Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Internet Technika

Chorvatsko nepovažuje Huawei za bezpečnostní riziko při stavbě 5G sítí, zdůrazňuje tamní regulátor

5g-technologie-vektor

EU toolbox on 5G Cybersecurity  – tak se jmenuje základní koncepční dokument Evropské komise, jehož prostřednictvím chce zajistit kyberbezpečnost v odvětví 6G sítí. Na základě těchto doporučení má postupně dojít k napojení celé Evropy na 5G sítě. Jedním ze států, který dle těchto doporučení postupoval, bylo Chorvatsko. Tamní regulátor se vyjádřil i ke stávajícím kontroverzím ohledně klíčového dodavatele v tomto odvětví – čínské technologické firmy Huawei.

Sítě páté generace budou základním pilířem digitalizované ekonomiky a společnosti jako takové. Budou propojovat zařízení a systémy, včetně kritických odvětví, jakými jsou energetika, doprava, bankovnictví a zdravotnictví, stejně tak jako kontrolní průmyslové systémy, které spravují citlivé informace. Zaměření na jejich bezpečnost a zajištění jejich odolnosti je proto nesmírně důležité. Právě z toho důvodu vydala EU soubor doporučení, tzv. toolbox, který mohou členské státy použít k zajištění bezpečnosti sítě.

Členské státy EU vyhodnotily rizika, jimž by mohla čelit jejich národní kybernetická bezpečnost. Identifikovaly klíčové hrozby a hlavní aktéry, oblasti náchylné ke zranitelnosti a řadu strategických rizik. Poté byla společně se zprávou vypracována sada nástrojů, již členské státy mohou použít ke garanci bezpečnosti sítě 5G.

Chorvatská regulační agentura pro síťové činnosti (HAKOM) analyzovala nástroje z toolboxu, které bylo možno použít na chorvatském trhu. Podle agentury pak 15. května 2020 informovalo Chorvatsko Evropskou unii o svých plánech na implementaci těchto opatření, která jsou v případě země strategická a technická. Způsoby provádění strategických opatření, včetně kritérií pro posouzení rizikových výrobců technologií 5G, budou dále zváženy v rámci pracovní skupiny Národní rady pro kybernetickou bezpečnost 5G.

Jednou z kontroverzí je v tomto kontextu společnost Huawei a její telekomunikační zařízení pro 5G. Na otázku, jaký postoj k této otázce Chorvatsko zaujalo, odpověděla agentura HAKOM následovně: „Zdůrazňujeme, že bezpečnostní opatření se vztahují na všechny dodavatele. Události týkající se společnosti Huawei budou mít na Chorvatsko stejně velký vliv jako na další členské státy a celou EU.”

red.

Podobné příspěvky

Bezpečnost našich dětí v autobusech

Afri

Nové podmínky výstavby 5G sítí situaci výrazně komplikují, operátoři je chtějí napadnout u soudu

Afri

Může být Škoda Kodiaq RS ještě lepší…

Afri