Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Internet

Senioři se učí, jak dezinformátorům neskočit na špek

senior

Nenechat se napálit, umět rozlišit pravdivou informaci od fake news, a hlavně přijít na to všechno sám. To učí seniory v pražském Centru Elpida v cyklu Život v době informační 2.0. 

seniorPrvní seminář o médiích Nežerme jim kachny jsme odstartovali v dubnu 2016. Všimli jsme si, že seniorům někdy chybí základní obezřetnost a schopnost rozlišovat důvěryhodnou informaci od té zavádějící či lživé. Seniory jsme vedli ke kritickému myšlení při čtení zpráv, sledování videí a reklam,říká Jan Bartoš, vedoucí kulturního a vzdělávacího Centra Elpida.

Nejvíce se osvědčila nenásilná a zábavná forma. V aktuální nabídce najdete bezpočet přednášek, seminářů, exkurzí, ověřovacích dílen a besed, které mají jedno společné – učit se neskákat na špek, mít všech pět pohromadě a neztrácet zdravý selský rozum. 

Aby senioři mohli kriticky uvažovat, musí vědět, jak zpráva vzniká. Nový cyklus pomůže čelit náporu reklamy, bezpečně se pohybovat po internetu nebo debatovat s hosty o hodnotách, jako jsou svoboda slova či státní propaganda,“ dodává Bartoš.

Na programu se podílí redaktoři Jindřich Šídlo a Světlana Witowská, spolupracují i redakce. Po exkurzi do ČTK se senioři podívají do zákulisí Deníku N nebo týdeníku Respekt, kde se jim budou věnovat zkušení redaktoři.

Odhalit lživou zprávu si mohou senioři vyzkoušet i na dálku v online ověřovací dílně„Nálepka, že český senior je typický šiřitel fake news je nefér a výzkumy tomu ani neodpovídají,“ říká Jaroslav Valůch, lektor ověřovacích dílen a vedoucí programu ověřování informací a mediálního vzdělávání v organizaci Transitions. Zmiňuje to  i v prvním díle podcastu OLD’S COOL, který se zabýval fake news. V druhé části podcastu si moderátorka Adéla Lichková povídá o fake news přímo se seniory.

Elpida spojila síly a profesní expertízu s Transitions, posilující nezávislost a profesionalitu investigativní žurnalistiky. Vznikly tak přenositelné vzdělávací moduly pro místní organizace (knihovny, kluby nebo redakcee) v oblasti mediálního, digitálního a občanského vzdělávání seniorů a starších dospělých. Díky nové metodice a proškoleným lektorům projekt skrze tyto místní organizace posiluje důvěru seniorů v kvalitní žurnalistiku, ve vlastní schopnosti se zorientovat v informačním chaosu a odolnost vůči manipulativnímu a dezinformačnímu působení.

Iveta Čížová

Podobné příspěvky

Internetové obchody a na co si dát pozor

Afri

Neřešme původ, největším nebezpečím je uživatel a jeho levné krabičky mimo bezpečnostní pravidla sítě

Afri

Síť 5G technologie je připravena ke spuštění

Afri