Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Motosport Reportáže Sport Události Zprávy z Prahy

Zlatá přilba putovala do Chorvatska. Vítězem je Jurica Pavlic

Prodloužený plochodrážní víkend v Pardubicích sliboval napínavé závody, ať se jednalo o Zlatou stuhu, Finále Mistrovství světa juniorů do 21 let či o nejnavštěvovanější závody v ČR – Zlatou přilbu.

Ve Zlaté stuze bojovalo o trofej několik českých jezdců – Holub, Krčmář, Mikel a Smetana. Zajezdil si i juniorský nováček Martin Mejtský jako náhradník. Ač se všichni čeští závodníci snažili být alespoň na bodových pozicích, do semifinále postoupil už jen Holub a Krčmář. Oba zmiňovaní se probojovali až do samotného finále, ale stupně vítězů jim utekly – Holub skončil ve finále čtvrtý, Krčmář pátý. Nejrychleji dráhu zajel německý jezdec Härtel a to s časem 69,12 s. Na nejvyšší stupínek tak mohl vystoupit Australan Fricke, druhý skončil již zmiňovaný Härtel a na nejnižší stupeň se postavil Polák Krystian Pieszczek.

I MS juniorů byl fanoušky velmi očekávaný závod. Papírově byl v sobotu největším favoritem Bartek Zmarzlik. První čtyři série před sebe nepustil jediného soupeře. V paté sérii polského závodníka porazil Michelsen a Palovaara. Stejnou bilanci (vítězství ve 4 rozjížďkách) měl i dánský jezdec, již zmiňovaný, Mikkel Michelsen – toho předjel jen Pawel Przedpelski. Thomsen si také držel skvělé skóre, třikrát vyhrál, dvakrát byl poražen – poprvé již zmíněným Dánem Michelsenem, podruhé to byl favorit Zmarzlik. Není divu, že tyto tři závodníci Michelsen, Thomsen a Zmarzlik se nakonec dostali na stupně vítězů právě v tomto pořadí. Dán Thomsen zvítězil při rozjedu, právě o druhé místo, nad Zmarzlikem. Při druhém rozjezdu se rozhodovalo o stříbrnou pozici v celkovém pořadí. Byla to rozjížďka Dánů Thomsena a Michelsena, kterého potkala neskutečná smůla, když mu selhala technika, z jízdy musel odstoupit a pro stříbrnou medaily si tak dojel Thomsen. Bartosz Zmarzlik se stal individuálním mistem světa juniorů do 21 let. Našim jezdcům, Krčmářovi a Holubovi, se závod moc nevyvedl. Dravost měli, nenechávali soupeřům nic zadarmo, ale nestačilo to. Zdeněk Holub skončil s pěti body na 10. pozici, Eduard Krčmář s třemi body na 15. místě.

Pojďme na nejočekávanější závod celého víkendu – Zlatou přilbu. Již kolem jedenácté hodiny se mohli fanoušci zúčastnit převozu trofeje od klenotnictví Lejhanec na stadion. Mimo veterány, které nepochybně patří k převozu této cenné trofeje, se před klenotnictvím nedalo přeslechnout staré motocykly značky Eso, které svým burácením udělali radost nejednomu divákovi. Pak se stačilo jen přesunout na plochodrážní stadion ve Svítkově a těšit se na skvělé závody. Listina byla plná zajímavých jmen, za zmínku, mimo jiné, stojí Niels-Kristian Iversen, Martin Smolinski, Patryk Dudek, který se vrátil zpět na dráhu po distancu, Andreas Jonsson, Peter Kildemand či Matej Žagar. Dorazil i polský jezdec Krzysztof Kaprzak, kterému se letošní sezónu v seriálu GP nedaří. Čeští závodníci byli v obsazení: Zdeněk Holub, Aleš Dryml, Eduard Krčmář, Matěj Kůs, Martin Málek, Tomáš Suchánek a Hynek Štichauer. Zdálo se, že naši jezdci mají ve vylučovacích skupinách dobře našlápnuto, Zdeněk Holub si držel velmi dobře bodované pozice, taktéž Hynek Štichauer i Eduard Krčmář, který vyhrál dvě rozjížďky a do třetí nenastoupil. Matěj Kůs se první dvě rozjížďky na dráze trochu trápil, skončil na předposlední pozici a vypadalo to pro Matěje nešťastně. V poslední své jízdě však zabojoval a dojel si pro vítězství. Na čtvrtfinále to však bodově nestačilo. Do čtvrtfinálových skupin postoupil Holub, Štichauer, Krčmář a nasazeni byli i Dryml a Suchánek. Jakoby na stroji byl najednou někdo jiný, Krčmářovi se ve čtvrtfinále nedařilo, dvakrát skončil předposlední, nakonec pak vyzkoušel i poslední místo. Do semifinále nepostoupil. Aleš Dryml měl dobře bodově našlápnuto na postup, rybník mu však vypálil mladý závodník Zdeněk Holub, který se jako jediný český jezdec dostal do semifinále. Na pásce se řadil spolu s Batchelorem, Kasprzakem, Smolinskim, Iversenem a Pavlicem. Bohužel tam už se mu tolik nevedlo a tak postup směřoval jen do malého finále. I tak se však stal nejlepším českým jezdcem a může se tak pyšnit alespoň tímto titulem. Do velkého finále postoupili Jonsson, Smolinski, Dudek, Batchelor, Žagar a Pavlic. Není třeba dodávat, že finále se ve Zlaté přilbě jede na 6 kol. Neskutečnou smůlu poznal na vlastní kůži Patryk Dudek, který byl dosud neporaženým jezdcem závodu. Právě v onom šestém kole ho zradila technika, Dudek musel pár metrů před cílem se svým motocyklem do cíle doběhnou, ale na vítězství nestačil. Tohoto defektu využil Chorvat Jurica Pavlic, který se prohnal okolo nešťastného Dudka a dojel si tak pro to nejcenější v tomto závodě – pro Zlatou přilbu.

Podobné příspěvky

Eva Holubová s labradorkou Abbay pokřtila knihu Lásky za oponou.

Aleš Fritscher

Hudební festival Hrady CZ uzavře tento pátek a sobotu svou letošní pouť na Bezdězu, vystoupí Divokej Bill, Rybičky

Šebík

Königovi se poškodila převodovka a druhý závod v Mostě nedokončil

Aleš Fritscher