Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Situace ve sportovním prostředí je více než kritická!

maraton behani

Znepokojivý průzkum: kvůli cenám energií jsou kluby v existenčních problémech, hrozí zdražování tréninků a uzavírání sportovišť.

Hrozí krach klubů a uzavírání sportovišť!

Kvůli zvýšeným výdajům za energie je v existenčním ohrožení 61 % klubů s vnitřním sportovištěm. Provozní náklady jim totiž v průměru stouply o více než 130 % oproti minulému roku. Reálné ukončení činnosti klubům s tělocvičnami, halami, zimními nebo plaveckými stadiony hrozí v příštím roce. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu České unie sportu, do kterého se zapojilo více než 500 sportovních klubů a tělovýchovných jednot. Většina z nich bude kvůli energetické krizi zvyšovat členské příspěvky a snižovat teploty na sportovištích. 

cviceniJeště jsme se nestačili pořádně vzpamatovat z koronavirové pandemie, která přikovala děti k počítačům a mobilům, a nyní čelíme další bezprecedentní hrozbě. Pokud stát nepodpoří sportovní kluby v mnohem větší míře, budou krachovat, uzavírat sportoviště nebo je prodávat. Vládní představitelé, a hlavně premiér Petr Fiala, už musí dát jasný signál k tomu, že tu chce mít fyzicky zdatný národ a občany s návyky na zdravotní styl, nebo budou dál pohybové aktivity přehlížet, a tím pěstovat obezitu u dětí a celé společnosti,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Ve stejném ohrožení jsou také tělocvičné jednoty z České obce sokolské nebo kluby ze Sdružení sportovních svazů ČR.

Do aktuálního průzkumu ČUS se zapojily po celém Česku na přelomu srpna a září sportovní subjekty, které mají vnitřní sportoviště – nejčastěji sportovní halu nebo tělocvičnu, zimní stadion, víceúčelovou nafukovací halu, plavecký bazén, kuželnu či loděnici. Těmto subjektům v průměru narostly náklady za energie nebo plyn o 135 % oproti minulému roku, což v přepočtu na peníze činí více než 300 tisíc korun v průměru na klub. Desítkám případů ale provozní položky zdražily o několik milionů korun.

Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty jsou v bezvýchodné situaci, protože nemají moc kde ušetřit a většina lidí funguje v této oblasti dobrovolně. A to ještě je potřeba si uvědomit, že státní podpora pro sport se oproti loňsku paradoxně snížila,“ tvrdil Miroslav Jansta.

Většinu tělocvičných jednot drtí enormní náklady

Obrovské problémy pociťuje také Česká obec sokolská, protože tělocvičné jednoty jsou často ve starších a energeticky náročnějších budovách. Celkově má Sokol po republice přes 1000 jednot a přes 150 tisíc členů. „Udělali jsme průzkum mezi našimi členskými jednotami a župami. Sešlo se nám za víkend téměř 350 odpovědí, což považujeme za velice slušné číslo. I z toho je vidět, jak vysoké ceny energií trápí naše členy. 90% z nich se domnívá, že enormní náklady jsou problémem pro další fungování. Čtvrtina představitelů jednot míní, že to přímo ohrožuje existenci jejich jednoty. Téměř 20 % připouští omezení dosavadní činnosti,“ vypočítává starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Více než polovina respondentů zvyšuje nájmy třetím stranám a 53% zdražilo oddílové příspěvky, aby jejich členové přispěli ke zvládání enormních výdajů svých jednot. V téměř 80% jednot se omezuje využívání energií. Někde dokonce uvažují nad tím, že přestanou ohřívat vodu ve sprchách, nebo její teplotu sníží. „Mezi smutnými rekordmany co se týče zdražování můžeme zmínit T. J. Sokol Mšené Lázně. Náklady na plyn jim stouply ze 60.000 Kč ročně na 405.000 korun (+575%), u elektřiny ze stejné částky na 385.000 Kč (+541%),“ zmiňuje jeden konkrétní příklad enormního zdražení starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Velké potíže zaznamenává také Sdružení sportovních svazů – v tíživé finančních situaci je mnoho jejich klubů například z raftingu, motorismu, aeroklubu, tance nebo hasičů.Hlavně ty, které mají pronajaté tělocvičny. Obávám se toho, že obce nebudou mít peníze na to, aby podporovaly činnost sportovních spolků, protože budou muset hradit zvýšené náklady za energie, včetně nákladů základních škol a jejich tělocvičen. Dopady to má velké, protože pokud budou děti chtít dále využívat ke sportování tělocvičny a sportovní haly budou muset rodiče zaplatit tyto zvýšené náklady, ne všichni však na to budou mít. Hasiči dokonce museli teď aktuálně uvažují o zrušení mistrovství republiky u dětí a mládeže, protože si nemohou dovolit zaplatit halu,“ doplnil Zdeněk Ertl, předseda SSS ČR s počtem více než 500 tisíc členů a 9 529 klubů. „Sport už se pro stát musí stát prioritou, jinak to bude mít velmi negativní dopady ve zdravotnictví.“

Kluby navýší členské příspěvky až o 36 procent

Z průzkumu České unie sportu dále vyplývá, že náklady za elektrickou energii má zafixovaná zhruba třetina klubů. Už v tuto chvíli stovky sportovních klubů však ví, že je zdražování dostane do existenčních problémů. Proto jsou nuceni předsedové sáhnout k různým opatřením, nejčastěji k navýšení členských příspěvků. To plánuje provést 73 % dotazovaných klubů – v průměru příspěvky zvednou až o 36 % oproti částkám za minulý rok.Takže to opět odnesou rodiny s dětmi, kterým se zvýší náklady na tréninky dětí a tím se sport opět stane méně dostupným,“ upozornil Miroslav Jansta.

Během podzimních a zimních měsíců se dá rovněž očekávat, že se na většině vnitřních sportovišť sníží teploty. To potvrdilo 64 % sportovních klubů a tělovýchovných jednot. Alarmující je rovněž další zjištění – více než třetina TJ/SK omezí počet tréninkových jednotek pro děti a 24 % bude muset snížit počet trenérů u mládeže.Pokud se naplní tyhle černé scénáře, dá se opět se dají čekat ztráty řad dětí ve sportu. Takové podmínky je totiž bohužel odradí,“ varoval předseda ČUS, která sdružuje milion členů.

Státní pomoc je klíčová

V současné době se předsedové TJ/SK upínají zejména k Národní sportovní agentuře, která vypsala dotační program na provoz a údržbu. K dispozici má 385 milionů korun, žádostí dorazilo za 800 milionů. Prostředky z něho jsou klíčové pro 84 % TJ/SK. Jiné možnosti moc předsedové nemají. Pouze 38 % klubů získaly podporu na provozní náklady z obcí nebo krajů, stejný počet klubů pak získal prostředky z komerčních subjektů. Většina klubů tak musí spoléhat hlavně na NSA a přístup státu. Ten podle zástupců klubů ale neřeší energetickou krizi dostatečným způsobem ve sportu, což si myslí 85 % z nich.

 Hlavní výsledky průzkumu ČUS:

61 % klubů dostává zdražování do existenčních problémů 

58 % klubů může skončit v průběhu příštího roku

Pro 84 % klubů jsou existenčně důležité státní dotace

42 % klubů omezí počet tréninkových jednotek

64 % klubů sníží teplotu na sportovištích

73 % klubů zvýší členské příspěvky

Reakce klubů na energetickou krizi

Basketbalový klub Děčín z.s.
„Jsme klub, který se stará o více než 400 dětí. Dlouhodobě se snažíme dopřát dětem co nejvíc tréninků pod kvalitními trenéry. Pokud nám však město nepomůže s provozem jeho vlastní haly, ve které jsme v nájmu, máme pouze dvě možnosti. Buď zdražit příspěvky o 70 až 100 %, nebo sportoviště předat zpět městu a čekat, zda ho udrží v chodu či nikoliv. V podstatě to pro nás ale znamená konec činnosti.“

Martin Jůzek, předseda výkonného výboru SK Černošice

„V současné době v existenční krizi nejsme, protože dobře hospodaříme a máme zatím zafixované ceny za energie do konce roku. Jenže od nového roku 2023 je situace pro nás extrémně nejistá. Nevíme, jestli se zastropování cen od vlády bude týkat také neziskových organizací našeho typu. Jenže i přitom zastropování je pro nás provoz neufinancovatelný za předpokladu že nedostaneme nějakou podporu – potřebovali bychom v době provozu ledové plochy cca 250 tisíc korun na energie měsíčně. Pokud nebudeme disponovat takovou adekvátní finanční podporou, tak budeme muset ukončit náš provoz. Navíc sportovní činnost musí mít nějakou kontinuitu, když se to přeruší, může se klub zhroutit jak domeček z karet. My už v tuto chvíli hospodaříme se starými cenami za energie na pokraji, někdy na hraně. Dobrovolníci, na kterých je vlastně systém sportu postavený dlouhodobě, se nám už nehlásí. Takže je ekonomicky velmi těžké provozovat sportovní kluby s přípravou a tréninky dětí. Bohužel.“

Jan Trunda, HC TJ Šternberk

„Nám přišel rozpis záloh a ten dělal milion měsíčně, jedná se o nárůst skoro o tisíc procent. A to bychom měli platit do konce roku. Kvůli tomu jsme museli zrušit mládežnické týmy a nemohli jsme přihlásit do mládežnických lig. Provoz jsme nezahájili od 1. září, nezamrazili jsme led. Potřebovali bychom více než 4 miliony korun, abychom vůbec začali hrát. Přitom se staráme o více než 45 dětí.“

Ondřej Šrůtek, SK HC Baroni Opočno

„Provozovatelem stadionu je SK HC Baroni Opočno, majitelem zimního stadionu je město Opočno. Od města dostáváme dotace na energie, případně na investice jako je nová rolba , technologie chlazení, či  případné rekonstrukce, letos i na správce stadionu. V tu to chvíli je město v pozici čekajícího na to, co se bude s energiemi dít. V roce 2021 byly energie za elektřinu 1,3 miliony korun, letos jsme za více než 2,7 miliony korun. Je však možné, že budeme v příštím roce po konci fixace platit 5 až 6 milionů korun za elektřinu! V tu to chvíli nevíme, zdali se po novém roce bude mrazit i nadále. To, jestli budeme fungovat i po novém roce, bude záležet na výši cen za energie, respektive bude záležet na ochotě nových zastupitelů města Opočna, zaplatit energie!“

HC Rebel město Nejdek
„Začít opravdu řešit energie. Pokud město zimní stadion vypne, myslím si že lední hokej v Nejdku skončí. Už tak nám hodně ublížil covid. Děti se již ke sportu nevrátí. A myslím si i všeobecně. Ne jen o hokeji.“

Sportovní klub stolního tenisu Teplice z.s.
„Pro tuto sezonu (1. 9. 2022 – 30. 6. 2023) jsme přijali řadu úsporných opatření, především jsme byli nuceni omezit počet tréninkových hodin. Zvažujeme zrušení používání malé tělocvičny. Rozdíl z rozpočtu uhradíme z rezervy klubu, bohužel při výši nájemného od 1. 9. 2022 nejsme schopni do budoucna zajistit další činnost klubu v potřebné kvalitě, takže pokud nedojde ke snížení nájemného, budeme, ač neradi, nuceni k 30. 6. 2023 skončit.“

 J. Sokol Nusle

předpokládá roční náklady na plyn vč. DPH v roce 2023 o 1 milion vyšší. V roce 2022 platili 267 tisíc, podle zastropovaných cen očekávají v roce 2023 platbu 1,266 milionu. Navíc nutno podotknout, že řada T. J. má ještě fixované ceny a zdražení se jich dotkne po skončení fixace, která mnohdy je do příštího roku.

J. Sokol Jasenná – Zlínský kraj:

Pokud nedojde k dohodě s obcí o navýšení podpory, tak je pro nás stávající situace likvidační a budeme nuceni sokolovnu uzavřít a odpojit odběry elektřiny i plynu. A pokud nenajdeme vhodné náhradní prostory, tak i ukončit činnost spolku.

J. Sokol Jablonec nad Nisou

Plynová kotelnu, která je ale zřízená a provozovaná Jabloneckou energetickou a.s.. Neřídí se tedy cenou plynu, ale cenou, kterou určuje městská společnost. Ta má ještě do limitu zastropení rezervu. I tak je pro nárůst ceny dramatický (účet za topení se zvedne z 250 tis. na 950 tis.) zatím doufají, že letošní zimu zvládnou. Uvidí však, jestli cena za topení nebude ještě vyšší a také jakou budou mít cenu za elektřinu.

J. Sokol Deblín – Jihomoravský kraj

V debatě zazněly i hlasy pro předáváni sokolovny do správy ČOS. A změně sídla na soukromou adresu. Dotace stačí na činnost, ale ne na provoz budovy sokolovny.

J. Sokol Praha-Záběhlice

zvyšujeme oddílové příspěvky, zdražujeme pronájem tělocvičen, omezujeme využití energií, žádáme o podporu z města, obce, kraje pokud neobdržíme dotace, tak v roce 2023 končí

J. Sokol Praha-Kunratice

O podporu na energie jsme požádali u NSA, dál zkoumáme možnosti. Zatím zvýšení cen energií přímo neohrozí fungování naše TJ, ale pokud by tato situace měla být dlouhodobější, tak by to byl již velký problém.

Jiří Uhlíř

 

Podobné příspěvky

Na Parukářce se koná třetí ročník Žižkovského pivobraní

Redakce

A Decade Hiking Through Eurasia

Ilja Hynek

Evropský šampionát plnokrevných arabských koní v Praze

Redakce