Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Začíná badmintonová extraliga plná zahraničních hvězd

Už o víkendu odstartuje badmintonová extraliga, nejvyšší domácí soutěž smíšených týmů. V roli obhájců mistrovského titulu nastupuje ambiciózní celek SK STAVOS Brno Slatina, vidět chtějí být devítinásobní mistři BK 1973 Benátky nad Jizerou nebo Chance Ostrava Sportclub. Brněnský tým má ve svých řadách Dána Hanse-Kristiana Vittinghuse, bývalého osmého hráče světa. Za BA Plzeň nastoupí Jan Louda, přední český reprezent. První kolo se začne v sobotu a v neděli, základní část se uskuteční ve čtyřech víkendech.

Titul obhajuje brněnská Slatina

Také v letošní sezoně se Slatině podařilo poskládat velmi kvalitní extraligový tým, který jde do soutěže zabojovat o obhajobu titulu. Největší posilou ve dvouhře mužů je Andi Fadel Muhammad z Indonésie, který se dostal do finále letošního Yonex Czech Open. Dále pak 28. světová hráčka a 4. Evropanka Kirsty Gilmour ze Skotska, která nastoupí již v prvním kole. A pro debl získal tým STAVOS Brno Slatina Adama Halla ze Skotska.

Benátky nad Jizerou chtějí navázat na předchozí výsledky, když v letech 2019, 2020 a 2022 (v roce 2021 se extraliga nedohrála) braly titul. „Do kádru přišel Francouz Valentin Singer, po odmlce se vrací Ind Dey Subhankar, přišla Dánka Irina Amalie Andersen, český reprezentant Vít Kulíšek a ukrajinský reprezentant Vyacheslav Yakovlev. Chceme vystupovat a prezentovat se jako tým bez ohledu na výkonnost hráčů. Každé vítězství je pro nás cenné a důležitý je týmový výsledek nikoli individuální statistiky,“ prohlásil Petr Martinec, předseda BK 1973 Benátky nad Jizerou.

Chance Ostrava Sportclub se jako extraligový nováček v minulé sezoně postavil díky dobré práci týmu kolem Terezy Švábíkové mimořádně konkurenceschopné družstvo, které nakonec získalo bronzovou medaili. A právě reprezentantka Švábíková s týmovým spoluhráčem Collinsem Filimonem z Rakouska byli v top 3 statistice úspěšných ligových hráčů základní části. Na zahraniční posily budou ostravští sázet i v novém extraligovém ročníku. „Hlavní týmová ambice je se znovu kvalifikovat do Final Four, pak budeme snad schopní dovézt zase nějakou medaili zpátky do Ostravy,“ prohlásil týmový manažer Peder Soevndal.

Hlavní hvězdou týmu BA Plzeň bude Jan Louda, který o víkendu vyhrál Yonex Czech Open a má skvěle rozehranou kvalifikaci na olympijské hry v Paříži 2024. „Jsem rád, že mohu nastoupit za domácí oddíl a chci být platným členem a pomoct k medaili. Rozhodně máme silný tým se zahraničními posily. Konkurence je ale hodně velká, určitě se bude na co koukat,“ doplnil Jan Louda. Za Meteor Praha nastoupí například další reprezentant – Ondřej Král. „Naší největší hvězdou bude stejně jako v minulé sezoně tým a jeho vyrovnanost. Při tvorbě týmu vycházíme z našich oddílových a českých hráčů vhodně doplněných o mladé, zodpovědné hráče ze zahraničí,“ dodal Ondřej Lubas z Meteoru. Na české badmintonisty bude sázet Český Krumlov, do bojů zasáhnou také TJ Sokol Klimkovice nebo FSpS MU.

BADMINTONOVÁ EXTRALIGA – 1. KOLO

Sobota BA Plzeň – Badminton FSpS MU

SK Brno Slatina – TJ Sokol Klimkovice

B.O.Chance Ostrava Sportclub – BK 1973 Benátky nad Jizerou

BK Meteor Praha – SKB Český Krumlov

Neděle

Badminton FSpS MU – BK 1973 Benátky nad Jizerou

BK Meteor Praha – BA Plzeň

TJ Sokol Klimkovice – B.O.Chance Ostrava Sportclub

SKB Český Krumlov – SK Brno Slatina

Největší hvězdy:

SLATINA: Hans-Kristian Vittinghus (Dánsko, bývalý 8. hráč světa), Kirsty Gilmour (Skotsko, bývalá 14. hráčka světa, má stříbro a bronz z ME), Jeppe Bay a Sara Lundgaard (oba Dánsko, spolu 38. pár světa), Adam Hall (Skotsko, 28. deblista světa)

BENÁTKY: Mikkel Mikkelsen a Rike Soby Hansen (oba Dánsko, spolu bronz na ME), Dey Subhankar (Inde, bývalý 38. hráč světa)

PLZEŇ – Jan Louda

OSTRAVA – Kaile Koljonen (Finsko, bronz z ME), Filimon Collins (Rakousko, loni jeden z nejlepších hráčů), Tereza Švábíková

METEOR PRAHA – Ondřej Král, dále mladé české naděje Lucie Krulová a Petra Maixnerová

Foto: Rastislav Belan
Jiří Uhlíř

Podobné příspěvky

31. 5. bude plochá dráha na Markétě, hostit 2014 FIM SPEEDWAY GRAND PRIX

Redakce

Startuje Pražský softbalový týden, v akci budou české reprezentantky

Redakce

Eva Samková zahájila výstavu Olympijské století

Redakce