Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Události Zajímavosti

8. květen – přepisování dějin, jako za minulého režimu

Vzpomínám si na to, jak se za komunismu bagatelizoval podíl Američanů na osvobození západních Čech a o osvobození Plzně americkými vojáky se tehdy mlčelo. Zároveň si velmi dobře vzpomínám na to, jak v polistopadových dnech roku 1989 stotisícový dav na pražském Václavském náměstí v tehdejší euforii vykřikoval hesla: “Nejsme jako oni!” – Skutečně nejsme jako oni?

Konec druhé světové války se u nás až do roku 1991 slavil 9. května, jako Den osvobození Rudou armádou. – Časně ráno dne 9. května 1945 do Prahy vjely tanky prvního ukrajinského frontu maršála Koněva a čtvrtá gardová tanková armáda, kterou přes Krušné hory vedl Dmitrij Leljušenko. V Praze na Klárově se tehdy střetly tři sovětské tanky se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku, gardový poručík Gončarenko padl. Konec druhé světové války se u nás tedy zcela logicky slavil 9. května na základě toho, že toho dne bylo osvobozeno naše hlavní město.

 

Z iniciativy našich porevolučních zákonodárců se však doslova ze dne na den přepisovaly dějiny a Den osvobození se od roku 1991 neslaví devátého, nýbrž již osmého května. ( -Tedy v den, kdy vstoupil v platnost podpis bezpodmínečné kapitulace Německa, kterým v celé Evropě oficiálně skončila druhá světová válka.) – Když se dívám na fotografie, kterak v těchto dnech za velké slávy centrem Prahy projíždí Konvoj osvobození – tedy kolona amerických historických vozidel s vlajkami, tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současnosti děje nemlich to samé jako za komunistů, akorát v obráceném gardu. Památník sovětských tankistů a konce druhé světové války v podobě tanku, byl před dvaadvaceti lety pseudoumělcem Černým natřen na růžovo a následně odstraněn s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. Před dvěma lety byl stejným “umělcem” doplněn o vztyčený prostředníček a vystaven na akci Týden svobody, kde byl tento symbol původně připomínající osvobození Sověty z května roku 1945, zcela manipulativně spojován se sovětskými okupačními tanky ze srpna roku 1968. Naproti tomu byl před dvěma lety v plzeňské Zoo s obrovskou pompou odhalen americký tank M4 Sherman. Americký velvyslanec Norman L. Eisen tehdy při slavnostním odhalení tankuuvedl“USA a ČR se spojily v boji za svobodu” s tím, že tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty.

 

Jak je možné, že je jeden tank natírán na růžovo, označen za militaristický symbol a odstraněn, a druhý je naopak s obrovskou pompou odhalován? – Za minulého režimu se oslavovalo osvobození Rudou armádou a o podílu Američanů na osvobození západních Čech se mlčelo. Dnes je tomu přesně naopak, přitom za naši svobodu tehdy padlo přes 140 tisíc ruských vojáků a mnoho lidí si dnes neuvědomuje, že je díky ruským vojákům vlastně naživu. Po sametové revoluci byla většina pomníků rudoarmějců odstraněna. (Obdobně byly v době normalizace v Plzni odstraňovány pomníky padlých vojáků USA z druhé světové války.) – Podobné je to i s přesunem Dne osvobození z devátého na osmý květen, což však historicky neodpovídá realitě, jelikož Praha byla osvobozena až 9. května a ten den se také slaví konec války v celé východní Evropě. – Říkáme, že “nejsme jako oni”, přitom jsme svědky novodobé manipulace s fakty a podobného přepisování dějin jako za minulého režimu. – Jsem toho názoru, že není správné opomíjet ani jednu ze stran, které nám tehdy pomohly zvítězit nad nacismem.

 

Vít Hassan

 

  • článek vyšel dříve na osobním blogu autora.

Podobné příspěvky

Nová prodejna Žabka v Praze – Satalicích byla připravena na míru místním obyvatelům  

Redakce

Je odvolání Bednárika, první krok k privatizaci Českých drah?

Redakce

S investicí 2,2 miliardy korun pokračuje Everli v revoluci nakupování online po celé Evropě

Redakce