Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
bezpečnost Business Internet Software Technika Události

Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik

recnici konference

Dne 17. září se v pražském Four Seasons Hotel uskutečnila unikátní konference s názvem Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik. Tentokrát však nebyla určená pro programátory, ale pro management firem. Experti na kybernetické hrozby, právníci, politici a další zásadní aktéři z oblasti kyberbezpečnosti k ředitelům promluvili o nejnovějších trendech a prevenci kybernetických rizik.

“Máme spolehlivé IT zabezpečení,” mylná představa každé páté společnosti v Česku

konference„Kybernetická bezpečnost je naprostou existenční nutností, kterou by měli vnímat a řešit nejen informatici, ale především manažeři a vedení společnosti,“ říká jeden z pořadatelů, generální ředitel společnosti Gordic, Jaromír Řezáč. Ústředním tématem celé konference byla právě strategická role ředitelů firmy. Ti by se podle Řezáče neměli spokojit pouze s implementací základního antiviru, ale měla by u nich vznikat silná potřeba přijímat zásadní opatření, jako je například školit své zaměstnance. Právě lidský faktor je nejčastějším rizikem (až 33 % úniků dat), teprve po nich přicházejí hackerské útoky (zdroj: CFC Underwriting cyber claims statistics 2018).

Cílem konference bylo rozproudit diskuzi s řediteli firem, pro které je téma kyberútoků často spíše tabuizované. Sdílet zkušenosti se tak podařilo díky speciálním hostům jako byl náměstek pro informatiku FN Brno Vlastimil Válek, který promluvil o kyberútoku na brněnskou nemocnici, nebo Miloš Mastník, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, které v případě blackoutu kooperují s integrovaným záchranným systémem. Kontext informační války, jejíž součástí je i Česká republika, nabídl senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Diskuze nejen s těmito odborníky bude pokračovat na webináři 7. října.

Poloni a Rezac “Z české legislativy vyplývá, že vedení společnosti musí počítat s úlohou řádného hospodáře a je vždy ultimátně zodpovědné za zabezpečení majetku a chodu společnosti. Otázky kyberbezpečnosti se vás tak přímo dotýkají,“ apeloval na ředitele firem Bořivoj Líbal, spoluřídící partner pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Noerr. „Nejdříve vyhodnoťte rizika a přijměte vhodná opatření pro správu a ochranu dat před vnitřním i vnějším útokem. Nezapomínejte updatovat veškerá řešení vzhledem k neustálému vývoji technologií a legislativy,“ doplňuje Líbal.

V České republice se každá pátá společnost a až polovina malých a středních podniků stala obětí kybernetického útoku. Náklady na obnovu dat dosahují jednotek až desítek milionů korun.

Petra Seizi

Podobné příspěvky

Zrekonstruovaná stanice metra Národní třída

Afri

Otevřený dopis předsedy výboru Podnikatelských odborů poslancům Poslanecké sněmovny PČR

Afri

Záchranný úvěr pro Smartwings

Afri