Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Internet Technika

Češi jsou evropskou velmocí chytrých hodinek

chytre-hodinky

Česko je jedinou zemí EU, kde chytré hodinky a další podobná zařízení používá více než třetina lidí ve věku od 16 do 74 let. To odpovídá 2,8 milionu lidí. Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Eurostat (zde). Evropští statistici se ptali nejen na využívání chytrých hodinek, ale také fitness náramků a dalších online zařízení, která člověk „nosí na sobě”, včetně takto vybavených brýlí, oděvů či obuvi. 

Češi jsou evropskou velmocí chytrých hodinek, má je už 2,8 milionu z nich. Žádný jiný národ EU je nevyužívá tolik 

HodinkyChytré hodinky a další podobná zařízení využívalo loni 35 procent Čechů, tedy nejvíce v EU. Druzí skončili Finové, kde je používá třetina lidí. Třetí jsou pak Estonci s 31procentním podílem.  

Statistika potvrzuje zkušenost řady tuzemských prodejců, kteří v době pandemické uzavírky pozorují zvýšený zájem Čechů o elektroniku, která krátí dlouhou chvíli, ať se jedná o herní notebooky, konzole nebo právě chytré hodinky. Statistika také dokládá, že Češi v uplynulých letech poměrně rychle bohatli, takže ani v roce poznamenaném zhoršováním celkové ekonomické situace a souvisejících vyhlídek nepřestali utrácet za věci, které by si mohli celkem snadno odepřít.  

Nejméně chytré hodinky v EU využívají spíše chudší národy, jakou jsou Řekové, Rumuni a Kypřané. V Řecku, v Rumunsku nebo na Kypru loni využívalo chytré hodinky a podobná zařízení jen méně než deset procent populace. Podstatným důvodem je právě to, že populace v těchto zemích si prostě podobná zařízení a „vychytávky” nemůže dovolit, ať už kvůli obecně slabé kupní síle jako v Rumunsku nebo kvůli závažné ekonomické krizi uplynulé doby jako v Řecku či na Kypru.  

Chytré hodinky Češi ovšem milují nejen jako kratochvíli, ale i z praktických důvodů. Podle studie společnosti Mastercard totiž v rámci EU nadprůměrně často chytrými hodinkami také platí v obchodech.    

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Matthias Hossann jmenován ředitelem designu značky Peugeot

Afri

Emil Frey Select znovu otvírá své prodejny a nově nabízí operativní leasing

Afri

Pokud firmy zaspí v oblasti úsporných opatření, sta tisíce Čechů mohou přijít o práci

Afri