pro domácí fanoušky povzbudil i Zdeněk Holub, který startoval v nadcházející jízdě a dojel si po velkém boji pro dva body. Z prvního místa se nejprve propadl až na třetí pozici, z té se nakonec dokázal svou dravostí probojovat na druhé místo, když porazil Kennetha Bjerreho.

Zdeněk Holub naděje držel stále vysoko i ve své druhé rozjížďce, kdy si opět připsal dva body. Tentokrát nestačil na Nicolaie Klindta, naopak zvládl porazit Pavlice i Kulakova. Zato Matěj Kůs české plochodrážní nadšence nepotěšil, když se mu v jeho druhé jízdě nepovedl nejen start a předjet byl dokonce i Manevem. S nulovým ziskem se musel smířit i ve třetí sérii rozjížděk, kde si tentokrát pro nulu dojel i Zdeněk Holub. Smůlu měl i Jurica Pavlic, kterému selhala technika a za něho se tak na startu objevil první náhradník Michal Škurla, který si zvládl vyjet jeden bod.

Čím více se závod blížil ke konci, tím více se museli čeští fanoušci smiřovat s tím, že domácí závodníci do závodu Challenge nepostoupí. Matěj Kůs byl víceméně ze hry a Zdeňka Holuba by mohly zachránit dvě vítězství. To se bohužel nekonalo, pražský jezdec doplatil na jedinou nulu, která se objevila u jeho jména na programu a s postupem již nemohl počítat.

Překvapením bylo, když si v předposlední sérii nejvíc bodů připisoval Mateusz Szczepaniak a ne favorit Artem Laguta. Vše záleželo na poslední sérii, do které nastoupil jako první již zmíněný Szczepaniak, dále Kulakov, Huckenbeck a Busch. Mateusz si všechny své soupeře pohlídal a dojel si pro jeho poslední vítězství v závodě. Jednalo se i o celkové vítězství, protože již žádný závodník se nemohl na stejný počet bodů (tedy 14) dostat. Rozhodovalo se proto o druhém a třetím místě. Artem Laguta nastupoval do poslední série s 10 body, Joonas Kylmmäkorpi s devíti, stejně jako Nicolai Klindt. Následovali jezdci s osmi body – Jedrzejak, Kudrjašov a Huckenbeck, kteří také mohli zamíchat kartami. Favorit závodu Laguta si však nenechal utéct alespoň druhé místo, dojel si pro 3 body a zároveň “pošlapal” naděje Klindta, který si dojel pro jeden bod (celkově 10). Jízda se totiž povedla Jedrzejakovi, který měl před rozjížďkou osm bodů a v poslední jízdě si dojel pro vítězství. Měl tedy více bodů než zmiňovaný Klindt, na stupně vítězů to ani tak nestačilo, což se ukázalo v poslední jízdě, kde Kylmäkorpi ukázal záda svým soupeřům z první pozice.

Na stupně vítězů tak nejvýše vystoupil Mateusz Szczepaniak, druhý skončil Artem Laguta a třetí stupeň si vybojoval Švéd Joonas Kylmäkorpi. Matěj Kůs skončil na 13. místě, Zdeněk Holub o něco lépe, tedy na 9. místě. Ač se oba pražští jezdci nedokázali probojovat do postupových míst, mohli být fanoušci ploché dráhy i tak se závody spokojení. Na stadionu pod Ještědem se uskutečnil závod elity Evropy, který sebou přinesl i spoustu zážitků. Podívejte se na naši fotogalerii a nasajte alespoň takto tu správnou evropskou atmosféru.

 

Podobné příspěvky

ÚAMK zve všechny fandy motorismu

Redakce

Modernizace sportovního přístavu v Podolí

Redakce

Úspěch českého squashe: na juniorském šampionátu získal tým medaile

Redakce