Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Vesmír

Mezi měsícem a zemí

Astronaut Apolla 16 Charles Moss Duke stanul na povrchu Měsíce v dubnu 1972. Ve středu 18. března v 19 hodin tato postava světového významu přijede do Černošic, do modlitebny Církve bratrské. Bude to jeho jediné živé vystoupení pro širokou veřejnost v ČR.

Dr. Duke, brigádní generál letectva USAF, bude hovořit o svém životě astronauta, cestě na Měsíc a o vlivu, jaký měla tato cesta na jeho emocionální a duchovní život.

Charles Duke je jedním z 19 astronautů vybraných v dubnu 1966 organizací NASA do oddílu astronautů. V roce 1972 sloužil jako pilot měsíčního modulu Apolla 16. Na páté měsíční misi byl doprovázen Johnem W. Youngem – velitelem kosmické lodi a pilotem velitelského modulu Thomasem M. Mattinglym. Apollo 16 byla první vědecká expedice, která měla prozkoumat oblast Descartes a sebrat vzorky materiálů z jejího hrubého povrchu. Duke a Young začali svůj pobyt v délce 71 hodin a 14 minut tím, že navedli lunární modul Orion na přistání v nerovném terénu Cayley Plains. Při třech vycházkách strávili Duke a Young mimo modul 20 hodin a 15 minut, přičemž na měsíční povrch umístili nejrůznější vědecké přístroje, nasbírali skoro 100 kg měsíčních hornin a vzorků půdy a v měsíčním vozítku Rover 2 jezdili po nejnerovnějším povrchu ze všech měsíčních misí.

K dalším úspěchům výpravy Apollo 16 patří umístění nejtěžšího tělesa na oběžnou dráhu kolem Měsíce (cca 34 t), umístění prvního detektoru kosmického záření na měsíční povrch, první měsíční observatoř s ultrafialovou kamerou a nejdelší výstup do otevřeného kosmického prostoru z velitelského modulu (1 hodina a 13 minut). Mise Apolla 16 skončila přistáním v Tichém oceánu a následným vylovením přistávacího modulu lodí USS Ticonderoga.

Generál Duke strávil celkem ve vesmíru 265 hodin a 51 minut, včetně 21 hodin a 28 minut činnosti mimo loď. Byl také náhradníkem pilota lunárního modulu Apolla 13 a Apolla 17.

V prosinci roku 1975 odešel Charles Duke z NASA a začal pracovat v soukromém podniku v San Antoniu. V roce 1975 také přešel do záložních jednotek USAF. V roce 1979 byl povýšen do hodnosti brigádního generála a v roce 1986 definitivně odešel do výsluhy. Od roku 1976 se dr. Duke věnuje nejrůznějším oborům podnikání. Je aktivním motivačním přednášejícím. Díky svým zkušenostem podnikatele, výkonného činitele podniků, vojenského důstojníka i astronauta přináší posluchačům mnoho nového, informativního i humorného. Objevuje se na televizních obrazovkách i na přednáškách pro stovky asociací, klubů, organizací, církví i škol na celém světě. Během své návštěvy v ČR bude také natáčet díl pořadu Na plovárně s Markem Ebenem.

Spolu s manželkou žijí v New Braunfels v Texasu. Jsou spoluautory knihy Moonwalker (Oliver Nelson Publishers, 1990) a producenty dvou videopořadů – Moonwalker a Walk on the Moon, Walk with the Son.

Podobné příspěvky

Čeští studenti se v USA zúčastnili stáže ve vyhlášeném vesmírném centru Space & Rocket Center.

Šebík

Nejslavnější mimozemšťan světa přijede do Prahy

Afri

Charlie Duke – svědectví

Afri