Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Technika

Online prodej módy roste dvakrát rychleji než retail

transport zasilek

Více než polovina e-shopistů hlásí za minulý rok stejné i vyšší tržby než v prvním roce pandemie. Spousta z nich díky koronaviru optimalizovala procesy, ale také bojovala s vyšší konkurencí, nárůstem cen oblečení a nepředvídatelností pandemické situace. Jak to bude na módní e-commerce scéně vypadat letos? GLAMI vydává přehled české módní e-commerce v roce 2021 a přináší odpovědi.

Více než polovina e-shopů vydělala stejně nebo víc než v prvním roce pandemie

odevyCelých 59 % módních e-shopů uzavřelo rok 2021 se stejnými až vyššími meziročními tržbami, křivku vývoje obratů tradičně ovlivnila aktuální situace. Trend byl výrazný hlavně v první polovině roku a především v březnu, kdy plošná protipandemická opatření omezovala kamenný prodej. V druhé polovině roku již sezónnost více kopírovala roky předchozí. Předvánoční sezóna byla jako obvykle nejsilnějším obdobím roku a oproti roku 2020 s rekordním listopadem byla tentokrát stabilněji rozprostřena do delšího časového období. Dokonce zasáhla i déle do prosince, což bylo pravděpodobně dáno důsledkem víkendového Štědrého dne.

Online nákup módy roste dvakrát rychleji než retail, podíl mají starší spotřebitelé

I v minulém roce vzrostl online prodej módy, doplňků a obuvi meziročně dokonce o 8,44 % na 33,7 miliard Kč. Offline prodej oproti tomu zakončil rok s nárůstem 4,44 %. „Zájem o nákupy na internetu neustále roste a získává nové zákazníky převážně ze starších věkových skupin. E-shopisti zvyšují investice napříč prodejními kanály a spíše než do kamenných obchodů investují do e-shopů a online distribuce,“ uvádí Ján Kešelák, Chief Revenue Officer v GLAMI. Předpokládá se, že trh módní e-commerce v letošním roce poroste o 11,47 %, přičemž se odhaduje, že obrat dosáhne 37,5 mld. Kč.

Online už generuje třetinu obratu módního průmyslu a i přes nárůst cen oděvů do budoucna poroste

index

Celý trh s módou zakončil rok o 5,8 % silnější, s celkovými tržbami přes 97 miliard Kč. Podíl onlinu byl v roce 2021 už 34,6 % a v dalších dvou letech se očekává růst módy jako takové i podílu nákupů na internetu. „Na vývoj bude mít ale zásadní vliv jak situace pandemická, tak ekonomická. Nárůst inflace a s ní spojené změny na trhu a změny v chování zákazníků jsou dle našeho průzkumu jednou z hlavních obav e-shopistů,“ vnímá Ján Kešelák s tím, že problémy způsobené nárůstem cen v roce 2022 předpokládá polovina majitelů e-shopů.

Podle ČSÚ meziročně vzrostly ceny oděvů o 13,3 % a obuvi o 12,6 %. Zvýšení cen bylo patrné především ve druhé polovině roku, což potvrzují i data GLAMI. Dle nich vzrostla a objednávky k prosinci 2021 meziročně o 11 %.  „Nárůst cen nelze zatím považovat za celoplošný, zasáhl různé kategorie odlišně. Hodnota objednávky v kategorii Bundy a kabáty vzrostla například o 26 %, pánské tenisky o 16 % a šaty o 13 %,“ vysvětluje Ján Kešelák a doplňuje, že mnoho kategorií vykazuje buď mírný nárůst cen (dětské oblečení, dámské plavky), či pokles (pánské hodinky, dámské kalhoty).

Do roku 2022 s lepšími procesy, ale i navýšením cen zboží i výdajů na marketing

Kromě inflace hodnotí majitelé e-commerce firem jako největší výzvy roku 2021 vzrůstající konkurenci (pro 39 % partnerů GLAMI byl největší výzvou boj o zákazníka), rychlé změny chování a preference zákazníků dané nepředvídatelnou situací (36 %), snížení marží tlakem na slevy (36 %) i vyšší investice do reklamy (33 %). Právě zvýšené náklady na reklamu považují více než dvě třetiny e-shopistů za největší výzvu pro rok 2022. Celých 44 % e-shopů uvedlo, že je pandemie donutila optimalizovat firemní procesy a najít nové způsoby marketingové komunikace, dalších 41 % ale nedosahuje kýžených výsledků. Může se jednat o maloobchodníky, kteří kombinují online a offline prodej.

Zmíněná inflace a její promítnutí do cen oděvů by se měla projevit v druhé polovině tohoto roku, o 11–15 % plánuje zvýšit ceny třetina online prodejců módy. „Rostoucí ceny mezinárodní dopravy a problémy v řízení zásob ovlivní hlavně globální značky, což může znamenat šanci pro lokální hráče na trhu s módou. Ani ti však nemají úplně vyhráno, jelikož problémy se promítnou v celém odvětví,“ vysvětluje závěrem Ján Kešelák.

 O projektu Fashion (Re)search

Report Módní e-commerce: 2021 v kostce je součástí dlouhodobého výzkumného projektu vyhledávače módy GLAMI o stavu módní e-commerce, založeného na kontinuálním sběru dat s názvem Fashion (Re)search. Celý report, který obsahuje shrnutí roku 2021 a trendy vývoje české módní e-commerce pro rok 2022, naleznete na: https://www.fashion-research.cz/prehled-trhu-mody-2021.

O GLAMI

GLAMI bylo založeno v roce 2013 Tomášem Hodboďem a Michalem Jirákem jako vyhledávač pro vše, co se týká módy. Každý den GLAMI spojuje tisíce nakupujících se značkami a e-shopy na jednom místě. Díky chytré kategorizaci produktů a výběru módy šitému na míru každého jednotlivce GLAMI zjednodušuje objevování a nakupování módy.

Dnes zákazník v katalogu GLAMI.cz najde téměř 3,5 milionu produktů od více než 25 tisíc značek.  GLAMI patří do skupiny Inspigroup a působí již v 17 zemích světa.

LUCIE FIRLOVÁ

Podobné příspěvky

COVID-19 : Skupina PSA rozhodla o uzavření svých továren v Evropě

Afri

Padl rekord v rychlosti bohatnutí 

Afri

dTest: Nejčastější omyly při reklamacích

Afri