Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Atletika Sport

Stříbro pro chodkyni Martínkovou a tenisty Jermáře a Sklenku, gymnastka Ponížilová má bronz za přeskok

Studentka Karlovy Univerzity Eliška Martínková zkompletovala atletickou sbírku medailí! V závodě na 20 km chůze se dlouho držela na druhém místě za vedoucí soupeřkou z Turecka. V posledních dvou kolech 20kilometrového závodu začala její náskok výrazně stahovat a dostala se na dohled zlaté medaile. V posledním okruhu dokonce soupeřku dotáhla. Turecká závodnice však zvýšila tempo a Elišce Martínkové se opět začala vzdalovat a cílem prošla na prvním místě s náskokem pěti vteřin.  Česká závodnice ale měla na druhém místě na další soupeřky velký náskok a stříbro pohodlně uhájila! Po zlatu Viléma Stráského a bronzu Barbory Martínkové se nyní raduje ze stříbra Eliška Martínková.
Eliška Martínková stříbrná – studentka Univerzity Karlovy
Úspěch je to veliký, protože startovní pole bylo opravdu nabité. Netroufala jsem si odhadnout, jak by to mohlo dopadnout. Mám z toho strašnou radost. Na začátku se to poměrně rychle roztrhalo, šly jsme ve skupince, kde nás bylo pět, šest. Postupně holky odpadaly, najednou jsme byly jen tři. Na třináctém kilometru se tempo zrychlilo a Turkyně si udělala poměrně velký náskok, já jsem postupně stáhla druhou Číňanku a pak jsem stahovala i vedoucí Turkyni. Chybělo mi na ní pět sekund, což se může zdát strašně málo, ale když jsem ji doháněla, tak jsme měly před sebou už asi jen tři sta metrů, u chůzi se stále musí hlídat i technika, tak prostě měla navrch. Podmínky byly  hodně náročné, vysoká vlhost a velké horko, byl to jeden z mých nejtěžších závodů mé kariéry, ale myslím si, že jsem se s tím poprala dobře a že  jsem to zvládla. S trenérkou jsme dokázaly dobře nastavit občerstvování a chlazení. Šlo to všechno dobře,” uvedla po závodě stříbrná Eliška Martínková.
Dominika Ponížilová  bronzová – studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně
Obrovského úspěchu dosáhla na univerziádě v Chengdu také sportovní gymnastka Dominika Ponížilová. Studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vybojovala bronzovou medaili ve finále v přeskoku! Za své dva přeskoky dostala známky 13,233 a 12,500 a celkovou známku 12,866. Více dostaly jen dvě Japonky – první Miyataová a druhá Sakaguchiová. “Závodím tady pro babičku, je to pro ní,” uvedla česká gymnastka po sedmém místě ve víceboji. Tak teď ve svém posledním vystoupení přidala další skvělý úspěch a důvod k radosti! “Nemám slov, jsem úplně nadšená, je to super výsledek. Věděla jsem, že musím skočit skoky co nejčistěji a bylo to hlavně o doskoku, soustředila jsem se na to a vyšlo to. S prvním skokem jsem hodně spokojená, byl to nejlepší skok, který jsem tady skočila. Ten druhý mohl být trochu lepší, ale i tak to vyšlo,” zhodnotila ještě plná emocí šťastná gymnastka svůj bronzový závod. 
Jan Jermář (Ostravská univerzita) a Victor Sklenka (Idaho State University, USA) – stříbro ve čtyřhře
Tenisté Jan Jirmář a Adam Sklenka ve finále čtyřhry narazili na sehranou a přesně hrající tchajwanskou dvojici Hsu/Huang. Naši tenisté prohráli první své podání v prvním setu a skóre už nedokázali dotáhnout, první set tak vyzněl pro soupeře 6:3. Situace se opakovala i v druhém setu, kdy přišla znovu ztráta servisu, ale Češi tentokrát zareagovali okamžitým rebreakem. Pak ale Victor Sklenka znovu neudržel servis, když v rozhodujícím momentě za stavu 40:40 udělal dvojchybu. Tchajwanci dokázali přesně české tenisty prohazovat u sítě, mířili přesně k lajnám. Čeští tenisté bojovali až do konce, odvrátili dva mečboly, ale dosáhli jen na stejný stav jako v první setu- 6:3 pro soupeře. Tenis ale slaví stříbro, které přidává jako desátou medaili české výpravy v Chengdu! 
Jan Jermář zhodnotil celý svůj turnaj v Chengdu následovně : Je to neskutečný pocit, myslím si, že kdyby mi tohle někdo řekl před odletem, tak bych mu nevěřil. Mít stříbrnou je parádní pocit, škoda, že to dneska nevyšlo, ale bohužel nebyl to náš den a soupeři předvedli svoji kvalitu a musíme jim poslat gratulaci k jejich výkonu. Hned v prvním gamu vystřelili neskutečné dva returny, prohodili mne po čáře. Dobře servírovali, hráli přes první podání a doplňovali se. Bylo to dneska těžké, ale myslím si, že jsme předvedli také dobrý výkon. Děkujeme celému českému týmu za to, že nás dorazil podpořit. A turnaj na univerziádě pro mne? Hrál jsem poprvé tři disciplíny, nebylo to to vůbec jednoduché. Ale organizační tým, Martin Pivec a Iva Dostálová, se o nás skvěle postarali a jím patří velký dík za to, jak nás na každý nový den dali dohromady.”
Podobně radostné pocity prožíval také Victor Sklenka: Je to neskutečný pocit, připadám si jako ve splněném snu, jak to tady mají všude napsané, že Chengdu splní sny. Zní to parádně, s Honzou jsme to vydřeli, každý zápas byl opravdu těžký. Jsem moc rád za to jak to dopadlo, i když dnes soupeři proti nám hráli bezchybně, poklona k tomu, jak zahráli. Myslím si, že i my jsme předvedli dobrý výkon, ale v důležitých momentech jsme udělali dvě, tři chyby, které rozhodly celý zápas. Tak už to u mužského tenisu je. Jeden, dva balóny rozhodlo. Soupeři měli vysoké procento prvního servisu, dostávali nás pod tlak, bylo to těžké returnovat, aniž by nám to síťař hned nezabil. V druhém setu jsme je ještě čistou hrou, brejkli, ale pak jsme nepodrželi vlastní servis a to už definitivně rozhodlo.
Přehled všech sportů dnešního dne najdete na webu ČAUS.cz zde: https://caus.cz/…e/x
Přehled medailí české výpravy na Letních světových univerzitních hrách v Chengdu:
2 zlaté, 3 stříbrné, 5 bronzových
zlato
Matěj Rampula, střelba, rychlopalná pistole 25 m
Vilém Stráský, atletika, desetiboj
stříbro
Pavel Schejbal, Veronika Schejbalová, střelba, mix dvojic 10m vzduchová pistole
Eliška Martínková, atletika, 20 km chůze
Jan Jermář, Victor Sklenka, tenis, čtyřhra
bronz
Jiří Přívratský, střelba, třípolohová malorážka
Pavel Schejbal, střelba, 10m vzduchová pistole
Veronika Blažíčková, Sára Karasová, Kateřina Štefánková 50m třípolohová malorážka, týmová soutěž žen
Barbora Malíková, atletika, běh 400 m
Dominika Ponížilová, sportovní gymnastika, přeskok
Jistou medaili má také tým basketbalistů, který nastoupí v neděli od 13:30 hodin do finále proti Brazílii v přímém přenosu na Eurosportu 2.
Bc. Martin Boška
   

Podobné příspěvky

Český úspěch v závodě školních plachetnic.

Šebík

České RS Fevy byly na Balatonu pořádně vidět

Aleš Fritscher

V neděli 21.června se konal třetí dostihový den – Cervnovy handicap pro storm de nuit

Aleš Fritscher