Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Vodní sport

Vydařené mistrovství ČR v team racingu třídy Optimist

vitez-v-cili

Od pátku 5. do neděle 7. listopadu se v Praze na Vltavě jelo mistrovství ČR v team racingu nazvané O krále Prahy. Závod tradičně pořádal Yacht Club CERE. Z původně 14 přihlášených tříčlenných týmů jich nakonec kvůli karanténě závodilo 11 z celé republiky.

Vydařené mistrovství ČR v team racingu třídy Optimist

Počasí mladým závodníkům tentokrát přálo, byla sice zima, což není v listopadu nic divného, ale celé tři dny foukalo, takže se zkušenému organizačnímu a rozhodcovskému týmu pod vedením předsedy ČSJ Radima Vašíka podařilo odjet velmi pěkný závod a neuvěřitelných 130 rozjížděk – dvě kola základní části a nedělní vyřazovací část. V základní části se jelo systémem každý s každým a pátek i sobota přinesly slabší vítr, v sobou bylo i slunečno. Na neděli přišel silný vítr, a tak v dramatické vyřazovací části nechyběla ani mnohá převrácení, která rozhodla o pořadí týmů především ke konci výsledkové listiny.

Zato semifinále a finále přineslo neuvěřitelně dramatické souboje a opravdový team racing. Na rozdíl od začátku vyřazovací části, kdy spolu týmy soupeřily pouze na dvě vítězné jízdy, v závěrečných bojích musel tým pro vítězství získat tři body.

Vítězem závodu se stal tým vedený Františkem Burdou z JK Česká Lípa, který závodil společně s Ondřejem Klímou z YC Doksy a Janem Křížem z SK Štětí. Tým byl po základní části na třetím místě a o vítězství se musel pořádně poprat. V semifinále i ve finále se jelo pět rozjížděk a ta pátá se rozhodovala až na cílové čáře. „Tým jsme sestavili na poslední chvíli a bez tréninku jsme naskočili do závodu. Všichni už máme nějaké team racingové zkušenosti, tak to naštěstí nebyl problém. Měli jsme dobrou taktiku i rychlost, zvlášť v silnějším větru. Závod jsme si moc užili, byly skvělé podmínky. Máme velikou radost,“ smál se František Burda po závodě. Radost to musela být opravdu veliká, když po vítězství v poslední rozjížďce kluci naskákali do ledové Vltavy!

Na druhém místě skončil tým Jan Valenta (YC CERE), Jiří Tomeš a Lukáš Kraus (oba JK Česká Lípa), který vedl po základní části. Do semifinále postoupily také dva týmy z pražského Českého Yacht Klubu, které si to rozdaly o třetí místo. Úspěšnější byl tým ve složení Tomáš Peterka, Jan Škoda a Václav Zákoucký, který získal bronzové medaile. Ty bramborové zbyly na Elu Štolbovou, Kateřinu Lokajíčkovou a Jáchyma Klímu.

Neděli závodníkům zpestřila také Česká televize, která přijela s mladými jachtaři natáčet Lvíčata. Můžete se na ně podívat v sobotu 18. prosince na Déčku.

Kompletní výsledkyhttps://www.sailing.cz/vysledky/211140

Eva Skořepová
PR manažerka Českého svazu jachtingu

Podobné příspěvky

Tým HÉBÉ vybojoval na mistrovství Evropy skvělé páté místo

Afri

Jachtařka Veronika Kozelská Fenclová dvacátá Mistrovství světa třídy LASER RADIAL

Afri

Dnes začíná světový pohár na Mallorce

Afri