Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Z lezce Adama Ondry je kapitán maratonského týmu

Adam Ondra

Už tuto neděli se v rámci Maratonu Praha 2023 koná Battle of the Teams. Kapitánem týmu Rohlik.cz je čtyřnásobný mistr světa v lezení Adam Ondra. “Momentálně jsem v plné přípravě na projekt v Norsku a také na blížící se závod Světového poháru v Praze, takže plný maraton by mohl udělat paseku v přípravě. Ale určitě bych si celý maraton někdy velmi rád zaběhl,” komentuje účastník olympijských her v Tokiu, který bude svůj tým 7. května maximálně podporovat.

Adam Ondra pomůže nadaci, která hledá dárce kostní dřeně

Každý z týmů v Battle of the Teams je propojen s dobročinným projektem. Rohlik.cz podporuje nadaci Nábor Hrdinů. A to je taky hlavní důvod, proč se Adam Ondra do závodu zapojil. “Peníze půjdou na nábory nových dárců kostní dřeně, kterých je stále nedostatek a každý čtvrtý pacient svého zachránce v registru nemá,” upřesňuje lezec. Spolupráci s Rohlik.cz navázal i proto, že jeho služby s rodinou často využívá. “Rohlík je náš oblíbený obchod a ideální volbou pro aktivní rodinu s malým dítětem, která má málo času nazbyt a zároveň kvalitní potraviny jsou pro ni prioritou,” říká Ondra.

Běh jako takový do jeho sportovní přípravy spíše nezařazuje, nemá na něj prostor. “Trénuji 5 až 6 dní v týdnu, minimálně dvoufázově. Trénink většinou zabere 5 hodin denně. Řekl bych, že samotný lezecký trénink na stěně zabere 70 procent tréninkového času, zbytek je posilování v různých režimech, ať už silovějších, nebo vytrvalostních,” představuje svůj tréninkový plán. Pro lezce je důležité nenabrat moc svalové hmoty, to by jim při pohybu na stěně mohlo spíše uškodit.

I když běh nepatří do jeho tréninku, občas si rád vyběhne do přírody. “Běh používám spíše jako aktivní regeneraci, často bych si zaběhal i pořádně a dále, ale už by se to bilo se samotným tréninkem k lezení. Baví mě objevovat neznámá zákoutí v přírodě v okolí domova, na což je běh naprosto ideální,” říká Ondra.

U lezení je důležité mít dobrého parťáka, na kterého se můžete spolehnout. I proto Ondra projekt Battle of the Teams, který pořádá RunCzech, oceňuje. “Jsem spíš individualista, ale umím být i týmový hráč. Lezení je ideální sport, kde se pro mě osobně ideálně snoubí individualismus a týmovost. Ať už lezete krátkou cestu, nebo pořádnou velkou stěnu, potřebujete parťáka, se kterým si rozumíte, který vás odjistí. A kterého na oplátku odjistíte zase vy. Ta komunita okolo lezení je úžasná a je to jedna z věcí, kterou na lezení miluju,” říká olympionik.

Adam Ondra aktuálně pracuje na dokončení projektu v Norsku a hned poté odstartuje závodní sezona. Jako první ho čeká Světový pohár v Praze, poté jeden z nejdůležitějších závodů sezóny – a to mistrovství světa v Bernu, které je taky první možností nominace na olympijské hry 2024 v Paříži.

Adam Ondra popisuje lezení jako velmi komplexní sport – jak fyzicky, tak i technicky náročný. Na lezení po skalách si nejvíce užívá cestování a poznávání nových míst, ale i pocit svobody, když vyleze na nějaký vrcholek. “Při doteku skály cítím nějaký takový základní instinkt našich předků, cítím se prostě najednou dobře a lezu instinktivně. Při lezení prožívám asi nejvyšší formu soustředění, oproštění od veškerého světa. A myslím, že lezení byla a je skvělá škola života. Lezení je jednoduché a výchovné. Buď to vylezete nebo nevylezete. Nic mezi tím není,” popisuje Ondra.

Na stěně potkal i svou manželku. Minulý rok na jaře na svět přivítali syna Huga. “Být ve skalách či na stěně společně je velmi motivující a teď ve třech, až Hugo trochu povyroste, to bude ještě lepší,” zakončuje lezec Adam Ondra.

Foto: Sport Invest

Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

Mostecký okruh vypsal závod pouze pro ženy

Afri

První jízda na závodním okruhu AUTODROM MOST pro veřejnost již 18. ledna

Afri

MOTO TEST CAMP, cool akce pro všechny bikery

Afri